
Prázdninové cestování je v plném proudu. A k výletům neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Na ty, kteří trpí laktózovou intolerancí, mohou na cestách číhat nepříjemné potíže.
.........
Základní příčinou potíží je nedostatečná tvorba enzymu laktáza v tenkém střevě. Tento enzym štěpí mléčný cukr laktózu)na jednodušší cukry glukózu a galaktózu.
Laktózová intolerance (příp. laktózová nesnášenlivost, laktázová nedostatečnost, laktázová insuficience či deficience a hypolaktázie) je neschopnost organismu trávit a vstřebávat mléčný cukr.
.........
Intoleranci na laktózu spojuje řada odborníků s typickými civilizačními obtížemi 21. století. V běžném režimu si lidé, kteří jí trpí, dovedou stravování uzpůsobit. Potíže ale mohou mít právě v létě, kdy častěji vyrážejí na dovolené nebo na výlety spojené s návštěvou restaurací, či se baví na venkovních akcích s občerstvením.
Jak se vyhnout potížím?
1. Zjistěte si, jak se budete v místě dovolené stravovat
Jestliže budete na dovolené ubytováni v hotelu i se stravou, informujte se dopředu o nabídce jídel pro zákazníky s laktózovou intolerancí. Jídlo si můžete na dovolené obstarávat i sami, jen si zjistěte, kde je možné si v okolí vašeho pobytu nakoupit. Vzít si samozřejmě můžete i vlastní jídlo, přičemž výhodnější jsou v tomto ohledu trvanlivé potraviny.
„Na trhu je dnes široká nabídka mléčných výrobků bez laktózy, včetně trvanlivého mléka. Například bezlaktózové mléko Lehké ráno obsahuje jen 0,01% laktózy na 100ml, takže je pro zákazníky s touto intolerancí bezpečnou volbou i na dovolené," říká Petra Farkašová z Mlékárny Kunín.
Při cestách do zahraničí doporučujeme mít také po ruce sestavený „slovníček" s názvy potravin, které vám nedělají dobře v jazyce země, kam se na dovolenou chystáte.
2. Na cestu si přichystejte vlastní jídlo
Pokud do prázdninové destinace cestujete letadlem, připravte si s sebou po dobu letu raději vlastní občerstvení. Myslet byste měli na to, že se vám svačina musí vejít do příručního zavazadla, a že s sebou nesmíte mít tekutiny ve větším balení než 100 ml. O tom, že máte vlastní jídlo, informujte také personál letadla. Pokud pojedete na dovolenou autem či vlakem, pak nemusíte váhové limity řešit a můžete si s sebou vézt zásob, kolik chcete.
3. Nebojte se v restauracích zeptat
K letnímu cestování patří i gastronomické zážitky a byla by škoda se o ně ochudit. Dávejte si ale pozor na pouliční stánky a opakovaně se ptejte, zda nabízené jídlo neobsahuje látky, které vám způsobují potíže. V restauraci můžete mít ve výběru jídla větší jistotu díky tištěnému menu, i na něj se ale příliš nespoléhejte. Raději o své intoleranci mluvte s personálem a výběr jídla s nimi konzultujte. Zajímat byste se měli i o způsob přípravy, tedy zda vaše jídlo nebylo v kontaktu s potravinami, které byste jíst neměli.
„Vybírejte i podle toho, jak silnou intolerancí trpíte. Pokud vám nevadí tvrdé sýry a kysané mléčné produkty, klidně po nich sáhněte. Vyhněte se ale experimentům s místními typy sýrů a jiných mléčných výrobků, se kterými nemáte zkušenost," říká Andrea Mokrejšová, nutriční terapeutka, absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
.........
Řekněte si o alternativní druh mléka do kávy.
Angličtina: „I would like a coffee with a plant-based milk alternative, please." (kratší varianta: „Coffee with plant milk, please.")
Specifikujte typ rostlinného mléka:
Němčina: „Bitte einen Kaffee mit einer pflanzlichen Milchalternative." („Kaffee mit Pflanzenmilch, bitte.")
Španělština: „Un café con una alternativa de leche vegetal, por favor." („Café con leche vegetal, por favor.")
.........
4. Léky mějte vždy po ruce, dítěti pořiďte „náramek záchrany"
Před odjezdem na dovolenou si můžete nakoupit doplněk enzymu laktázy v tabletách, které můžete mít vždy po ruce. Některým lidem mohou s trávením laktózy pomoci také doplňky stravy s obsahem probiotik, které se mohou „naučit" rozkládat malé množství laktózy v tlustém střevě. K těmto přípravkům si pro jistotu vezměte i jejich příbalové letáky, nebo si jejich dávkování nechte předepsat od lékaře. Pokud cestujete do zahraničí, přeložte si tyto informace do jazyka dané země. Zjistěte si také, kde je v místě pobytu nejbližší nemocnice, ve které můžete vyhledat v případě potíží odbornou pomoc. Hodit se vám bude také lékařské potvrzení o vašich potížích. V případě, že je na laktózu intolerantní vaše dítě, vybavte ho identifikačním náramkem či kartičkou, kde budou kromě kontaktu na rodiče uvedeny i informace o jeho zdravotním omezení.
Zdroj: PUBLICIS GROUPE
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.