Lékaři, a samozřejmě i lékárníci, to dobře znají; postcovidové potíže, se kterými se setkávají v ordinacích a v lékárnách, mají v menší nebo větší míře prakticky všichni, kteří tuto nemoc prodělali.
Typické jsou bolesti hlavy, potíže s dechem, únava, poruchy koncentrace i paměti. 82 procentům osob se po prodělání nemoci zhoršily zdravotní problémy a potíže s pamětí (podle výzkumu, který uveřejnil The Lancet, July 2021) mělo 8 měsíců po prodělání covidu více než 40 procent účastníků výzkumu.
Očkování a pohybová aktivita
Očkování a prevence je to nejlepší, co pro sebe může každý z nás udělat. K posílení zdraví a zlepšování imunity patří zdravá vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů, pohybová aktivita - nejlépe na čerstvém vzduchu, a prevence stresu.
Fyzická aktivita zároveň snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, obezity (obezita je nemoc!), kladně působí i na hladinu krevního tlaku a cholesterolu. Pravidelná lehká až středně těžká fyzická zátěž je i prevencí covidu, protože aktivuje imunitní systém. Především lidé vyššího věku by měli vědět, že vysoká intenzivní zátěž bez dostatku odpočinku zhoršuje buněčnou imunitu, a tak by se měli věnovat - podle svých možností - svižné chůzi, a to každý den. Dobrým pomocníkem jsou nordic walking hole, které pomáhají procvičit i horní polovinu těla. Denní procházky a protažení a posílení vhodných partií (střed těla) často stačí k dobrému stavu organismu a pomáhá i proti depresi a stresu.
Jak na stres?
Poučka, že se máme vyhýbat stresu, je sice známá, ale většinou si s ní nevíme rady. Nabízejí se však možností, které si s ním - při správném vedení - umějí poradit. Jsou to jógové techniky.
„Není to o tom, že se ,oblečeme do oblečku' a jdeme někam dělat pro laiky nezvyklé krkolomné pozice," vysvětluje neznalcům MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., vedoucí Výzkumného centra pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.
„Stěžejní roli při józe má i meditace, kterou se nelze naučit teď, hned a okamžitě. Patří k ní samozřejmě i úvodní procvičení těla."
Doktorka Sheardová cvičí jógu desítky let, má zkušenosti ze zahraničí (a pochopitelně i z Indie). Je neuroložka se specializací na neurodegenerativní onemocnění a poruchy paměti a zakladatelkou první studie stárnutí u nás „Czech Brain Aging Study". Jejím hlavním výzkumným zájmem jsou preventivní opatření, zdravý životní styl a techniky, které ovlivňují Brain maintenance a pomáhají předcházet chronickému stresu jako je jóga, meditace a techniky všímavosti.
Foto: FNUSA
MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., bude reprezentovat Českou republiku v panelu Evropské neurologické akademie (EAN) pro demence. Mezi hlavní cíle, které chce v rámci této platformy propagovat, patří zejména zaměření se na klinicky dostupné časné biomarkery nemoci a posílení výzkumu rizikových faktorů vzniku demence spojených se životním stylem a jejich propagace jako preventivního opatření široké veřejnosti. Její odborné aktivity si můžeme připomenout i v rozhovoru na www.fnusa-icrc.org ZDE
Foto ze setkání s novináři na Velvyslanectví Indické republiky: J.E. Hemant H Kotalwar, velvyslanec Indické republiky v České republice, neuroložka Kateřina Sheardová a Michael Vlček, certifikovaný lektor jógy; člen výboru nevládní organizace Jóga v denním životě.
Co všechno je jóga
Jóga není jen cvičení, ale komplexní systém pomáhající celkovému zdraví. Do něj patří i dietní doporučení a duchovní osobní rozvoj. A znovu nemůžeme nezmínit venkovní aktivity, a především také zaměření na správné dýchání. Kdo už jógu nějaký čas praktikuje, umí to, co většina z nás neumí - správně dýchat. Vědomé pohyby (ásány) se zapojením dechu zlepšují koncentraci a působí i proti depresi. A pozor - kladně působí na mozkové oblasti spojené s pamětí a imunitou.
„Dýchání s plným vědomím, koncentrace na dech," vysvětluje dr. Sheardová, „zlepšuje nervové oscilace v mozku a tím i paměť. (Arshamian Journal of Neuroscience, November 2018) Nosní dechové techniky zlepšují neuronální aktivitu, pomáhají udržet paměťové stopy a celkově posilují paměť. Mindfullness (všímavost) snižuje stres a zlepšuje imunitní profil."
Mgr. Jana Ulíková
Foto: archiv a autorka
......
Příště se spolu s Mgr. Janou Ulíkovou podíváme na problematiku ochrany paměti stravou, představíme si studii stárnutí a její výsledky - vliv SWB na atrofii mozku.
Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz
Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)