Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKDY, KDYŽ NE VČAS!Naše tělo nám dává najevo, když s ním něco není v pořádku. Nejběžnějším symptomem je horečka. Existuje ale celá řada dalších, které mnozí ignorují nebo bagatelizují. Velkou pomocí jsou preventivní prohlídky, které mohou odhalit i teprve počínající zdravotní potíže. Jenže, ne každý se jich pravidelně účastní.

Reprezentativní výzkum1 společnosti PAQ Research z listopadu 2022 se věnoval poklesu účasti Čechů ve screeningových programech. Vlivem covidového období na preventivní prohlídky v rámci odhalování onkologických onemocnění lidé nedocházeli. Odkládali návštěvy lékaře z obavy před covidovou nákazou. Alarmující je, že polovina lidí zanedbává screeningy rakoviny tlustého střeva a děložního hrdla. Lidé nad 50 let by měli pravidelně docházet na preventivní prohlídku rakoviny tlustého střeva a konečníku. V posledních dvou letech tak učinilo pouze 46 % z nich. Na prevenci rakoviny děložního hrdla došlo v covidovém roce 2021 pouze 44 % žen. Lidé svou absenci na preventivních prohlídkách zdůvodňovali tím, že nepociťují příznaky, tedy nepochopením samotného smyslu preventivního screeningu. To se týká zejména lidí nad 50 let, kteří nechodí na screening rakoviny kolorekta (52 %), a v menší míře žen, které nechodí na mamograf a screening rakoviny děložního hrdla (38 %). Významným důvodem neabsolvování kontrol jsou však také určité bariéry, které respondentům brání v návštěvě:

„...museli by jet na kontrolu příliš daleko, nemohou se uvolnit z práce, neměli pro ně volný termín atd." Nejvíce takové důvody uvádějí ženy nad 45 let, které absentují v prevenci karcinomu prsu (32 %). Často také argumentují studem či strachem z diagnózy.

Strach není na místě. Pozdě objevený nádor výrazně snižuje šance na možné úplné uzdravení

Z výše uvedených důvodů, je nejdůležitější myslet na prevenci nádorových onemocnění. Co se týče prevence, lze ji rozdělit do 3 základních částí: primární prevence, sekundární prevence a terciální prevence.

Základem sekundární prevence je včasná diagnostika

Moderní terminologií jde o „screening" - včasné odhalení nádorového onemocnění ve stádiu, které je léčitelné a zaručuje vysokou šanci na úplné vyléčení. Řada maligních nádorů zůstává dlouho skryta, necítíme bolest či jiné symptomy, dokážou růst i po dobu 5-10 let do objevení prvních citelných problémů, proto je nutné je včas objevit a lokalizovat. V rámci sekundární prevence je základ aktivní vyhledávání nádorových onemocnění, nejlépe plošně v celé populaci v rámci pravidelných preventivních prohlídek. Jedná se zejména o pravidelné gynekologické prohlídky (vyhledávání nádorů děložního čípku), samovyšetření prsu a mamografie (vyhledávání nádorů prsu), test na krev ve stolici (vyhledávání nádorů tlustého střeva), palpace per rectum (vyhledávání nádorů tlustého střeva a prostaty), vyšetřování PSA v krvi (vyhledávání nádorů prostaty).

Velmi přínosné pro včasnou diagnostiku se jeví neinvazivní metody samovyšetření moči pomocí testu na zvýšený obsah tyrosinu. Tyrosin a jeho obsah v moči se v současné době často objevuje ve vědeckých studiích2 jako ideální rakovinový marker a hraje významnou roli při včasném odhalení nádorového onemocnění. Změny fosforylace proteinů jsou společným znakem nádorových buněk, výrazné změny ve struktuře fosforylace aminokyseliny tyrosinu byly konzistentně a reprodukovatelně pozorovány například v tkáních rakoviny močového měchýře. Tyrosinové fosfoproteiny (tyrosin-fosforylované proteiny) mají podle studie diagnostický potenciál pro odhalování karcinom močového měchýře.  Aminokyseliny tyrosin a tryptofan byly také v několika dřívějších studiích zkoumány ve vztahu k zvýšenému riziku karcinomu prostaty.3 Další studie ukázaly, že koncentrace tyrosinu, fenylalaninu a tryptofanu jsou změněny v biologických tekutinách a tkáni pacientů s gastroezofageální rakovinou a mohou představovat slibné biomarkerové cíle u rakoviny jícnu. 4

Včasná diagnóza znamená velkou šanci na uzdravení

Včasná diagnostika nádorového onemocnění je velmi důležitá a jakýkoliv nový způsob či metoda může zachránit životy pacientů. Největší problém je, když pacient přichází s nespecifickými problémy velmi pozdě a bohužel, velmi často se stává, že pacient má již maligní nádor včetně metastáz.  Z tohoto důvodu jsou velmi podstatné preventivní prohlídky, samovyšetřování těla a zejména kvalitní testy na zjišťování nádorových markerů, které produkují nádorové buňky, a to jak z krve, stolice či moče.

-red-

Literatura a reference:
1. Prevence rakoviny: Důvod neúčasti a vliv epidemie. Report z longitudinálního výzkumu. Dostupné online: Nemám příznaky a nevím, kdy na ni chodit. Proč Češi zanedbávají preventivní prohlídky rakoviny (paqresearch.cz)
2. Khadjavi A, Barbero G, Destefanis P, et al. Důkazy o abnormálních tyrosin fosforylovaných proteinů v moči pacientů s rakovinou močového měchýře: cesta k novému diagnostickému nástroji? J Urol. 2011 Květen; 185(5):1922-9.
3. Nasimi H, Madsen J, Zedan Ax, et al. Korelace mezi stadiem rakoviny prostaty a tyrosinem a tryptofanem ve vzorcích moči měřených elektrochemicky. Analytical Biochemistry 649 (2022) 114698.
4. Liesenfeld DB, Habermann N, Owen RW, Scalbert A, Ulrich CM. Review of mass spectrometry-based metabolomics in cancer research. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2013 Dec;22(12):2182-201. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-13-0584. Epub 2013 Oct 4. PMID: 24096148; PMCID: PMC3912559.

DOMÁCÍ TEST CarciReagent - VČASNÉ VAROVÁNÍ PŘED VÁŽNÝM ONEMOCNĚNÍM

Jako úplnou novinku na trh EU uvádí společnost CNEU MEDICAL s.r.o. neinvazivní metodu samovyšetření moči na zvýšený obsah tyrosinu


Mezi moderní a kvalitní testy patří nově i diagnostický zdravotnický prostředek CarciReagent. Je pro pacienta jednoduchý na použití a vyznačuje se vysokou senzitivitou na maligní tumory (až 96,7 %). Jeho spolehlivost byla testována na více než 10.000 jedincích. Jedná se o testovací sadu diagnostického zdravotnického prostředku IVD pro průkaz orientačního množství monohydroxyfenolových metabolitů (tyrosinu) v moči pacienta, který splňuje veškeré legislativní schválení pro bezpečné uvedení na trh EU (CE, SÚKL, ISO). 

  • Diagnostický zdravotnický prostředek IVD pro sebetestování pro včasnou detekci možného onkologického onemocnění a dalších vážných nemocí
  • Senzitivita: 96,7 %, specificita: 99,4 %
  • K jednorázovému použití
  • Výsledek do 5 minut
  • Princip chemické reakce, která vyvolá viditelné barevné změny. Výsledek lze poté porovnat s barevnou stupnicí
  • Výsledky testu je nutné konzultovat s lékařem

Základní princip testu je na bázi stanovení hladiny tyrosinu v moči. Vysoké hodnoty tyrosinu v moči jsou jasným důkazem, že se v těle dospělé osoby odehrávají procesy, které ukazují na možná vážná onemocnění jako jsou maligní nádory, diabetes, gastritida, žaludeční vředy, virová hepatitida a další.

V současné době je vysoká hladina tyrosinu v moči úzce spojována s mnoha maligními tumory různých tělních orgánů. Vědecké články prokazují, že tyrosin v moči lze použít pro možnou detekci maligních nádorů: gastroezofageální rakovinu, rakovinu prsu, rakovinu plic, rakovinu žlučníku a slinivky břišní nebo karcinom dělohy.

Více o testu a možnosti objednání na www.carcireagentdistribution.com

CarciReagent - diagnostický prostředek in vitro pro sebetestování, určen pro detekci monohydroxyfenolových metabolitů (tyrosinu) a jeho orientační množství v moči pacienta (Laický semikvantitativní test pro sebetestování). Chemická chromogenní metoda. Seznamte se pečlivě s návodem k použití a informacemi o bezpečném používání. 
Detail ZP ZDE

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie