Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NEPODCEŇUJTE ČERVENÉ SKVRNKY A ŠUPINKY



Jen málokterá kožní nemoc se zpočátku projevuje tak málo nápadně. Nejdřív je to jen jakési zhrubění pokožky anebo nenápadné šupinky, které mívají především starší lidé se suchou pletí. Může to ale být problém, který odborníci označují jako prekancerózní stav.

Aktinická (solární) keratóza se může u disponovaných jedinců objevit především na kůži, která je dlouhodobě vystavovaná slunečnímu záření. Vyskytuje se převážně u starších lidí, častěji na hlavě u mužů s řídkými vlasy nebo s pleší. Dnes, při módě vyholených hlav i u mladších jedinců, je žádoucí o tomto problému vědět co nejvíc. Více ohrožení jsou i jedinci se světlou kůží s fototypem I a II. 

Jak se nemoc projevuje

Šupinkami a později i typickými červenými skvrnkami, někdy i mírně vyvýšenými bouličkami ve svrchní vrstvě kůže. Mohou vyskytnout na obličeji, na rtech, na ušních boltcích i na pokožce rukou (na hřbetech a na předloktích) nebo ve výstřihu u žen, které se rády a často opalují bez patřičných opalovacích přípravků, anebo u těch, které často navštěvují solária. Barva těchto útvarů bývá od růžové, červené až po světle hnědou a pokožka může někdy svědit.

A není to jen problém nesprávné letní péče. Chytat bronz se dnes jezdí do hor v zimě a na jaře, kdy jsou sluneční paprsky velmi intenzivní.

Aktinická neboli solární keratóza: zpočátku nenápadné růžové až načervenalé kožní útvary se mohou pomalu měnit a podle údajů odborníků mohou v některých případech vést až ke zhoubnému nádoru.

Foto: archiv prof. Arenbergerové

Nenápadné, ale pozor na ně

„Aktinická keratóza nejdříve vypadá jako malé růžové ložisko, které však má hrubší povrch. Později ložisko změní barvu na růžovočervenou a je pokryté šupinou. V pokročilé fázi je už šupina znatelně vyvýšená nad povrch kůže," popisuje problém  prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP. U mužů se nemoc týká asi 15 procent populace, ve věku nad 70 let už 34 procent, u žen po 70. roce věku se výskyt zvyšuje na 18 procent.

„Výskyt onemocnění je tradičně vysoký například v Austrálii nebo v jižních státech Evropy. Ovšem ani naše sluníčko nesmíme podceňovat a měli bychom se před ním chránit také," dodává prof. Arenbergerová.

Méně agresivní, ale přece jen nebezpečný

„Je to přednádorový stav, který se až v pětině případů může rozvinout v invazivní spinocelulární karcinom neboli spinaliom, a ten by se v krajních případech mohl rozšířit do uzlin nebo do plic. Ale poměrně dobrou zprávou je, že není tak agresivní jako melanom. A navíc - dává o sobě dlouho vědět tím, že je vidět. Pacientům umíme pomoci i v poměrně pokročilých stadiích," doplňuje informaci i MUDr. Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava.

Novinky v léčbě 

Současná medicína už má několik možností léčby. Lékaři nejčastěji využívají kryoterapii; kůže se ošetřuje kapalným dusíkem, ale tento proces bývá nepříjemný a pacienti na zákroky musejí docházet opakovaně. Další možností je léčba pomocí laseru nebo fotodynamická terapie:

„Tímto způsobem ošetříme pouze viditelné projevy, ale chorobou už může být zasaženo i okolí, aniž by to bylo na první pohled zřejmé. V poslední době nám pomáhá nová léčba pomocí krému, který stimuluje imunitní reakci kůže, brání množení buněk a ničí nádorové a přednádorové změny na kůži. Pro pacienty je jeho užívání pohodlné, nanáší si jej sami po dobu několika týdnů," říká prof. Arenbergerová.

Jednou z forem léčby je i chirurgické odstranění lézí, a to zejména v případě, že se již choroba rozvinula v nádor.

Prevence je jednoduchá - 3K

Nejdůležitější je chránit se před slunečním zářením. Nejen pečlivým a častým nanášením vhodného opalovacího přípravku (poradí vám v lékárně), ale ještě lépe podle „zákona 3K"  - košile, kalhoty a klobouk. Chodit do solárií a vystavovat se dalšímu UV záření je zbytečné.

Rozhodně je také vhodné se na vlastní kůži občas lépe podívat, pomocí zrcadla i zezadu, a i s malým podezřením přijít k lékaři.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

SVĚTOVÝ DEN ARTRITIDY, OSTEOPORÓZY, MYOZITIDY A PSORIÁZY

Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.

ZPRÁVA O ČERNÉM KAŠLI

K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.

DOPORUČUJEME