Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNENÍ VLÁKNINA JAKO VLÁKNINAZ mnoha zdrojů se můžeme dozvědět, že vláknina je nepostradatelná pro naše zdraví. Jídelníčku s nedostatečným obsahem vlákniny se připisuje podíl na vzniku řady civilizačních chorob, jako jsou např. nemoci srdce a cév, cukrovka, obezita, rakovina tlustého střeva, zácpa, hemoroidy. Dospělý člověk by měl denně konzumovat 25 - 30 g vlákniny. Běžně jí však konzumujeme jen 12 - 15 g. 

Vláknina - co to vlastně je?

Vláknina patří mezi nestravitelné polysacharidy rostlinného původu. Náš zažívací systém a trávicí enzymy nejsou schopné vlákninu štěpit a získat z ní vstřebatelné živiny a energii. Vlákninu obsahuje hlavně ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, potraviny z celozrnných obilnin a ořechy.

Odborníci na výživu dělí vlákninu na tzv. rozpustnou a nerozpustnou. Vláknina tzv. rozpustná se ve vodě buďto úplně rozpustí a nápoj zůstane tekutý (např. čekankový inulin nebo částečně hydrolyzovaná vláknina z guarových bobů) nebo ve vodě bobtná a vytváří více či méně hustý gel (např. psyllium, tj. vláknina ze semen indického jitrocele). Vláknina plně rozpustná se zpravidla lépe užívá a nemusíme ji zapíjet jednorázově tak velkým množstvím tekutiny. 

Proč je vláknina tak důležitá pro naše zažívání?

U vlákniny se dále hodnotí její schopnost vázat vodu. Vláknina, která na sebe v zažívacím traktu váže vodu a nabývá tím na objemu, přispívá k déletrvajícímu pocitu nasycení. Zvětšuje se tím také objem tráveniny, což podporuje střevní peristaltiku (přirozený pohyb střev) a usnadňuje se tím i odchod odpadních produktů trávení. Při dostatečném příjmu vlákniny a tekutin se stolice také změkčuje, což napomáhá snadnějšímu vyprazdňování.

Další důležitou vlastností rozpustné vlákniny je to, zda může být zpracována (fermentována) střevními bakteriemi. Takový typ vlákniny je označovaný jako prebiotická vláknina nebo prebiotikum. Bakterie v tlustém střevě zpracovávají prebiotickou vlákninu na látky, které jsou prospěšné pro správnou funkci tlustého střeva a podporují také růst „přátelských střevních bakterií".

Trápí vás zácpa?

U dospělých je zácpa obecně definována jako frekvence vyprazdňování stolice nižší než 3× týdně. Obvykle je spojená s dalšími obtížemi - např. obtížné vyprazdňování objemné tuhé či bobkovité stolice, pocit nedokonalého vyprázdnění, nutnost používání projímadel a další.

K častým příčinám zácpy se řadí nevhodná dieta s nedostatečným příjmem vlákniny, nedostatek pohybu a nízký příjem tekutin. Zácpa se považuje za chronickou, pokud trvá déle než 12 týdnů.

...... 

POZOR! Ne vždy se jedná o prostou (funkční) zácpu. Zácpa může někdy být příznakem jiného onemocnění. Mohou ji působit i některé léky! Proto se v případě déletrvající zácpy vždy poraďte s lékařem!

......

Jak zvládnout zácpu?

K oficiálním lékařským doporučením pro zvládnutí nekomplikované chronické zácpy patří v první řadě dietní opatření se zvýšeným příjmem vlákniny. Neméně podstatná jsou i režimová opatření (dostatek pohybu, tekutin). Ne vždy ale stačí zvýšení příjmu vlákniny ve stravě. Často je nutné sáhnout i po některém z produktů s obsahem vlákniny dostupných v lékárně. 

Není vláknina jako vláknina - kterou vybrat?

Pro uživatelský komfort je výhodné vybrat vlákninu spojující tři vlastnosti: vláknina je plně rozpustná, má přiměřenou schopnost vázat vodu (ani moc, ani málo) a působí jako prebiotikum. 

Tuto kombinaci nabízí OptiFibre - přípravek na bázi částečně hydrolyzované (enzymaticky rozštěpené) guarové gumy (PHGG, Partialy Hydrolyzed Guar Gum).

Základní surovina se získává z guarových bobů (plodů luštěniny pěstované ve střední Asii).

 

OptiFibre je 100% rozpustný v teplých i studených nesycených nápojích. Lze jej přimíchat i do kašovitých pokrmů. Nemění se tím chuť ani konzistenci potravy. Vlákninu OptiFibre není nutné dodatečně zapíjet velkým množstvím tekutiny. Neobsahuje lepek, aromata ani sladidla. Je vhodný pro dospělé i seniory. Lze ho podávat těhotným i dětem od 3 let.

OptifFibre je potravina pro zvláštní lékařské účely pro řízenou dietní výživu při poruchách motility tlustého střeva (zácpa). Užívání konzultujte s ošetřujícím lékařem, lékárníkem nebo osobou kvalifikovanou v oblasti klinické výživy. Není určen jako jediný zdroj výživy.

Článek je firemním sdělením.

Více na https://www.nestlehealthscience.cz/cz/optifibre


Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY