Modré světlo je důležitou součástí slunečního záření, které nás každý den zvedá z postele, zároveň na nás působí také skrze obrazovky moderních technologií. Právě pronikavé modré světlo z telefonu, televize nebo také LED bodového osvětlení narušuje přirozenou hormonální rovnováhu v těle. Důsledkem je nekvalitní spánek, nedostatek energie přes den, ale i zhoršení zraku vlivem nadmíry oxidačního stresu v sítnici.
Dobrý sluha, ale špatný pán
S východem slunce jsme každý den vystaveni pro nás viditelnému záření, které obecně označujeme jako denní světlo. To je utvářeno barevným spektrem různých vlnových délek s rozdílnou energetickou intenzitou. Jednou z důležitých složek tohoto záření je i modré světlo, které vibruje v rozsahu 400 až 500 nanometrů a tvoří přibližně jednu třetinu přirozeného osvětlení. Denní světlo, včetně modrého spektra, je pro člověka velmi důležité, jak připomíná Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D.:„Ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, tedy biologické hodiny v těle, které řídí základní tělesné funkce, potřebu spánku a hladinu energie. Kromě toho hraje klíčovou roli při produkci a regulaci hormonů, které se během dne uvolňují."
Přestože se bez modrého světla zkrátka neobejdeme, velmi záleží na zdroji, intenzitě, a především času záření. V aktuální době jej nečerpáme primárně z denního záření, nýbrž z obrazovek telefonů, televizí, počítačových monitorů, tabletů nebo také z pouličních LED displejů a umělého osvětlení, před kterými trávíme klidně i 8 hodin denně. „Většina těchto zdrojů disponuje nebezpečně vysokou svítivostí, která v mnoha případech vyzařuje tolik modrého světla jako slunce v poledne," upozorňuje Hynek Medřický, odborník na osvětlení. Lehkomyslným přístupem, kterým většina z nás využívá svítivé technologie, mateme přirozené mechanismy v našem těle, jež poté přestávají fungovat.
......
Intenzita a spektrální složení světla, které dopadá na zemský povrch, se liší v závislosti na různých faktorech: zeměpisné šířce, ročním období i na denní době. V letních měsících je sluneční aktivita nejvyšší, a tedy i intenzita modrého světla. Nejvíce modrého světla má denní světlo v rovníkových oblastech. Také v horských oblastech je vzduch čistší, což umožňuje průchod více modrého světla. Nejméně modrého světla je tedy v polárních oblastech během zimních měsíců a v oblastech s vysokým stupněm znečištění.
......
Denní doba rozhoduje
Ráno funguje světlo jako přirozený spouštěč stresového hormonu kortizolu, který podporuje bdělost, dodává člověku počáteční energii a efektivně ho připravuje na aktivní část dne. Záření zároveň potlačuje produkci melatoninu, hormonu, který připravuje tělo na spánek. Podle optimálně nastavených biologických hodin, se tak člověk ráno ani během dne necítí unavený a až večer, kdy slunce zapadá, se jeho tělo začne pomalu připravovat do postele. Ideální scénář, který však v praxi s chytrým telefonem v ruce je jen těžko dosažitelný.
Přestože v dopoledních i odpoledních hodinách z pohledu vyplavených hormonů je expozice modrému světlu vítaná a přináší i řadu benefitů, problém nastává především v závěrečné části dne. Sledování filmů z přesvícené televize, nekonečné projíždění sociálních sítí na telefonu, ale i ostré světlo, kterým si doma ve večerních hodinách svítíme. Nejen že tímto způsobem zabraňujeme produkci melatoninu, takže se necítíme dostatečně ospalí, když je potřeba jít spát, zároveň vyplaveným kortizolem napomáháme ke tvorbě oxidačního stresu přímo v sítnici oka. Výsledkem toho je nedostatečný a nekvalitní spánek, který z dlouhodobého hlediska může být spouštěčem řady fyzických i psychických onemocnění, nebo také vážné poškození zraku. „Dlouhodobá expozice modrému světlu večer a v noci může měnit expresi genů spojených s cirkadiánními rytmy a zánětlivými procesy. Tyto epigenetické změny mohou zvyšovat riziko poruch spánku, metabolických onemocnění a různých psychických problémů," říká genetička Procházková, která se ve společnosti Chromozoom podílí mj. na vývoji genetických testů a testování střevního mikrobiomu. Chromozoom pro DNA testování využívá 25 let zkušeností a know how více než čtyř desítek vědců, genetiků, biotechnologů, lékařů a bioinformatiků.
Vnímavost je individuální, roli hrají i geny
Genetické predispozice nelze podceňovat ani v případě modrého světla.
„Někteří jedinci mohou být vůči modrému světlu skutečně citlivější než jiní. Příčinou jsou geny, které ovlivňují jejich cirkadiánní rytmus a hladiny klíčových hormonů jako jsou kortizol a melatonin. Genetika rovněž ovlivňuje schopnost buněk sítnice zvládat oxidační stres. Například polymorfismy v genech, které souvisejí s antioxidanty a ochrannými enzymy, mohou ovlivnit schopnost sítnice regenerovat, což může vést k jejímu poškození. Citlivost na modré světlo však může souviset i s psychosomatickými jevy jako je migréna. Důležitým faktorem je také věk. S přibývajícími lety se schopnost očí filtrovat modré světlo výrazně snižuje," vysvětluje genetička.
Pozor také na nenávratné poškození zraku!
Nadměrný přísun umělého modrého světla s vysokou intenzitou může způsobit nejen bolesti hlavy, unavené a suché oči, ale také závažné oční problémy, jako je makulární degenerace - onemocnění spojené se ztrátou centrálního vidění, které v některých případech může vést až k úplné slepotě. Dalším rizikem je retinopatie, při níž dochází k poškození fotoreceptorových buněk sítnice.
Pro maximální podporu správně nastaveného cirkadiánního rytmu existují také různé vychytávky, které večer produkci melatoninu efektivně podpoří. Jde například o červené brýle a žárovky nebo také doplňky stravy v podobě hořčíku, omega-3, zinku a vitamínů A, E a D, které pomáhají chránit zrak před oxidačním stresem a zároveň přispívají k hormonální rovnováze, a tak nepřímo ovlivňují kvalitu spánku.
„Hořčík podporuje relaxaci svalů a nervovou činnost prostřednictvím regulace neurotransmiterů, jako je GABA. Zinek zase hraje roli v hlubokém spánku a REM fázi, podporuje také produkci serotoninu a melatoninu. Vitamín A pomáhá regulovat citlivost na světlo prostřednictvím zdraví oční sítnice. Vitamín E poté snižuje oxidační stres a D podporuje regulaci cyklu spánek-bdění tím, že ovlivňuje produkci melatoninu, a navíc snižuje záněty," dodává Procházková.
Zdroj: Media:list
Některé studie naznačují, že expozice modrému světlu může zlepšit náladu a kognitivní funkce, jako je pozornost a paměť?
Modré světlo může být účinnou terapií sezónní afektivní poruchy vyskytující se v měsících, kdy je nedostatek slunečního světla?
Mnoho zvířat, včetně ptáků a hmyzu, využívá modré světlo k navigaci a komunikaci?
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.
Do ISIN bylo v období od 1.ledna 2024 do 5.ledna 2025 nahlášeno celkem 37 510 případů pertuse. Počet hlášených případů dosáhl svého maxima v 18. kalendářním týdnu roku 2024, pak lze pozorovat setrvale klesající trend nákazy. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 226 nových případů za týden. Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách, ale nejvíce ve věkové skupině 15 až 19 let. Nejvíce případů pertuse zatím s novým rokem hlásí kraje: Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 a 2025 bylo 27 480 osob očkováno, 3 096 osob neočkováno a u 6 934 osob informace o očkování chybí. Podle ISIN bylo onemocnění 86x přivezeno Čechy ze zahraničí.
Čtyři nově zjištěné případy HIV, pět případů syfilis a dvacet devět možných záchytů žloutenky typu C, které se dále vyšetřují. To odhalily testy v rámci listopadového Evropského týdne testování na HIV a žloutenky na 90 odběrových místech ČR. Počet zájemců o testování dosáhl čísla 2.220. Akce oslovila také osoby jiných národností, včetně Ukrajinců pobývajících na našem území. Nabídky testování využilo celkem 307 cizinců. Všem pozitivně testovaným se otevřela rychlá cesta k zahájení potřebné léčby. Web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com poskytuje nadále základní informace přeložené do devíti jazyků.
Healthcomm Professional děkuje všem účastníkům, lektorům i partnerům dalšího úspěšného on-line kongresu - BOLEST lidského těla v souvislostech, který proběhl od 20. 11. do 19. 12. 2024. 2D tematický online kongres přilákal lékárníky a farmaceutické asistenty z celé ČR i ze Slovenska. Do studia 11 přednášek se pustilo celkem 1380 odborníků! Vyhodnocení naleznete v článku na Magazínu. V průběhu akce mohli účastníci zasílat své dotazy týkající se léčby bolesti MUDr. Marku Haklovi. Jeho odpovědi naleznete na Educommu. Další odbornou akcí z dílny Healthcomm Professional bude březnový X. 3D 360° kongres – Bern. Přihlášení bude spuštěno od 1. 1. 2025.