Cookie Consent by Free Privacy Policy website


LESK A BÍDA KOFEINUPharmDr. Jan Martin, Ph.D.

Rostliny obsahující kofein byly našim předkům dobře známy a využívaly se jako povzbuzující a tonizující prostředky již před mnoha tisíci lety. Znalosti o kávě, čaji a jiných kofeinových drogách se z oblasti výskytu začaly významně šířit až s rozvojem mořeplavby a nástupem kolonializmu. Do Evropy se tak kofein ve své přírodní podobě dostal až v průběhu 16. století.

S kávou na válečné pole 

Kofeinové drogy měli vždy obrovské uplatnění ve válečnictví. Jihoameričtí indiáni před očekávaným bojem pili rituální nápoj z guarany, jehož síla odpovídala asi sedmi šálkům kávy. Po takovém stimulu byli čilejší, agilnější, nespali a jejich pozornost byla silně nabuzena.

Kofein byl součástí válek i během středověku a novověku a je jím i v současnosti. Například během americké občanské války bylo v armádě unie distribuováno 36 liber kávy na vojáka a rok, což odpovídá asi šesti kávám každý den. Ostatně, americká občanská válka je zodpovědná za vynález instantní kávy, která byla vyvinuta pro lepší logistiku a rychlejší způsob přípravy na válečném poli. Vysoké příděly kávy v armádách byly běžné i v 1. a 2. světové válce a káva (případně čaj) je součástí menáže dodnes.

Kofein jako léčivo 

Kofein byl z přírodních materiálů poprvé izolován v roce 1819, a tím v podstatě začalo i jeho vědecké zkoumání. Již v polovině 19. století se stal běžně užívaným léčivem s dostatkem informací o jeho účincích a dávkování. Stimulační efekt, zejména vliv na odstranění únavy a posílení pozornosti, byl později potvrzen v mnoha klinických studiích a je dobře poznán i jeho mechanizmus. Kofein přestupuje hematoencefalickou bariéru a v mozku blokuje receptory pro adenosin (A1 a A2A receptory). Adenosin, který navozuje útlum a spánek, tak nemůže přes receptory působit a nastává opačný efekt. Z tohoto důvodu kofein příliš nepůsobí na čerstvě vyspaného a odpočinutého člověka - ten totiž v mozku téměř žádný adenosin neprodukuje.

Kofein také zesiluje účinky analgetik a používá se v kombinovaných přípravcích při migrénách a jiných bolestech hlavy i těla. Dříve se též používal i jako lék na astma.

Zajímavé jsou účinky kofeinu na sílu svalových stahů. Kofein mírně posiluje výkon svalů, a to zejména těch v horní části těla. Srovnáním dat ze 40 klinických studií také vyplývá, že kofein zvyšuje dlouhodobou výdrž při fyzické zátěži. Jedním z mechanismů je podpora srdeční činnosti, kofein totiž zvyšuje sílu srdečního svalu a zrychluje jeho rytmus.

Dlouho byl sporný efekt na snížení hmotnosti při obezitě. Z klinických testů provedených na Universitě v Lausanne ve Švýcarsku vyplývá, že kofein připravuje tělo na fyzický výkon zvýšením metabolismu tuků, jejich odbouráváním v tukové tkáni a přesunem mastných kyselin do krve. Pokud však tyto mastné kyseliny nejsou použity pro získání energie, jsou opět uloženy do tukových tkání. Obsah kofeinu v přípravcích na zhubnutí tak má svoje opodstatnění, nicméně bez současné pohybové aktivity se efekt neprojeví.

Kofein jako droga

Kofein má i svá negativa. Vlastní toxicita není nijak dramatická - letální dávka pro průměrného člověka je cca 10 g, přičemž obsah kofeinu v šálku kávy je zhruba okolo 100 mg. To, co je na kofeinu velmi problematické, je vznik tolerance a závislosti. To znamená, že k požadovanému účinku je třeba stále více kofeinu, které když nebude organizmu dodáno, tak nastoupí intenzivní abstinenční příznaky. Hlavním takovým příznakem je silná bolest hlavy, která svou intenzitou připomíná migrénu, a která přetrvává i několik dní. Objevují se i poruchy spánku, třesy, nevolnosti a podobně.

Na rozdíl od jiných alkaloidních látek se kofein v přírodě vyskytuje hned v několika rostlinách, které jsou si navzájem velmi vzdálené, a to nejen geograficky a botanicky, ale hlavně chutí a vůní poskytovaných stimulačních nápojů.

Společný jmenovatel = kofein 

A právě jednotlivým kofeinovým drogám se budeme věnovat v několika následujících článcích. Protože káva, čaj a kakao jsou již notoricky známé, zaměříme se na guaranu, kolu, maté a wayusu. Podíváme se nejen na jejich zpracování a účinky, ale seznámíme se i s dávkováním a kvalitou těchto rostlinných produktů jejichž společným jmenovatelem je kofein.

Farmaceut se specializací na přírodní léčiva, PharmDr. Jan Martin, Ph.D., působí jako vedoucí fytoterapeutické ordinace České fytoterapeutické akademie, z.s. -  společnosti fytoterapeutů a jejich pacientů, která má za cíl poskytovat poradenství svým členům i veřejnosti v oblasti fytoterapie a přírodní medicíny, popularizovat fytoterapii jako vědeckou disciplínu a vytvořit a propagovat etický kodex fytoterapeutů a bylinkářů. Pro II. 2D Online Long Konferenci (15. 5. - 15. 6. 2021) si připravil poutavou (a podle ohlasů i přínosnou) přednášku „Rostlinné náhrady antibiotik".

Pro Magazín HealthComm zpracoval problematiku kofeinových drog, na kterou se můžete ve formě seriálu v následujících měsících těšit. 

Zpět

HEPATITIDY NEZNÁMÉ ETIOLOGIE U DĚTÍ

K 11. 5. 2022 byl celkový počet případů hepatitid u dětí po celém světě přibližně 450 včetně 11 úmrtí. Případy jsou hlášeny od začátku dubna, kdy se nemoc objevila ve Velké Británii. Některé děti musely podstoupit transplantaci jater. ECDC zveřejnilo dokument rychlé posouzení rizik (RRA) a zavedlo hlášení podrobných údajů o případech onemocnění do evropského hlásícího systému.

AKTINIUM V TERAPII NÁDORŮ

Ústav jaderné fyziky AV ČR uzavřel dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou firmou Eckert & Ziegler AG, která se specializuje na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Německý partner investuje do vybavení a vědeckých experimentů směřujících k výrobě izotopu aktinia- (225Ac) pro terapii onkologických onemocnění. Tento radionuklid vysílá kaskádu částic alfa o vysoké energii, ale s velmi krátkým doletem v tkáni. Umožňuje tak přesné zacílení léčby i na malé nádory včetně nepatrných metastáz.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

PÁTÝ KAMION POMOCI UKRAJINĚ

Ministerstvo zdravotnictví 5. května vypravilo ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a se společností Alliance Healthcare v pořadí již pátý kamion léků na pomoc Ukrajině. 61 560 balení léčiv v souhrnné hodnotě téměř 4 milionů korun darovaly společnosti Herbacos Recordati s.r.o. a Valtix Pharma s.r.o. Darování je koordinováno v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Převezly se primárně léčivé přípravky pro léčbu infekcí močových cest způsobených bakteriemi, a také zdravotnický prostředek, který chrání poraněnou a odřenou pokožku.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE