Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyLÉČENÍ CHLADEM AŽ MRAZEMVšechno už tu bylo. Už staří Řekové... Tak začíná spousta informací o tom, že pod sluncem se často neděje nic nového. Ovšem tato léčebná metoda nezačala u Řeků, ale dokonce prý ještě dřív, ve starém Egyptě.

Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženým hráškem, samozřejmě v obalu? Pak jste už trochu tuto metodu zkusili.

Analgetické účinky chladného prostředí popsal už Hippokratés. Později, především v době napoleonských válek, se kryoterapie ve formě obkladů ze sněhu a ledu používala například na znecitlivění ran po amputacích. Novodobé možnosti kryoterapie mají svůj původ v začátku 20. století v Japonsku, kde byla zkonstruována první kryokomora.

........................

Léčba mrazem je stále více populární téměř po celém světě.

Podporuje regeneraci celého těla, pomáhá při zotavování svalů tím, že působí protizánětlivě.

Často umí zmírnit příznaky migrény a také pomoci s rekonvalescencí po některých operačních zákrocích.

........................

Co se děje v kryokomoře?

Vzduch je v ní ochlazovaný tekutým dusíkem. Ten je velmi suchý, takže i v minus 110 °C je pro lidské tělo pocitově i fyzicky snesitelný.

Je logické, že vitalizační účinky mají kouzlo v náhlém ochlazení kůže, všech tělesných tkání. Teplota kůže klesne na 2-10 stupňů Celsia. Tím se rychle utlumí kožní nervová zakončení a také zmírní vnímání bolesti. Teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové terapie, nezměněná. Kombinací extrémního chladu a následného cvičení se zlepšuje krevní oběh, zmenšují záněty a bolesti kloubů, rychleji zotavují svaly, regenerují hlasivky a posiluje metabolismus.

Václav Rázl, jeden z trenérů pražského fitcentra Gymstory, k tomu říká: „Kryoterapie, kdy se vystavíte maximálně po dobu tří minut teplotě přibližně od -110 až do -160 stupňů Celsia, představuje bezpečnou rehabilitačně-relaxační metodu. Výsledkem je pozitivní fyziologická reakce celého organismu, což znamená urychlení procesu hojení, zlepšení imunity, zvýšení odolnosti vůči chladu i celkové vitality."

Jak probíhá návštěva

Od personálu dostanete čelenku, rukavice, ponožky, roušku a dřeváky. Bavlněné kraťasy či legíny a tílko nebo tričko si přineste z vlastních zásob. Po převlečení a případném osušení veškeré vlhkosti (například potu) nejprve vstoupíte do jakési předkomory, která má asi -50 stupňů. Pak projdete do samotné komory a zdržíte se tam maximálně tři minuty. Časovač budete mít na očích a prostor můžete, pokud byste chtěli, kdykoliv opustit. Obsluha kryokomory s vámi bude celou dobu.

Po návštěvě komory postupně sejmete masku, rukavice a čelenku a vydáte se nastartovat krevní oběh na běhací pás nebo rotoped po dobu 10 až 20 minut.

Celotělová kryoterapie je dnes moderním a účinným doplňkem léčení a rehabilitace u revmatoidní artritidy, při revmatismu měkkých tkání nebo při Bechtěrevově chorobě, při artróze nebo při některých poúrazových stavech. Má vliv i na zlepšení obranyschopnosti organismu. 

Pro sportovce i pro nemocné

Kryokomoru ocení nejvíc především aktivní sportovci, protože si tak zvyšují kondici i adaptaci na zvýšenou zátěž, zlepšuje se i regenerace organismu. Pomáhá při prevenci, rehabilitaci a léčbě některých sportovních úrazů, například při postižení kloubů a kloubních chrupavek nebo při celkovém přetížení svalů a pohybového aparátu.

Během terapie dochází jak k regeneraci, tak ke zvýšení pohyblivosti kloubů, k větší toleranci fyzické zátěže a k všeobecnému zvýšení výkonnosti organismu jako celku. Díky vyplavování endorfinů se potom člověk cítí v dobré fyzické i psychické kondici. Léčba chladem je vhodná i pro jedince s oslabenou imunitou, při depresích, ale i pro obézní jedince a pro ženy s celulitidou.

Kdo ne?

Návštěva kryokomory se nedoporučuje ženám od 4. měsíce těhotenství, nemocným s akutními potížemi se srdcem a krevním oběhem, s infekcemi kůže, při dýchacích potížích a při alergii na chlad, při onemocnění močových cest nebo při poruchách periferního prokrvení.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie