
Na konci ledna letošního roku proběhlo pravidelné setkání zástupců Homeopatické lékařské asociace (HLA) s novináři. Hostem a hlavní přednášející byla tentokrát MUDr. Svatava Žalmanová, gynekoložka a lektorka HLA, která aktuálně působí jako vedoucí lékařka ambulantní gynekologie v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě. Tématem byla menopauza jako milník v životě ženy. Pro velkou skupinu žen je to období, které je po pubertě a těhotenství další etapou, kterou doprovází až „bouřlivé" fyzické a psychické změny.
Jak nejlépe menopauzou projít? Jak si pomocí homeopatie šetrně poradit s nežádoucími příznaky?
A jak začít vnímat menopauzu jako něco pozitivního, co přináší ženě do života nové příležitosti? Velmi důležité je, aby si žena v období menopauzy uvědomila, že právě nyní začíná fáze, kdy se bude věnovat jen sobě.
„Energii, kterou celý život ženy vydávaly, by měly začít s počínající menopauzou sbírat zpátky pro sebe, nasávat a energeticky samy sebe udržovat," popisuje MUDr. Žalmanová.
Každá žena je jedinečná a stejně tak je to i s procesy v jejím těle. Menopauzu tedy každá prožívá jinak. Pokud se však podaří ženě zvládnout přechod do klimakteria, může se těšit na klidné období, které je odměnou za to, co žena v životě dokázala. Klíčem ke spokojenosti je, aby se na všechno, co ze sebe vydala, dokázala dívat s láskou, radostí a chutí.
Žena nejčastěji po většinu svého života zastává roli matky, která se stará o rodinu, a zvládá u toho většinou i chodit do práce. Její život je v této fázi velmi aktivní a je v rámci rodiny nepostradatelná. Děti však rostou, staví se na vlastní nohy a postupně opouštějí hnízdo. V tomto období žena přirozeně zraje a v jejím těle začne postupně docházet ke změnám souvisejícím právě s menopauzou. K tzv. přechodu neboli klimakteriu u ženy dochází většinou po 50. roce života. Změny přicházející s menopauzou žena vnímá často velmi těžce. Absence menstruace ji vyloučí ze skupiny plodných žen a čelit musí také nastavení společnosti.
„Celý svět je zaměřen na krásu, mladost, štíhlost, energii, a to všechno ženám začíná v období kolem menopauzy chybět. Začínají být energeticky na nižší úrovni a musí spořit svojí energii samy pro sebe," vysvětluje MUDr. Žalmanová
„Měnit se začíná i tělo ženy, a bohužel ne do formy, která by se nám líbila. Ženy mají nadmuté bříško, větší obložení kolem pasu, na druhou kolej je přesunut i sexuální život, protože přichází únava, nižší apetit a někdy i fyzické obtíže. Typické pro období menopauzy jsou také nervozita, přecitlivělost a psychické rozladění," dodává lékařka.
Zdravotní obtíže žen v období menopauzy
Osteoporóza: Přestože je kost jednou z nejpevnějších tkání v lidském těle, je to živý organismus. Zhruba v 25 letech života je kostní zrání ukončeno a kosti v těle bývají nejpevnější. S příchodem menopauzy však slábne vliv estrogenu a na kosti to má velký vliv. Přestože je kost stále stejně veliká, začíná měnit strukturu a řídne.
„Žena by si v období počínající menopauzy měla nechat u obvodního lékaře osteoporózu vyšetřit. Slouží k tomu tzv. denzitometrie, která odhalí, jak na tom struktura kostí je. Zda jsou kosti v těle prořídlé a jsou ve fází osteopenie, což je předfáze osteoporózy, nebo zda žena již osteoporózou trpí," vysvětluje Žalmanová a dodává: „Ve chvíli, kdy je žena v menopauze, měla by počítat s tím, že se bude kvalita jejích kostí postupem hormonálních změn snižovat. Sama by proto měla k této skutečnosti aktivně přistoupit." Důležité je také vzít v potaz genetickou výbavu. Ženy, jejichž maminky a babičky osteoporózou trpěly, velmi pravděpodobně toto onemocnění také postihne.
Nezbytný při prevenci osteoporózy je pohyb. Žena by se měla pravidelně hýbat, dbát na pestrou stravu a mít dostatek vitamínu D, který je pro zdravé kosti nezbytný.
„Získávání vitamínu D ze slunce je velmi obtížné. Aby člověk dostal potřebnou dávku, musel by se každý den vystavit slunci bez oděvu a ochranného krému v době od 11 do 15 hodin na 20 minut. Naše populace žije indoorový způsob života, a proto je tento postup velmi nereálný. Proto všem ženám v menopauze doporučuji, aby doplňovaly vitamín D pomocí tablet. Je to opravdu velmi důležité," zdůrazňuje Žalmanová.
Klíčový je také přísun vápníku. Pokud nemá žena výživová omezení, je vhodné zařadit do jídelníčku tvrdý sýr, tvaroh a kysané mléčné výrobky. Dobře tělu poslouží také doplněk ve formě vitamínu K2, který pomáhá při regulaci metabolismu vápníku v těle a podporuje ukládání vápníku do kostí. Pozor by ženy měly dát na tavené sýry, ty totiž obsahují fosforečné soli, které naopak tělo vápníku zbavují. Trvale by neměly být v jídelníčku dospělých žen ani dětí.
Léčbu osteoporózy je možné podpořit i homeopaticky a medikace musí jít ruku v ruce s výše uvedenými doporučeními.
„Homeopatie je šetrná léčebná metoda a může v léčbě osteoporózy zastoupit klasickou medikaci, která má často velké nežádoucí účinky. Ve chvíli, kdy žena zjistí, že má osteoporózu, je vhodné nasadit tzv. calcareové soli," vysvětluje lékařka.
„Calcareové soli v ředění 5C je vhodné brát každý den ráno a večer, minimálně 3 měsíce v kuse. Pak si dát 3 měsíce pauzu a ve stejné frekvenci je opět nasadit," popisuje Žalmanová.
Návaly horka
„Samotné návaly horka mohou mít různé projevy a také různá homeopatická řešení. Nedá se to určit obecně a musí se zjistit, jak žena konkrétní nával horkosti prožívá a jak se při něm cítí," popisuje lékařka.
Psychické obtíže
Ženy ztrácí pocit atraktivity, jsou přecitlivělé a psychicky rozladěné a k jejich psychické pohodě nepřidá ani syndrom prázdného hnízda po odchodu dětí z domácnosti. Častá je nespavost i nervozita.
„Je potřeba, aby se od situace dokázaly oprostit, zpomalily a nechaly si s jednotlivými životními problémy, které jim přináší stres, pomoci," vysvětluje lékařka.
Homeopatická příprava na gynekologickou operaci
Ženy v období menopauzy často z různých důvodů podstupují gynekologické operace. Rozhodně není vhodné před zákrokem začínat s hubnutím, protože žena tím ztrácí regenerační schopnosti. Připravit se na operaci pomohou homeopatika, která skvěle fungují i v rámci následné rekonvalescence.
„V gynekologii je řada stavů, které se dají léčit homeopaticky, ale nikdy to nesmí probíhat bez předchozího gynekologického vyšetření. Žádné homeopatické sezení nenahradí prohlídku u lékaře gynekologa," uzavírá MUDr. Svatava Žalmanová.
Zdroj: Tisková konference "Homeopatie v životě ženy" - jak si šetrně poradit s nástrahami perimenopauzy a menopauzy, ale i s problémy menstruačního cyklu, 24. 1. 2025.
HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES II.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.