
Diagnóza neplodnosti znamená, že pár není schopen do jednoho roku otěhotnět při pravidelném nechráněném pohlavním styku. V České republice se neplodnost týká každé čtvrté až páté dvojice. Jedním z důvodů, proč se páru nedaří, můžou být kila navíc, a to jak u ženy, tak i u muže. V jednom mililitru ejakulátu zdravého muže by spermiogram měl odhalit přes 15 milionů spermií. Obézní muži riskují snížený počet spermií nebo nekvalitní spermie. Obézní těhotné ženy mají navíc až o třetinu vyšší riziko, že své dítě nedonosí. Potvrzují to nejnovější výsledky španělské studie Ženská obezita zvyšuje riziko potratu geneticky zdravého embrya.
Obezita, která je definována jako BMI (Body mass index) vyšší než 30, brání v úspěšném početí dítěte jak mužům, tak ženám. A to i prostřednictvím metod asistované reprodukce!
„V rámci Evropy jsme jedni z nejobéznějších. Každý druhý Čech má nadváhu a pětina se potýká s obezitou. Tato statistika se významně promítá i do našeho oboru asistované reprodukce (IVF). Obezita rodičů ovlivňuje léčbu už od prvopočátku, včetně její úspěšnosti," vysvětluje specialista na asistovanou reprodukci MUDr. Tomáš Bagócsi z kliniky Reprofit.
.......................................
Ženy s nadváhou nebo obezitou nezřídka vykazují zvýšenou hladinou androgenů - mužských pohlavních hormonů. Tyto a další poměrně složité hormonální změny, ke kterým vlivem zvýšeného množství tukové tkáně může v organismu ženy docházet, vedou mimo jiné k častějším anovulačním cyklům. Bez proběhnutí ovulace přitom nedojde k uvolnění zralého vajíčka a není možné jeho splynutí se spermií.
Provedené vědecké studie odhalily, že obézní ženy trpí:
U jejich potomků navíc hrozí budoucí rozvoj obezity a dalších souvisejících zdravotních problémů více než u dětí rodičů s normální váhou.
https://www.zenska-neplodnost.cz/
.......................................
V ženském těle nadbytek tuku způsobuje hormonální nerovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus a ztrátu ovulace. Potenciální matky tudíž nemohou přirozeně otěhotnět. Vyhráno ale nemají ani s pomocí specialistů na léčbu neplodnosti.Umělé oplodnění u obéznějších žen je komplikovanější než u žen se zdravou tělesnou hmotností.
„Zaznamenáváme například nižší účinek injekcí, složitější anestezii i odběr vajíček. Ani v případě, že žena skutečně otěhotní, není šťastný konec zaručen.Obézní ženy mají v těhotenství problémy například s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Ohrožený je ale i plod, a to vrozenými vývojovými vadami nebo potratem. Obézní ženy mají až o třetinu vyšší riziko nedonošení dítěte. Ani IVF není schopné tyto hrozby odstranit," říká MUDr. Bagócsi a dodává: „Z nejnovějšího výzkumu španělských vědců víme, že embrya obézních žen nejsou méně kvalitní. Ztrátu plodu nejspíš způsobuje hormonální a metabolická nerovnováha v těle matky."
Specialista také upozorňuje na to, že se z matky na dítě v děloze přenáší i predispozice k obezitě.
Váhu dostat pod kontrolu ještě před otěhotněním
Odborníci na IVF a gynekologové radí pacientkám, které plánují otěhotnět, aby se pokusily svoji váhu snížit. Obvykle před podstoupením léčby doporučí ženám také návštěvu dalších odborníků z řad diabetologů a kardiologů, aby vyloučili možné zdravotní problémy, které s sebou obezita přináší. „Doporučuji jim také spolupráci s dietologem a osobním trenérem. Je důležité postavit se k problému komplexně. Nestačí před vložením embrya krátkodobě zhubnout, je potřeba si zdravou váhu udržet. Dítě bude matku potřebovat i za dalších patnáct let. Délka dožití se přitom vlivem obezity významně zkracuje," vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda výboru Sekce asistované reprodukce ČGPS ČLS JEP a lékař z IVF Clinic.
Obezita způsobuje problémy s početím i u mužů - čím vyšší mají BMI, tím horší jsou výsledky jejich spermiogramu.
„Tuková tkáň není jen pasivní schránka na kalorickou zásobu, ale aktivní součást těla. Tuk produkuje nadbytek estrogenu, který vede u mužů k potlačení testosteronu, a tím i poklesu libida a zhoršení kvality spermií," popisuje MUDr. Bagócsi.
Současně se snížením hmotnosti mohou potíže s početím vymizet, a to jak u mužů, tak u žen. Budoucí otcové spolu se zdravou tělesnou váhou získají také dobré výsledky spermiogramu a ženy pravidelný menstruační cyklus s ovulací.
„Už 5% pokles hmotnosti může nastartovat u části pacientek ovulaci. Platí, že s každým ztraceným kilem se zvyšuje šance na odstranění problémů s plodností. Problematické je to u starších žen nad 36 let věku, protože hrozí, že v mezičase, kdy hubnou, dojde k významnému zhoršení kvality jejich vajíček," upozorňuje MUDr. Bagócsi.
Obézní pacientky i pacienti vyhledávají specialisty na reprodukci stále častěji a podle lékařů se trend nezmění ani v budoucnu.
„Vlivem úspor lidé omezí své výdaje za koníčky a sport. Zároveň budou nakupovat levnější a méně kvalitní jídlo. To bezesporu současnou epidemii obezity ještě zhorší," uzavírá MUDr. Machač.
Zdroje: MaVe PR, https://www.zenska-neplodnost.cz/
Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.