Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyMOŽNOSTI ROSTLINNÝCH LÉČIV V TERAPII UROLOGICKÝCH ONEMOCNĚNÍPharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.

Infekce močových cest (IMC) patří k nejčastějším onemocněním v populaci. Jejím původcem je v drtivé většině bakterie Escherichia coli, což je nejznámější a asi i nejdůležitější složka normální mikrobiální flóry tlustého střeva u člověka i ostatních savců. Svou aktivitou se významně podílí na regulaci střevního ekosystému, její přítomnost pomáhá zajišťovat bezproblémový průběh trávicích pochodů. Je také považována za hlavního přirozeného producenta vitaminu K. Uropatogenní forma E. coli (UPEC) ovšem představuje nejčastější příčinu infekcí močových cest u člověka.

Záněty močových cest se často opakují, protože po prodělaných zánětech dochází bohužel ke změnám na sliznici močového ústrojí a na postižených sliznicích se bakterie lépe uchytí. Základní pravidlo zní: Každou infekci močových cest je třeba doléčit! Léčiva rostlinného původu mohou svým komplexním působením pomoci zvládat močové infekce. Na rozdíl od antibiotik vůči nim nevzniká rezistence, která je jednou ze současných zdravotních hrozeb. Naopak, s antibiotiky se dobře doplňují a podporují jejich účinky. 

Někteří původci urogenitálních zánětů jsou schopni vytvářet takzvaný „biofilm", který bakteriím v něm umožňuje řadu výhod, mezi které patří i zvýšená odolnost vůči antibiotikům. Existují látky rostlinného původu, které mají schopnost rozvrátit fungování biofilmu na základě znemožnění komunikace mezi jednotlivými bakteriemi. 

Přehledná infografika ukazuje možnosti prevence a komplexní terapie u postupující infekce močovým traktem. 

 

Pozn.: Právní základy registrace rostlinných LP jsou úplně stejné jako u jakýchkoliv dalších léčiv. Léčiva z kategorie fytofarmak musí projít stejnými postupy registrace jako léčiva jiného původu. Léčivé rostlinné přípravky používané v tradiční medicíně více jak 30 let, a z toho více jak 15 let v EU, je možné zaregistrovat u SÚKL jako Tradiční rostlinná léčiva.

............

Na Educommu můžete aktuálně zhlédnout prezentaci PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D.: Možnosti rostlinných léčiv v terapii urologických onemocnění. Přednáška vznikla ve spolupráci se společností SCHWABE CZECH REPUBLIC s. r. o.

 


inzerce

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie