Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKAM VYRAZÍTE NA SVÁTEK SV. VALENTÝNA?Pokud si chcete najít opravdu příhodné místo, můžete přijet do Prahy a projít se blízko Staroměstského náměstí Valentinskou ulicí. Dříve platila za součást jedné z nejstarších cest na území Prahy. Asi od 12. století tu na rohu s Kaprovou ulicí stál románský kostel sv. Valentýna, patřící k nejstarším místům svatovalentinské úcty v Čechách. I když byl později za Josefa II. zrušen a přestavěn na obytný dům (a později i ten byl zbořen), valentýnské relikvie se dochovaly.

Ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě byl ostatek sv. Valentina vložen do gotického relikviáře, stejně tak je relikvie sv. Valentina zaznamenána v soupisu ostatků na hradě Karlštejn a na Vyšehradě můžete vidět světcovu lopatkovou kost v bazilice sv. Petra a Pavla.

Jak projevíte 14. února svoji lásku a přízeň partnerovi, to je jen a jen na vás. A pokud nejste z Prahy, nebo se na výlet v únorovém počasí necítíte, můžete se projít naší 3D soutěží - hezky v teple domova, třeba při skleničce dobrého vína...

Pokračuje naše tradice 3D soutěží, které vám spolu s našimi partnery připomenou novinky nebo evergreeny z lékárenského sortimentu kreativní formou a prověří i vaše znalosti v TESTU. Pokud budete v TESTU úspěšní, máte šanci zapojit se do soutěže o dárkové poukázky, které jsme pro 5 z vás v redakci Magazínu připravili.

Hodně lásky a pochopení (nejen) v den sv. Valentýna!

Vstupte do soutěže ZDE

Nákup, losování a rozesílka cen probíhá plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie