Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNENÍ VLÁKNINA JAKO VLÁKNINAZ mnoha zdrojů se můžeme dozvědět, že vláknina je nepostradatelná pro naše zdraví. Jídelníčku s nedostatečným obsahem vlákniny se připisuje podíl na vzniku řady civilizačních chorob, jako jsou např. nemoci srdce a cév, cukrovka, obezita, rakovina tlustého střeva, zácpa, hemoroidy. Dospělý člověk by měl denně konzumovat 25 - 30 g vlákniny. Běžně jí však konzumujeme jen 12 - 15 g. 

Vláknina - co to vlastně je?

Vláknina patří mezi nestravitelné polysacharidy rostlinného původu. Náš zažívací systém a trávicí enzymy nejsou schopné vlákninu štěpit a získat z ní vstřebatelné živiny a energii. Vlákninu obsahuje hlavně ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, potraviny z celozrnných obilnin a ořechy.

Odborníci na výživu dělí vlákninu na tzv. rozpustnou a nerozpustnou. Vláknina tzv. rozpustná se ve vodě buďto úplně rozpustí a nápoj zůstane tekutý (např. čekankový inulin nebo částečně hydrolyzovaná vláknina z guarových bobů) nebo ve vodě bobtná a vytváří více či méně hustý gel (např. psyllium, tj. vláknina ze semen indického jitrocele). Vláknina plně rozpustná se zpravidla lépe užívá a nemusíme ji zapíjet jednorázově tak velkým množstvím tekutiny. 

Proč je vláknina tak důležitá pro naše zažívání?

U vlákniny se dále hodnotí její schopnost vázat vodu. Vláknina, která na sebe v zažívacím traktu váže vodu a nabývá tím na objemu, přispívá k déletrvajícímu pocitu nasycení. Zvětšuje se tím také objem tráveniny, což podporuje střevní peristaltiku (přirozený pohyb střev) a usnadňuje se tím i odchod odpadních produktů trávení. Při dostatečném příjmu vlákniny a tekutin se stolice také změkčuje, což napomáhá snadnějšímu vyprazdňování.

Další důležitou vlastností rozpustné vlákniny je to, zda může být zpracována (fermentována) střevními bakteriemi. Takový typ vlákniny je označovaný jako prebiotická vláknina nebo prebiotikum. Bakterie v tlustém střevě zpracovávají prebiotickou vlákninu na látky, které jsou prospěšné pro správnou funkci tlustého střeva a podporují také růst „přátelských střevních bakterií".

Trápí vás zácpa?

U dospělých je zácpa obecně definována jako frekvence vyprazdňování stolice nižší než 3× týdně. Obvykle je spojená s dalšími obtížemi - např. obtížné vyprazdňování objemné tuhé či bobkovité stolice, pocit nedokonalého vyprázdnění, nutnost používání projímadel a další.

K častým příčinám zácpy se řadí nevhodná dieta s nedostatečným příjmem vlákniny, nedostatek pohybu a nízký příjem tekutin. Zácpa se považuje za chronickou, pokud trvá déle než 12 týdnů.

...... 

POZOR! Ne vždy se jedná o prostou (funkční) zácpu. Zácpa může někdy být příznakem jiného onemocnění. Mohou ji působit i některé léky! Proto se v případě déletrvající zácpy vždy poraďte s lékařem!

......

Jak zvládnout zácpu?

K oficiálním lékařským doporučením pro zvládnutí nekomplikované chronické zácpy patří v první řadě dietní opatření se zvýšeným příjmem vlákniny. Neméně podstatná jsou i režimová opatření (dostatek pohybu, tekutin). Ne vždy ale stačí zvýšení příjmu vlákniny ve stravě. Často je nutné sáhnout i po některém z produktů s obsahem vlákniny dostupných v lékárně. 

Není vláknina jako vláknina - kterou vybrat?

Pro uživatelský komfort je výhodné vybrat vlákninu spojující tři vlastnosti: vláknina je plně rozpustná, má přiměřenou schopnost vázat vodu (ani moc, ani málo) a působí jako prebiotikum. 

Tuto kombinaci nabízí OptiFibre - přípravek na bázi částečně hydrolyzované (enzymaticky rozštěpené) guarové gumy (PHGG, Partialy Hydrolyzed Guar Gum).

Základní surovina se získává z guarových bobů (plodů luštěniny pěstované ve střední Asii).

 

OptiFibre je 100% rozpustný v teplých i studených nesycených nápojích. Lze jej přimíchat i do kašovitých pokrmů. Nemění se tím chuť ani konzistenci potravy. Vlákninu OptiFibre není nutné dodatečně zapíjet velkým množstvím tekutiny. Neobsahuje lepek, aromata ani sladidla. Je vhodný pro dospělé i seniory. Lze ho podávat těhotným i dětem od 3 let.

OptifFibre je potravina pro zvláštní lékařské účely pro řízenou dietní výživu při poruchách motility tlustého střeva (zácpa). Užívání konzultujte s ošetřujícím lékařem, lékárníkem nebo osobou kvalifikovanou v oblasti klinické výživy. Není určen jako jediný zdroj výživy.

Článek je firemním sdělením.

Více na https://www.nestlehealthscience.cz/cz/optifibre


Zpět

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Zveme vás na ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK. Existuje standardní zdravý mikrobiom? Co o mikrobiomu vlastně víme? Od 9. 5. do 7. 6. 2023 můžete vystudovat přednášky 9 lektorů, přenést se do Paříže – kolébky mikrobiologie, a to díky prostředí Pasteurova ústavu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie