Cookie Consent by Free Privacy Policy website


KOMPLIKACE LETNÍCH DNÍÚpal, úžeh, sluneční ekzém - potíže, které se projevují po vystavení těla přímému slunci či dusnému a teplému prostředí, nám hrozí především v létě. Občas je mohou doprovázet i vážnější problémy. Před slunečním zářením je proto třeba se vhodně chránit a dodržovat pravidelný pitný režim. V případě, že nastanou komplikace, je nutné rychle reagovat - zahájit první pomoc a vyhledat lékaře. 

Úpal

Přehřátí organismu neboli úpal vzniká působením dusného a velmi teplého prostředí - nejčastěji v nevětraných a přehřátých místnostech, ale i v dopravních prostředcích. Tělo při úpalu nestíhá odvádět nadbytečné teplo a jeho teplota se tak může zvýšit až na 40°C. Podceníme-li přitom pitný režim, dochází navíc k dehydrataci.1

„Úpal může signalizovat i hukot v uších a nauzea. Postižený je citlivý na světlo a dělá se mu tma před očima, může i zvracet. Zornice očí jsou rozšířené, pokožka horká a zarudlá. Při přehřátí kolabuje organismus rychleji a hrozí upadnutí do bezvědomí," popisuje MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka a praktická lékařka EUC Kliniky Praha - Šustova, a dodává, že vhodnou prevencí je pokrývka hlavy, pravidelný pitný režim a také pobyt na stinném místě. 

Úžeh

Úžeh je vlastně přehřátí mozku vlivem slunečního záření. Hlavním projevem je bolest hlavy, malátnost, kolaps. Často bývá úžeh spojen s úpalem. Příznaky úžehu se ale mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním, například v noci, a postupně se stupňovat.

„Důležitou prevencí je dodržovat pitný režim a pravidelně ochlazovat tělo. Úžeh často provází malátnost, nevolnost, bolest hlavy, na kůži se objevují spáleniny od slunce. Ke zklidnění a zchlazení pokožky je vhodné aplikovat panthenol, nejlépe ve formě spreje, pěny nebo lehkého fluidu. Pacientovi se uleví od nepříjemného pocitu pálení a pokožka se navíc rychleji zhojí. Venku je vhodné mít pokožku zakrytou oblečením a nadále ji nevystavovat slunci," říká MUDr. Helena Michalíková, dermatolog z Canadian Medical. 

 

Nejvhodnější pro rehydrataci je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený, velmi mírně oslazený čaj s citronem.1

První pomoc při úpalu a úžehu

Postiženého je potřeba urychleně přesunout na chladné a stinné místo, podložit či zvednout mu nohy a uvolnit oblečení na krku a hrudníku pro usnadnění dýchání. Následně se snažíme organismus zchladit přikládáním obkladů především na hlavu, poté na krk a hrudník. Pacientovi pomůže i pokud jej zlehka pokropíte studenou vodou.

Organismus je v případě úpalu nebo úžehu dehydratovaný, postiženému proto urychleně poskytněte tekutiny. Při vysokých teplotách může díky velkým ztrátám tekutin a iontů docházet i k bolestivým svalovým záškubům nebo křečím, zejména, pokud byl organismus vystaven i fyzické námaze. Při dostatečném přísunu tekutin i iontů se stav velmi rychle spraví. Ideálním prostředkem k rehydrataci je iontový nápoj, minerální voda či lehce oslazený studený čaj. Tekutina by neměla být ledová, ale vlažná a podávaná po doušcích.2 V případě, že pacient upadne do bezvědomí, je ovšem potřeba zajistit stabilizovanou polohu a následně urychleně přivolat záchrannou službu.1

Sluneční ekzém

Sluneční ekzém, další z typicky letních onemocnění, trápí především děti. Jeho původcem je přímé sluneční světlo, a to jeho UVB složka. UV paprsky prostupují také skrz vodní hladinu a pokožku opalují i pod vodou. Pobyt ve vodě díky jejímu chladivému účinku zmírňuje pocit horka, dítě proto vydrží na přímém slunci déle, a to může být zrádné. Expozice UV záření na dětskou kůži má větší následky než na kůži dospělých.

Kůže u dětí, zvláště do 3 let věku, má menší koncentraci protektivně působícího melaninu a tenčí stratum corneum. Z těchto důvodů dosáhne UV záření hlouběji a dochází k jejímu poškození.

Nejúčinnější prevencí je vystavovat pokožku paprskům postupně, aby si na záření zvykla, a také vyhýbání se prudkému slunci. I ve stínu se opálíme (odrazem paprsků), a je to bezpečnější. Přes sklo se sice nespálíme (sklo nepropouští UVB záření), ale část UVA záření sklem prochází a jeho přemíra také škodí. Dětskou pokožku při pobytu na slunci chraňte pravidelným mazáním opalovacím krémem s SPF faktorem minimálně 30 a výš.3

„Sluneční ekzém se projevuje podrážděnou zarudlou pokožkou, na níž mohou vyskočit i svědivé či bolavé puchýře. K jejich zhojení použijte zinkovou mast. Po každém koupání v moři omyjte sůl z pokožky sladkou vodou. Zasažená místa zakryjte oblečením a nevystavujte pokožku dalšímu slunečnímu záření alespoň po dobu jednoho až dvou týdnů. Po příjezdu z dovolené je vhodné navštívit lékaře," radí MUDr. Martina Spaziererová, dětská lékařka EUC Kliniky Kladno

Pomoc Lékaře online 24/7

Pokud jste právě na dovolené, a tedy daleko od svého lékaře, můžete zdravotní potíže řešit i na dálku, například s Lékařem online 24/7. Spojit se s ním můžete přes telefon či počítač, stačí mít internetové připojení. Konzultace s praktickým lékařem na dálku, e-recept nebo pomoc s akutními problémy z tuzemska i ze zahraničí - to vše dokáže platforma Lékař online 24/7. Službu provozuje zdravotnická skupina EUC už od loňského podzimu a zátěžovou zkouškou prošla během covidové pandemie. Nově se služba stala i součástí chytré mobilní aplikace mojeEUC.

„Aplikaci mojeEUC jsme vytvořili tak, aby uživatelům nabízela rychlý a jednoduchý přístup k široké škále našich služeb. V kapse tak neustále mohou nosit jednak nástroj k rychlé videokonzultaci s lékařem, ale také šikovný plánovač lékařských prohlídek a dávkování léků," říká Ing. Aziz Jahić, ředitel marketingu a digitalizace zdravotnické skupiny EUC.

Tisková zpráva EUC

Zdroje:
1. http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/kvalita-vody/koupani-ve-volne-prirode/slunce-a-teplo?highlightWords=%C3%BApal
2. https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/KOZNI_Slunce%20dobre%20i%20zle.pdf
3.  https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2017/02/09.pdf

Zpět

HEALTHCOMM PROFESSIONAL V BRNĚ

Odborný kongres pro lékárníky a farmaceutické asistenty proběhne 21. 10. 2022 v V Quality Hotel Brno Exhibition Centre. V programu vystoupí například doc. MUDr. Alexander Čelko. CSc. s přednáškou Epidemie diabetu, nebo PharmDr. Jana Matušková se sdělením Imunita - doplňky stravy - jak na to lege artis. Registrovat se můžete již nyní na stránkách Healthcomm/akce.

BĚH PROTI SAMOTĚ

Organizace ADRA zahajuje 28. 9. 2022 benefiční ADRAběh proti samotě, jehož výtěžek poputuje na podporu dobrovolnických návštěv u osamělých lidí. Akce proběhne i virtuálně ve spolupráci s organizací Rozběháme Česko. Živé výběhy proběhnou ve 12 městech ČR. Zájemci se mohou registrovat na www.adrabeh.cz .

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie