Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKALIUM PHOSPHORICUM PŮSOBÍ NA NERVOVÝ SYSTÉM A DODÁVÁ ENERGIIMUDr. Eva Kettmannová

Schüsslerova sůl č. 5 Kalium phosphoricum (chemický název hydrogenfosforečnan draselný K2HPO4) v ředění D6. Výjimečné postavení v systému 12 minerálních solí této soli přisoudil již zakladatel metody, Dr. Wilhelm H. Schüssler, aniž by v 19. století něco tušil o mitochondriální medicíně. Tato sůl má totiž překvapivě rychlý efekt na metabolické pochody v mitochondriích - podporuje Krebsův cyklus. Ze své praxe mohu potvrdit její energetizující účinek u dlouhodobě vyčerpaných pacientů. Nazýváme ji také „nervovou solí", a to díky účinku na CNS i PNS a rovněž na potíže spojené s nerovnováhou vegetativního nervového systému.

Kalium phosphoricum se nachází ve všech tkáních, ve vyšší koncentraci je v mozkové, nervové a svalové tkáni a v krevních elementech. 

Jak se nejčastěji projevuje chronický nedostatek soli č. 5 v dnešní době?

V této tabulce jsem typický vývoj potíží seřadila chronologicky - deficit soli č. 5 se projevuje postupně - záleží na délce trvání stresové zátěže a na odolnosti pacienta vůči danému zatížení. Podáváním soli č. 5 (a režimovými opatřeními) lze často zamezit rozvoji dalších stresových potíží.

Dávkování: 3x 2tbl, u dětí pod 12 let 3x 1tbl.

Sůl č. 5 je vhodná pro všechny věkové kategorie. Výčet všech potíží a nemocí, u kterých může být indikována, přesahuje rámec tohoto článku. Vzhledem k aktuálnosti problematiky nárůstu psychických potíží u školních dětí vlivem restrikcí v době koronavirové pandemie jsem se rozhodla uvést využití této soli právě u studentů.

Náš školní systém zbytečně přetěžuje školou povinné děti - musí sedět v lavici nepřiměřeně dlouho svému věku a soustředit se na memorování vědomostí, což je jednostranná zátěž. Po vyučování doma opět tráví čas nad nekonečnými domácími úkoly, na úkor pohybu a čerstvého vzduchu. Není vůbec s podivem, že tolik dětí trpí na bolesti hlavy. Aktuálně se kvůli sociální izolaci přidávají psychické potíže, které můžete najít v tabulce výše. Nedoporučuji tyto stavy podcenit, alarmující je růst depresivních stavů v dětském a adolescentním věku. 

Kalium phosphoricum D6 je vhodný podpůrný prostředek pro studenty, jelikož se jedná o netoxický prostředek bez nežádoucích účinků. Obvykle jde o kombinaci těchto potíží: únava fyzická i psychická, poruchy koncentrace, nechuť učit se nové věci spojená s větší únavou, ospalost během dne, může být i hlad po jídle (samozřejmě tady se nejedná o zvýšený apetit zdravých adolescentů).

Dávkování u dětí do 12 let: 2x 1 tbl, u studentů nad 12 let 2x 2 tbl. Tato sůl obnovuje energii, proto neužívat večer. 

Úvodní ilustrační foto: Fotografie od uživatele Tima Miroshnichenko ze služby Pexels


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Kalium phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019. 

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie