Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKAM VYRAZÍTE NA SVÁTEK SV. VALENTÝNA?Pokud si chcete najít opravdu příhodné místo, můžete přijet do Prahy a projít se blízko Staroměstského náměstí Valentinskou ulicí. Dříve platila za součást jedné z nejstarších cest na území Prahy. Asi od 12. století tu na rohu s Kaprovou ulicí stál románský kostel sv. Valentýna, patřící k nejstarším místům svatovalentinské úcty v Čechách. I když byl později za Josefa II. zrušen a přestavěn na obytný dům (a později i ten byl zbořen), valentýnské relikvie se dochovaly.

Ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě byl ostatek sv. Valentina vložen do gotického relikviáře, stejně tak je relikvie sv. Valentina zaznamenána v soupisu ostatků na hradě Karlštejn a na Vyšehradě můžete vidět světcovu lopatkovou kost v bazilice sv. Petra a Pavla.

Jak projevíte 14. února svoji lásku a přízeň partnerovi, to je jen a jen na vás. A pokud nejste z Prahy, nebo se na výlet v únorovém počasí necítíte, můžete se projít naší 3D soutěží - hezky v teple domova, třeba při skleničce dobrého vína...

Pokračuje naše tradice 3D soutěží, které vám spolu s našimi partnery připomenou novinky nebo evergreeny z lékárenského sortimentu kreativní formou a prověří i vaše znalosti v TESTU. Pokud budete v TESTU úspěšní, máte šanci zapojit se do soutěže o dárkové poukázky, které jsme pro 5 z vás v redakci Magazínu připravili.

Hodně lásky a pochopení (nejen) v den sv. Valentýna!

Vstupte do soutěže ZDE

Nákup, losování a rozesílka cen probíhá plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME