Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NEMOCNÁ JÁTRA NEBOLÍ



Mnohý z laiků si myslí, že hlavním úkolem jater je tvorba žluči, která se pak podle potřeby uschová ve žlučníku, a že jim škodí jen přehnaná konzumace alkoholu. Játra jsou ale velmi složitým orgánem, je to v podstatě jakýsi motor metabolismu, který plní řadu důležitých funkcí - mění cukry, tuky a bílkoviny na energii nutnou pro buněčné procesy organismu, chrání a detoxikují, skladují důležité látky, například vitaminy A a D, železo a další. Také ovlivňují hladiny některých hormonů, například inzulinu.

„Pokud tento orgán nefunguje správně, ovlivní to celý organismus," říká doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.

Játra mají velkou schopnost regenerace, ale pokud se dlouhodobě špatně stravujeme, užíváme kvanta léků bez porady s odborníkem, a ano - pijeme přes míru, potom si je bez varování, protože nás nic nebolí, poškozujeme tak, že už nakonec může být pozdě.

Globální epidemie

Čísla u nás i ve světě dokládají, že každý třetí z nás má ztukovatělá játra, odborně nealkoholovou tukovou chorobu jater,a ještě odborněji MASLD (Metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease). A tento počet stále roste, za 15 let by tuto nemoc mohla mít víc než polovina dospělých. V nejvyšším riziku jsou obézní muži, a to nejen ti, kteří - lidově řečeno - pijí první ligu.

Játra a diabetes

„Inzulinová rezistence, která je typická pro cukrovku 2. typu, vede k hromadění tuku v játrech," říká k tématu MUDr. Tomáš Vařeka ze 4. interní kliniky VFN v Praze. 

„A týká se to asi 75 procent všech takto nemocných. Důsledkem jsou potom další metabolické potíže - jedno onemocnění zhoršuje druhé. MASLD komplikuje nejen průběh diabetu, ale zároveň zvyšuje i možnost srdečně-cévních a další zdravotních rizik. Pacienti s diabetem a nemocnými játry by měli být léčeni komplexně, " doplňuje dále MUDr. Vařeka.

Oba lékaři se sešli na tiskové konferenci ke Světovému dni zdraví jater.

 

Na léky nespoléhejme

Základem je včasná prevence. Při onemocnění jater je naprosto klíčová úprava životosprávy, a to pacienti obvykle neradi slyší. Ani zázračná, ani jakákoli jiná pilulka v podstatě neexistuje, odborníci ale mohou doporučit určité přírodní látky- hepatoprotektiva, například esenciální fosfolipidy, které pronikají do membrán jaterních buněk a pomáhají při jejich regeneraci.

Hlavním rizikem jaterních onemocnění - od nealkoholové tukové choroby přes záněty jater, cirhózu až po rakovinu jater (její výskyt vzrostl od roku 1990 o 205 procent!) - je nezdravý životní styl. Nadměrné množství cukru, nasycených tuků a průmyslově zpracovaných potravin je nebezpečím pro játra i pro diabetes.

Každé jídlo a každý pohyb je rozhodnutím, které nám pomáhá uchovat si zdraví!

Strava nejlépe středomořská

Diabetici svou dietu obvykle dodržují. Úprava stravy je klíčová i pro řadu chorob, pro prevenci i pro onemocnění jater. Základem jsou celozrnné potraviny, dostatek zeleniny a ovoce, bílkoviny a zdravé tuky.

„Rybu nejen o Vánocích, ideálně třikrát týdně," dodává doc. Slíva. „A hodně tekutin, ale málo alkoholických."

........................

Jídlo je lék - tak zní motto letošního Světového dne zdraví jater, který připadá na 19. dubna.

Zdůrazňuje, že správná výživa je jedním z nejsilnějších nástrojů v prevenci a léčbě jaterních onemocnění. Každé sousto, které sníme, má totiž dopad nejen na naši hmotnost, ale i na zdraví jater. Proto je důležité dbát na to, co si každý den pokládáme na talíř.

Světový den zdraví jater je proto ideální příležitostí, jak každoročně upozornit na důležitost zdravého životního stylu jako je vyvážená strava, vyhýbání se alkoholu a pravidelný pohyb.

........................

Pohybová aktivita

Stejně jako stravování je důležitá pohybová aktivita. Nadváha a obezita výrazně škodí diabetikům a doslova ničí játra. Dr. Vařeka tvrdí, že metabolismus podpoří nejen posilování, ale i každodenní svižná procházka, která zároveň pomáhá snižovat obsah tuků v játrech. Lékaři hovoří i o významu i malých přestávek v sezení, což je v současné době, kdy řada povolání pracuje v home office režimu, zdánlivá maličkost...

Úbytek hmotnosti pomáhá jak játrům, tak cukrovce!

Mgr. Jana Ulíková

JARNÍ START ORGANISMU

POŠKOZENÍ JATER ODHALÍ VČASNÉ A CÍLENÉ VYŠETŘENÍ

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME