Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyMOŽNOSTI ROSTLINNÝCH LÉČIV V TERAPII UROLOGICKÝCH ONEMOCNĚNÍPharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.

Infekce močových cest (IMC) patří k nejčastějším onemocněním v populaci. Jejím původcem je v drtivé většině bakterie Escherichia coli, což je nejznámější a asi i nejdůležitější složka normální mikrobiální flóry tlustého střeva u člověka i ostatních savců. Svou aktivitou se významně podílí na regulaci střevního ekosystému, její přítomnost pomáhá zajišťovat bezproblémový průběh trávicích pochodů. Je také považována za hlavního přirozeného producenta vitaminu K. Uropatogenní forma E. coli (UPEC) ovšem představuje nejčastější příčinu infekcí močových cest u člověka.

Záněty močových cest se často opakují, protože po prodělaných zánětech dochází bohužel ke změnám na sliznici močového ústrojí a na postižených sliznicích se bakterie lépe uchytí. Základní pravidlo zní: Každou infekci močových cest je třeba doléčit! Léčiva rostlinného původu mohou svým komplexním působením pomoci zvládat močové infekce. Na rozdíl od antibiotik vůči nim nevzniká rezistence, která je jednou ze současných zdravotních hrozeb. Naopak, s antibiotiky se dobře doplňují a podporují jejich účinky. 

Někteří původci urogenitálních zánětů jsou schopni vytvářet takzvaný „biofilm", který bakteriím v něm umožňuje řadu výhod, mezi které patří i zvýšená odolnost vůči antibiotikům. Existují látky rostlinného původu, které mají schopnost rozvrátit fungování biofilmu na základě znemožnění komunikace mezi jednotlivými bakteriemi. 

Přehledná infografika ukazuje možnosti prevence a komplexní terapie u postupující infekce močovým traktem. 

 

Pozn.: Právní základy registrace rostlinných LP jsou úplně stejné jako u jakýchkoliv dalších léčiv. Léčiva z kategorie fytofarmak musí projít stejnými postupy registrace jako léčiva jiného původu. Léčivé rostlinné přípravky používané v tradiční medicíně více jak 30 let, a z toho více jak 15 let v EU, je možné zaregistrovat u SÚKL jako Tradiční rostlinná léčiva.

............

Na Educommu můžete aktuálně zhlédnout prezentaci PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D.: Možnosti rostlinných léčiv v terapii urologických onemocnění. Přednáška vznikla ve spolupráci se společností SCHWABE CZECH REPUBLIC s. r. o.

 


inzerce

Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie