Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKLÍŠŤATA A BLECHY ÚTOČÍ NA PSY I PÁNÍČKYSezóna klíšťat je v plném proudu a nebezpečný hmyz a roztoči ohrožují kromě lidí také domácí mazlíčky. Klíšťata, která mohou psy nakazit například lymskou boreliózou nebo babeziózou jsou podle odborníků neobvykle aktivní už v tomto období - příčinou je teplejší klima.

Zdraví psů ochrání antiparazitika. Některá z nich ale mohou být riziková pro ostatní členy domácnosti...

Klíšťata začínají být aktivnější už v únoru a březnu. Před více než deseti lety přitom hlavní sezóna začínala až v květnu. Vzhledem ke změně klimatu tak psi čelí útokům parazitů prakticky celý rok," říká veterinářka a farmaceutka MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková.

Klíšťata mohou na psy přenést lymskou boreliózu, která se projevuje horečkou, nechutenstvím a otokem lymfatických uzlin i kloubů. Psi se mohou od klíšťat nakazit také babeziózou. Zvíře má při této infekci, která napadá červené krvinky, horečku, trpí nechutenstvím a celkovou skleslostí. Může se u něj objevit krev v moči, žloutenka, anemie nebo postižení nervové soustavy.

............................................

Babezióza je infekční onemocnění, které se vyskytuje převážně u psů nebo jiných zvířat, v ojedinělých případech se může objevit také u člověka. Původcem této choroby je prvok rodu Babesia, který napadá červené krvinky, kde prodělává složitý vývojový cyklus. Jelikož babeziózu přenášejí klíšťata, v řadě případů doprovází Lymeskou boreliózu.

Jakmile se po přisátí klíštěte parazit dostane do krevního oběhu, usídlí se v červených krvinkách, kde se rychle množí, a vyvolá jejich rozpad. U lidí babeziózu nejčastěji vyvolává prvok Babesia divergens a Babesia microti. Mezi jednotlivými pacienty se může přenášet prostřednictvím krevní transfuze nebo perinatálně. U těžších forem je nutné nasadit antibiotickou léčbu, a to například kombinace klindamycinu s chininem, nebo atovaquon s azitromycinem. Co se týče veterinární terapie, babezióza u psů se dá podchytit pomocí speciálního očkování.

zdravi.euro.cz

............................................

Blechy v kožíšku i pelíšku

Blechy zase mohou psa nakazit tasemnicemi, kterými může onemocnět i člověk. Větší riziko nákazy je podle veterinářů v rodinách s malými dětmi, které se se psy mazlí a dávají si pak ruce do pusy. Jediným způsobem, jak mazlíčky i děti před nebezpečným parazitem ochránit, je podat psům antiparazitika. V lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami a u veterinárních lékařů jsou k dispozici obojky, pipety za krk i tablety. Některé typy ochrany ale představují riziko pro další členy domácnosti.

„Určité látky, které bývají součástí například obojků pro psy, jsou nevhodné pro kočky. Při úzkém kontaktu, třeba ve společném pelechu, může být kočce špatně," popisuje rizika veterinářka.

Přípravky použité na srst zvířete nemusí vyhovovat ani dětem. Při kontaktu se zvířetem u nich hrozí alergické a kožní reakce. Další nevýhodou ochranných obojků a pipet je podle odborníků jejich omezená účinnost. „Především u větších psů je problém, že přípravek nemusí účinkovat po celém těle. Navíc zvíře nesmíte nějakou dobu po aplikaci antiparazitika na srst koupat," říká veterinářka s tím, že v takovém případě jsou pro zvířata nejvhodnější antiparazitické tablety, které rychle účinkují v celém těle. Při jejich použití nehrozí dětem ani čtyřnohým členům domácnosti nežádoucí reakce. „Vhodné je zvolit takové přípravky, které psům dáme postupně, například v měsíčních intervalech. Takové tablety jsou vhodné i pro štěňata," upozorňuje Dr. Návojová Horáčková. Majitelé psů už také nemusí lék složitě schovávat do kostiček sýrů nebo šunky, antiparazitika se prodávají ve formě žvýkacích tablet, které zvíře považuje za pamlsek. Takový první volně prodejný přípravek je nově dostupný v lékárnách a lékárenských e‑shopech. „Systémová antiparazitika fungují tak, že se blecha nebo klíště na zvíře přisaje a účinná látka, která koluje v krvi psa, parazita usmrtí. Doba potřebná k přenosu například babeziózy je často delší než usmrcení parazita. Zvíře je tak chráněné," uzavírá MVDr. Návojová Horáčková.

Zdroj: MaVe PR

Parazitům a nemocem, které trápí nejen psy, ale také kočky a koně, se pravidelně věnují hosté podcastu Dogtoři.

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie