Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KŮŽE MÁ DLOUHOU PAMĚŤ



Snaha o co nejvíce opálenou pokožku nebo nedostatečná ochrana před sluníčkem. Spáleniny nejsou jen bolavým estetickým problémem, ale vážným zdravotním rizikem, které může vést až k zhoubnému nádoru kůže. Opakované spálení v raném věku zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti. Kůže má opravdu dlouhou paměť, varuje neziskovka Loono, tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění.

„Každý rok si v České republice vyslechne diagnózu zhoubného melanomu přes tři tisíce lidí, a počty bohužel stále rostou. Výskyt je u nás dokonce vyšší než v některých středomořských zemích a nevyhýbá se ani mladým lidem, nebo dokonce dětem," vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která loni převzala z rukou prezidenta republiky medaili 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy. Stalo se tak na slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu při příležitosti oslav státního svátku České republiky 28. října.

Češi často tráví pracovní týden zavření v kancelářích a pobyt na slunci „dohánějí" o víkendech na chalupách nebo u vody, často bez ochranných prostředků. Také se i několikrát ročně intenzivně vystavují slunečním paprskům na dovolených u moře, přestože jejich kůže není na podobné množství UV záření zvyklá.

V České republice jsou stále populární solária. WHO je přitom zařadila na seznam karcinogenů 1. třídy, kde je například také tabák nebo azbest. 

Škodit mohou i UV lampy

A škodit mohou také UV lampy na nehty. Existují obavy, že UV lampy používané při manikúře by mohly zvyšovat riziko rakoviny kůže. Tyto lampy emitují převážně UVA záření, které proniká hlouběji do kůže. Na nebezpečí melanomu a nemelanomových karcinomů pod nehty lékaři aktuálně upozorňují. Probíhají studie, které ukazují, že i krátkodobé vystavení UV záření z těchto lamp může poškodit DNA v kožních buňkách. Některé salony používají LED lampy, které jsou považovány za bezpečnější.

Genetika i nedostatečná ochrana

Některé z rizikových faktorů vzniku melanomu ovlivnit nemůžeme, patří mezi ně věk, kdy riziko stoupá po 50. roce, i genetické predispozice, jako je světlá pokožka, větší množství znamének apod. Velkým rizikovým faktorem, který však ovlivnit můžeme, je ultrafialové záření, respektive nedostatečná ochrana před ním.

„Omezte pobyt na přímém slunci mezi 10. až 16. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 9 nebo v 17 hodin. Používejte širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem, nejlépe 50+. Krému aplikujte dostatečné množství a mažte se opakovaně," radí Kateřina Šédová.

Nezapomínejte používat také sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem a pokrývku hlavy. Klobouk s širokou krempou je lepší než kšiltovka, chrání totiž celý obličej a krk. Pomoci může také vhodné oblečení. To by mělo být ideálně prodyšné, například bavlněné a spíše tmavé barvy. Tmavší barvy totiž absorbují více UV záření, a tak ho ke kůži doputuje méně. V dnešní době existuje také široká nabídka oblečení v ochranným faktorem.

Pozor na dětskou pokožku

Před slunečním zářením by měli rodiče chránit také své děti. Právě malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu, jejich kůže je tenčí a méně vyvinutá než u dospělých, obsahuje méně melaninu, tedy pigmentu, který přirozeně chrání před UV zářením, a proto sluneční paprsky snadněji proniknou do hlubších vrstev kůže a způsobí její větší poškození. Děti do tří let by proto měly být na přímém slunci jen minimálně.

Chránit sebe i své děti by měl člověk také v momentě, kdy je pod mrakem. Nízká oblačnost nezastaví 90 % UV paprsků.

„Nezapomeňte se chránit při běžném fungování ve městě i na výletech. Sluneční paprsky se odráží od sněhu, vody i písku. Na vhodné oblečení, opalovací krémy a sluneční brýle myslete také při výstupu do hor. Se zvyšující se nadmořskou výškou je totiž kůže vystavována větším dávkám UV záření," říká Kateřina Šédová.

Samovyšetření a návštěvy dermatologa

Melanom je jedním z mála typů rakoviny, kterého si můžeme všimnout pouhým okem, proto si nebezpečné znaménko může člověk objevit i sám, a to prostřednictvím samovyšetření kůže. Pro nejlepší rozeznání změn by se mělo provádět alespoň jednou měsíčně, a to prostřednictvím metody ABCDE. Každé písmeno značí anglický název toho, co je potřeba kontrolovat.

● A - Asymmetry: Má znaménko nepravidelný tvar? Je například jedna polovina znaménka odlišná od druhé? Pokud ano, zpozorněte.
● B - Border: Je znaménko nepravidelného tvaru? Má nejasné hranice? Nepravidelné, nejasné, kostrbaté hranice mohou značit změny ve znaménku.
● C - Color: Má znaménko jinou barvu než před měsícem? Je vícebarevné? Pozor na černou nebo modrou! Zpozorněte ale také při mnoha odstínech hnědé, růžové nebo červené.
● D - Diameter: Je jeho průměr větší než 6 mm? Taková znaménka by bylo vhodné pozorovat s lékařem.
● E - Evolution: Mění se znaménko v čase? Pokud se zvětšuje, mění, krvácí nebo svědí, může to znamenat, že se s ním něco děje.

"Pokud zaznamenáte u svého znaménka nějaké z výše zmíněných signálů, nepanikařte, nehledejte rady na internetu, ale zavolejte svému praktickému lékaři nebo rovnou dermatologovi," dodává Kateřina Šédová, „k dermatologovi bychom měli zajít v rámci prevence alespoň jednou ročně i v případě, že se nám zdá vše v pořádku."

Více informací o rakovině kůže najdete na webových stránkách Loono a v mobilní aplikaci Preventivka, která je ke stažení zcela zdarma pro iOS a Android.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME