Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KRYJTE ZÁDA LEDVINÁM



Asi milion Čechů se potýká s chronickým onemocněním ledvin (CKD). Mnozí z nich to však neví, protože je poškozené ledviny zpočátku nebolí. Pokud se neléčí, hrozí ale nemocným řada zdravotních komplikací. V krajním případě může dojít až k selhání ledvin, které vyžaduje transplantaci nebo dialýzu.

Objev „umělé ledviny" - dialýzy - je jedním z nejvýznamnějších milníků v medicíně 20. století. Zachraňuje životy pacientů s chronickým selháním ledvin, kteří by bez této léčby zemřeli na hromadění odpadních látek v krvi. Právě na ni dochází v Česku v současné době asi 6 500 lidí a každý pacient tu za rok stráví v součtu přibližně měsíc. Podle specialistů je tomu možné předejít včasným záchytem onemocnění ledvin a vhodnou terapií. Lidé by si proto měli nechat funkci ledvin pravidelně kontrolovat - na preventivních prohlídkách u praktických lékařů. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne ledvin, který připadá na 13. března.

„Chronickým onemocněním ledvin trpí ve vyspělých zemích každý desátý člověk. U nás je to asi jeden milion lidí. Většina z nich o tom ale neví," vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie, Transplantcentra a vedoucí lékař Transplantační laboratoře Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Mírně snížená funkce ledvin je přitom dokonce rizikem dalších komplikací, zejména vzniku onemocnění srdce a cév. Pokud ledviny nefungují správně a neléčí se, může dojít v nejvážnějších případech až k jejich selhání," dodává.

Nemocné ledviny odhalí i praktik

Hlavními příčinami chronického onemocnění ledvin jsou cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak.

 „Týká se to přibližně poloviny pacientů. Většina z nich je navíc obézní nebo má nadváhu. Choroby ledvin však mohou být i vrozené nebo autoimunitní," říká prof. Viklický.

Podle něj zde hraje klíčovou roli čas. Pokud se léčba zahájí v počáteční fázi onemocnění, významně se zpomalí její rozvoj.

„Česká nefrologická společnost vypracovala doporučený postup pro diagnostiku a léčbu chronického onemocnění ledvin u praktických lékařů. Ti by měli v rámci preventivních prohlídek kontrolovat, jestli ledviny fungují správně, a to každé dva roky u všech osob starších 50 let. A také u pacientů mladších 50 let s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, fibrilací síní a srdečním selháním. K tomu slouží vyšetření krve a jednoduchý test ze vzorku moči na přítomnost bílkoviny. Zvláště u diabetiků je třeba kontrolovat ledviny jednou ročně," popisuje prof. Viklický a dodává, že pacienti s cukrovkou by měli toto vyšetření podstupovat každý rok bez ohledu na věk.

Pokud test bílkovinu v moči odhalí, znamená to, že jsou v ledvinách poškozené drobné cévy.

„Je to jasný varovný signál. Ukazuje nejenom na poškození ledvin, ale i na zvýšené riziko výskytu onemocnění srdce a cév. Nemocní se musí ihned začít léčit," říká lékař. 

Revoluce v nefrologii

O pacienty s mírným poškozením ledvin se mohou starat praktičtí lékaři nebo internisté. Pokud je stav závažnější, přechází do péče nefrologů.

„Nemocné v současné době léčíme pomocí terapie, která je největší revolucí v nefrologii za posledních dvacet let. Průběh onemocnění umí významně zpomalit. Podle našich odhadů oddálí selhání ledvin a následnou dialýzu nebo transplantaci o deset až dvacet let," popisuje prof. Viklický.

Při chronickém onemocnění ledvin dochází v průběhu času k postupnému poškozování ledvin. Důsledkem je jejich snížená funkce. Když nemoc postoupí, nezvládnou ledviny filtrovat stovky litrů krve denně.

„Dialýza nepochybně zachraňuje a prodlužuje život, ale omezuje jeho kvalitu," říká MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D., DBA, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

Na dialýzu, která trvá 4-5 hodin, dochází pacienti třikrát týdně. Pacientům podle MUDr. Rajnochové-Bloudíčkové navíc po dialýze nebývá vždy, zejména zpočátku, nejlépe. Musí si také hlídat jídelníček a vyvarovat se některých potravin, například ovoce a zeleniny nebo nadměrného příjmu soli.

„Omezení spojených s dialýzou je více, řada nemocných například nemůže chodit do práce. Pokud je to možné, volíme ideálnější variantu léčby - transplantaci ledviny," doplňuje lékařka.

.................................

Na důležitost včasného záchytu chronického onemocnění ledvin upozorní akce Kryjte záda ledvinám, kterou 13. a 14. března, u příležitosti Světového dne ledvin, pořádá v Praze IKEM ve spolupráci se společností Boehringer Ingelheim a pod záštitou České nefrologické společnosti.

Od 10 do 16 hodin v obchodním centru Nový Smíchov si mohou příchozí nechat (ve stanu u hlavního vchodu) změřit krevní tlak či hladinu cukru v krvi.

.................................

Zdravotníci, kteří budou na místě, navíc zájemcům provedou i orientační vyšetření funkce ledvin. Z kapky krve zjistí jejich hodnotu kreatininu. Ta napoví, zda mají ledviny v pořádku," popisuje MUDr. Rajnochová-Bloudíčková, která se akce s několika dalšími lékaři a sestrami také zúčastní.

„Na místě s pacienty výsledky zkonzultujeme a případně doporučíme další vyšetření. Rádi bychom, aby si lidé uvědomili, že prevencí mohou jen získat a že do zdraví se vyplatí investovat," uzavírá lékařka.

Více informací o onemocnění ledvin na www.kryjtezadaledvinam.cz
Doporučený postup ČNS pro diagnostiku a léčbu CKD u praktických lékařů ZDE

MaVe PR

NEMOCNÉ LEDVINY TIŠE KRADOU ROKY ŽIVOTA

Zpět

15 LET OD PRVNÍHO KONGRESU

V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.

V DUBNU V BRNĚ

Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR

JUBILEJNÍ X. ON-LINE KONGRES HEALTHCOMMU

Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.

DOPORUČUJEME