
Těm, kteří se v rámci svého profesního vzdělávání rádi potkávají s lektory, přednášejícími, respektovanými osobnostmi, ale i s kolegy z oboru tváří v tvář, se druhý dubnový týden vrátil svět „do normálu". Měli možnost zúčastnit se již 90. kongresu Healtcomm Professional, který se konal v olomouckém Clarion Congress Hotelu.
První kontaktní kongres po 2 letech, který neomezovala žádná protiepidemická nařízení, symbolicky otevřel PharmDr. Josef Suchopár, Ph.D., s aktuální problematikou v přednášce Bezpečnost antivirotik na Covid-19.
„Pandemie COVID-19 byla bezprecedentním zásahem do života lidí na celém světě, proto nepřekvapí obrovské nasazení v oblasti výzkumu léčiv, která by bylo možné k terapii infekce COVID-19 využít. Tyto léky mají vedle biologické aktivity také určitý potenciál k lékovým interakcím," přednesl PharmDr. Suchopár úvod do problematiky svého sdělení.
V celodenním programu si účastníci vyslechli celkem 11 přednášek řazených do čtyř odborných bloků. Na pódiu se vystřídala řada zdravotních témat, pestrá paleta novinek z farmakoterapie a zazněly i užitečné rady a příklady pro každodenní lékárenskou praxi. Zatím co některé přednášky reflektovaly aktuální trendy a potřeby, jiné se věnovaly například historickým souvislostem a kořenům dnešní farmakoterapie (PharmDr. Jan Martin, Ph.D.: Magické středověké receptury pohledem současné farmacie) nebo komplexnímu přístupu ke zdraví a nemoci a nezbytné součinnosti pacienta a zdravotníka (PharmDr. Gabriela Kroupová a Mgr. Alexander Tomeček: Úloha lékárníka a farmaceutického asistenta v adherenci pacienta...).
„Role a význam farmaceuta v oblasti adherence je podmíněna nejen odbornou zdatností, ale i profesionální komunikací, empatickým přístupem k pacientům a také schopností motivovat k zájmu o spolupráci pacienta s farmaceuty," shodují se oba aktéři přednášky.
Skladba a využitelnost přednášek, které během kongresového programu zazněly, měly u účastníků kladné hodnocení. V dotazníku zpětné vazby byla účastníky nakonec zvolena jako nejlepší tato 3 odborná sdělení:
Ticho v sále, rušno ve foyer
Odborného programu, který byl ohodnocen 15 body od ČLnK v rámci systému celoživotního vzdělávání, se 8. 4. 2022 zúčastnilo více jak 100 zdravotnických profesionálů - 80 lékárníků, 14 farmaceutických asistentů a 8 dalších zdravotnických odborníků (lékaři a zdravotní sestry). Ti si kromě užitečných informací mohli z kongresu odnést i nezapomenutelné zážitky z 3D animací nebo ukázek virtuální reality.
Dvě expozice s virtuální realitou doplnily v předsálí 18 stánků partnerů kongresu, o které byl mezi účastníky velký zájem. Partnerem virtuální reality byla společnost Naturevia s ukázkou: Co způsobuje dlouhodobá expozice škodlivému modrému světlu z displejů a monitorů našim očím?, hlavním partnerem kongresu pak byla společnost Danone. Magazín se opět ujal role mediálního partnera.
Přesně 100 let si kanadská společnost Jamieson Laboratories získává uznání za kvalitu a inovaci svých produktů. A to nejen v Kanadě, ale také v 50 zemích světa včetně České a Slovenské republiky. Své výročí si připomněla také s účastníky olomouckého kongresu.
O dobrou pohodu a příjemnou atmosféru se spolu s organizátory postaral zkušený a oblíbený moderátor Vojtěch Bernatský.
Věříme, že 90. kongres Healthcomm Professional přinesl účastníkům nové informace využitelné v jejich praxi, ale také posloužil jako příjemné rozptýlení. A že po dlouhé a psychicky náročné době došlo i na milá setkání s lektory a kolegy a byl to zkrátka efektivně strávený čas mimo lékárnu.
Fotogalerii olomouckého kongresu si můžete prohlédnout ZDE
Praha, Hradec Králové a Brno jsou dalšími městy, ve kterých se letos s Vámi těšíme na viděnou!
Více na https://www.healthcomm.cz
-red-
Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.