
Výzkum molekul nadějných pro využití v medicíně je neustále probíhající proces. Vědci hledají nové látky, jejich kombinace nebo moderní technologie přípravy léčiv a vakcín. Zajímavosti ze světa medicínské vědy a farmaceutického výzkumu pro Magazín zpracovává Mgr. Karel Šlegr. Pod krátkým informativním článkem najdete vždy komentář autora k probírané problematice. V srpnu ho zaujaly slibné výsledky studie s kandidátní vakcínou proti lymeské borelióze.
Očkování proti borelióze: Pozitivní výsledky studie
Lymeská borelióza se na člověka přenáší kousnutím klíštětem. Onemocnění může mít mnoho podob a různé závažnosti. Příznaky se často objevují až dlouho po infekci a mohou ztížit rychlou diagnostiku a tím oddálit zahájení terapie. Zatím neexistuje žádná ochranná vakcína. To by se mohlo brzy změnit: kandidát na vakcínu proti lymeské borelióze nyní ve studiích prokázal pozitivní výsledky.
V současné době neexistuje žádná vakcína proti klíšťatům přenášené lymeské borelióze.
Nejčastějším a nejtypičtějším příznakem lymeské boreliózy je zarudlá skvrna v místě přisátí klíštěte, která se považuje za první fázi nemoci.
Foto: CDC / James Gathany Berlín
Většina infekcí boreliemi probíhá bez povšimnutí, protože ne vždy se objeví typické migrující zarudnutí. Příznaky, které se objevují, jsou často rozptýlené, mohou být velmi odlišné a mohou se vyskytovat jednotlivě nebo v kombinaci v různých časech. To znamená, že boreliózu není vždy snadné rozpoznat. V současné době je mnoho z postižených léčeno pouze antibiotiky. Přestože většina léčených reaguje dobře, může dojít i k trvalému poškození, které je často neurologicky výrazné. Pomoci by mohla prevence v podobě očkování.
Jak v červnu přinesl německý server Apotheke-adhoc.de, byl vídeňskou biotechnologickou společností Valneva, ve spolupráci se společností Pfizer, vyvinut nový kandidát na vakcínu (VLA15), který by již brzy mohl preventivně chránit lidi před lymeskou boreliózou. Výsledky klinických studií byly nedávno publikovány v časopise Lancet Infectious Diseases.
Vakcína je v současnosti jedinou vakcínou proti lymeské borelióze v klinickém vývoji na světě. Zaměřuje se na šest nejběžnějších sérotypů vnějšího povrchového proteinu A (OspA) spojených s nejběžnějšími patogenními druhy Borrelia v Evropě a Severní Americe.
Vakcína s pozitivním výsledkem
Účinnost byla zkoumána ve dvou studiích fáze 2 s více než 800 testovacími subjekty ve věku od 18 do 65 let. Žádný z účastníků neměl v době studie lymeskou boreliózu nebo nedávnou historii kousnutí klíštětem. Byly provedeny celkem tři dílčí vakcinace účinnou látkou nebo placebem. V první studii byla jedna dávka injikována první den, po jednom měsíci a po dvou měsících.
Očkovací schéma ve druhé studii bylo s intramuskulární injekcí první den, další dva po dvou a šesti měsících. Dávka antigenu byla 90, 135 nebo 180 μg v závislosti na skupině.
Závěr: VLA15 byl bezpečný, dobře tolerovaný a spouštěl silné protilátkové odpovědi proti všem šesti sérotypům OspA. Tyto výsledky podporují další klinický vývoj VLA15 s použitím dávky 180 μg a schématu 0-2-6 měsíců, který byl spojen s nejsilnějšími imunitními odpověďmi.
V obou studiích se nežádoucí lokální a systémové vedlejší účinky vyskytovaly častěji ve skupinách s VLA15 než ve skupinách s placebem, přičemž většina byla mírná nebo středně závažná. Závažné nežádoucí účinky byly vzácné ve všech skupinách. Byl hlášen pouze jeden závažný nežádoucí účinek. To však po úpravě doprovodné medikace podle vědců zmizelo.
Zdroj: https://www.apotheke-adhoc.de/nachrichten/
Psi jsou často napadeni velkým množstvím klíšťat, proto je u nich riziko infekce borelie (LB) poměrně velké. Na rozdíl od lidí existuje pro psy nejenom mnoho různých preventivních přípravků proti vnějším parazitům na trhu, které lze aplikovat na kůži nebo podávat ústně, ale je pro ně dostupná i registrovaná vakcína, která umožňuje proti LB očkovat psy bez ohledu na stáří, hmotnost a plemeno jedince. Vakcinace nemá preventivní účinek proti přisátí klíštěte, ale zabraňuje vzniku tohoto onemocnění.
Pro psy tedy existují přípravky proti klíšťatům, ale u lidí existovali a existují obavy o bezpečnost a pochybnosti, které bránili jejich vývoji. V letech 1999 až 2002 byla ve Spojených státech dostupná lidská vakcína proti LB. Vakcína Lymerix byla schválena FDA v roce 1998 poté, co klinické studie jí považovaly za bezpečnou a účinnou pro prevenci infekce bakteriemi způsobujícími LB. LYMErix byla vakcína vyvinutá společností GlaxoSmithKline (GSK) a schválená pro použití ve Spojených státech a Kanadě na konci 90. let. Po kompletní sérii tří injekcí prokázala asi 76% účinnost v prevenci LB. Navzdory svému potenciálu však GSK v roce 2002 vakcínu dobrovolně stáhla z trhu. Krátce poté, co lidé začali dostávat injekce, se objevily zprávy o vedlejších účincích, zejména symptomech artritidy. (Pozn. 1,4 milionu lidí v USA dostalo vakcínu LYMErix a z tohoto počtu si 121 stěžovalo na bolesti při artritidě). FDA nenašel důkaz, že vakcína není bezpečná, ale poškození pověsti způsobilo, že prodej vakcíny klesl a v roce 2002 ji společnost GlaxoSmithKline, která lék vyráběla, dobrovolně stáhla z trhu.
Klíšťata mohou přenášet mnoho nemocí.
Nejčastější z nich je LB, která se vyskytuje asi 5x častěji než druhá v pořadí - klíšťová encefalitida
Dle Státního zdravotní ústavu počty nakažených u obou onemocnění rok od roku stoupají. Situace se začíná měnit s rostoucí mírou závažnosti onemocnění LB v posledních letech. Výzkumníci zkoumají nové možnosti a jak je psáno ve výše citovaném článku, farmaceutické společnosti Pfizer a Valneva zahajují klinickou studii fáze 3 kandidáta na vakcínu proti LB - VLA15, aby prozkoumala jeho účinnost, bezpečnost a imunogenicitu. VLA15 je jediným kandidátem na vakcínu proti LB, který je v současné době v klinickém vývoji. Tato výzkumná multivalentní proteinová subjednotková vakcína využívá zavedený mechanismus účinku pro vakcínu proti LB, která se zaměřuje na vnější povrchový protein A (OspA) Borrelia burgdorferi, bakterií způsobujících lymskou boreliózu. Studie se provádí až na 50 místech v oblastech, kde je LB vysoce endemická, včetně Finska, Německa, Nizozemska, Polska, Švédska a Spojených států.
Preklinický výzkum ukazuje, že experimentální vakcína je slibná pro snížení případů LB. Po úspěšném dokončení studie fáze 3 by společnost Pfizer mohla potenciálně podat žádost o licenci v roce 2025. Možná tedy bude dostupná během pár let lidská vakcína nejenom proti klíšťové encefalitidě, ale i proti lymské borelióze.
Zdroje:
https://www.apotheke-adhoc.de/nachrichten/detail/pharmazie/borreliose-impfung-positive-studienergebnisse/
https://www.nytimes.com/2024/04/16/well/live/humans-dogs-vaccine-lyme-disease.html
https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-valneva-initiate-phase-3-study-lyme-disease
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2870557/
Předchozí články ze série Nadějné molekuly od Mgr. Karla Šlegra najdete v záložce SERIÁLY na Magazínu.
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.