Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNEPODCEŇUJTE ČERVENÉ SKVRNKY A ŠUPINKYJen málokterá kožní nemoc se zpočátku projevuje tak málo nápadně. Nejdřív je to jen jakési zhrubění pokožky anebo nenápadné šupinky, které mívají především starší lidé se suchou pletí. Může to ale být problém, který odborníci označují jako prekancerózní stav.

Aktinická (solární) keratóza se může u disponovaných jedinců objevit především na kůži, která je dlouhodobě vystavovaná slunečnímu záření. Vyskytuje se převážně u starších lidí, častěji na hlavě u mužů s řídkými vlasy nebo s pleší. Dnes, při módě vyholených hlav i u mladších jedinců, je žádoucí o tomto problému vědět co nejvíc. Více ohrožení jsou i jedinci se světlou kůží s fototypem I a II. 

Jak se nemoc projevuje

Šupinkami a později i typickými červenými skvrnkami, někdy i mírně vyvýšenými bouličkami ve svrchní vrstvě kůže. Mohou vyskytnout na obličeji, na rtech, na ušních boltcích i na pokožce rukou (na hřbetech a na předloktích) nebo ve výstřihu u žen, které se rády a často opalují bez patřičných opalovacích přípravků, anebo u těch, které často navštěvují solária. Barva těchto útvarů bývá od růžové, červené až po světle hnědou a pokožka může někdy svědit.

A není to jen problém nesprávné letní péče. Chytat bronz se dnes jezdí do hor v zimě a na jaře, kdy jsou sluneční paprsky velmi intenzivní.

Aktinická neboli solární keratóza: zpočátku nenápadné růžové až načervenalé kožní útvary se mohou pomalu měnit a podle údajů odborníků mohou v některých případech vést až ke zhoubnému nádoru.

Foto: archiv prof. Arenbergerové

Nenápadné, ale pozor na ně

„Aktinická keratóza nejdříve vypadá jako malé růžové ložisko, které však má hrubší povrch. Později ložisko změní barvu na růžovočervenou a je pokryté šupinou. V pokročilé fázi je už šupina znatelně vyvýšená nad povrch kůže," popisuje problém  prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP. U mužů se nemoc týká asi 15 procent populace, ve věku nad 70 let už 34 procent, u žen po 70. roce věku se výskyt zvyšuje na 18 procent.

„Výskyt onemocnění je tradičně vysoký například v Austrálii nebo v jižních státech Evropy. Ovšem ani naše sluníčko nesmíme podceňovat a měli bychom se před ním chránit také," dodává prof. Arenbergerová.

Méně agresivní, ale přece jen nebezpečný

„Je to přednádorový stav, který se až v pětině případů může rozvinout v invazivní spinocelulární karcinom neboli spinaliom, a ten by se v krajních případech mohl rozšířit do uzlin nebo do plic. Ale poměrně dobrou zprávou je, že není tak agresivní jako melanom. A navíc - dává o sobě dlouho vědět tím, že je vidět. Pacientům umíme pomoci i v poměrně pokročilých stadiích," doplňuje informaci i MUDr. Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava.

Novinky v léčbě 

Současná medicína už má několik možností léčby. Lékaři nejčastěji využívají kryoterapii; kůže se ošetřuje kapalným dusíkem, ale tento proces bývá nepříjemný a pacienti na zákroky musejí docházet opakovaně. Další možností je léčba pomocí laseru nebo fotodynamická terapie:

„Tímto způsobem ošetříme pouze viditelné projevy, ale chorobou už může být zasaženo i okolí, aniž by to bylo na první pohled zřejmé. V poslední době nám pomáhá nová léčba pomocí krému, který stimuluje imunitní reakci kůže, brání množení buněk a ničí nádorové a přednádorové změny na kůži. Pro pacienty je jeho užívání pohodlné, nanáší si jej sami po dobu několika týdnů," říká prof. Arenbergerová.

Jednou z forem léčby je i chirurgické odstranění lézí, a to zejména v případě, že se již choroba rozvinula v nádor.

Prevence je jednoduchá - 3K

Nejdůležitější je chránit se před slunečním zářením. Nejen pečlivým a častým nanášením vhodného opalovacího přípravku (poradí vám v lékárně), ale ještě lépe podle „zákona 3K"  - košile, kalhoty a klobouk. Chodit do solárií a vystavovat se dalšímu UV záření je zbytečné.

Rozhodně je také vhodné se na vlastní kůži občas lépe podívat, pomocí zrcadla i zezadu, a i s malým podezřením přijít k lékaři.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie