Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyMOŽNOSTI ROSTLINNÝCH LÉČIV V TERAPII UROLOGICKÝCH ONEMOCNĚNÍPharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.

Infekce močových cest (IMC) patří k nejčastějším onemocněním v populaci. Jejím původcem je v drtivé většině bakterie Escherichia coli, což je nejznámější a asi i nejdůležitější složka normální mikrobiální flóry tlustého střeva u člověka i ostatních savců. Svou aktivitou se významně podílí na regulaci střevního ekosystému, její přítomnost pomáhá zajišťovat bezproblémový průběh trávicích pochodů. Je také považována za hlavního přirozeného producenta vitaminu K. Uropatogenní forma E. coli (UPEC) ovšem představuje nejčastější příčinu infekcí močových cest u člověka.

Záněty močových cest se často opakují, protože po prodělaných zánětech dochází bohužel ke změnám na sliznici močového ústrojí a na postižených sliznicích se bakterie lépe uchytí. Základní pravidlo zní: Každou infekci močových cest je třeba doléčit! Léčiva rostlinného původu mohou svým komplexním působením pomoci zvládat močové infekce. Na rozdíl od antibiotik vůči nim nevzniká rezistence, která je jednou ze současných zdravotních hrozeb. Naopak, s antibiotiky se dobře doplňují a podporují jejich účinky. 

Někteří původci urogenitálních zánětů jsou schopni vytvářet takzvaný „biofilm", který bakteriím v něm umožňuje řadu výhod, mezi které patří i zvýšená odolnost vůči antibiotikům. Existují látky rostlinného původu, které mají schopnost rozvrátit fungování biofilmu na základě znemožnění komunikace mezi jednotlivými bakteriemi. 

Přehledná infografika ukazuje možnosti prevence a komplexní terapie u postupující infekce močovým traktem. 

 

Pozn.: Právní základy registrace rostlinných LP jsou úplně stejné jako u jakýchkoliv dalších léčiv. Léčiva z kategorie fytofarmak musí projít stejnými postupy registrace jako léčiva jiného původu. Léčivé rostlinné přípravky používané v tradiční medicíně více jak 30 let, a z toho více jak 15 let v EU, je možné zaregistrovat u SÚKL jako Tradiční rostlinná léčiva.

............

Na Educommu můžete aktuálně zhlédnout prezentaci PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D.: Možnosti rostlinných léčiv v terapii urologických onemocnění. Přednáška vznikla ve spolupráci se společností SCHWABE CZECH REPUBLIC s. r. o.

 


inzerce

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY