Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNESPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM SNIŽUJE KVALITU ŽIVOTABlíží se horké letní měsíce, a proto si zopakujme některé příznaky nedostatku tekutin a rizik pro organismus, a také možnosti, jak správně pít. Adekvátní pitný režim je významnou prevencí řady problémů a onemocnění. Odborníci nám poradí...

MUDr. Jana Ježková, vedoucí oddělení Asistenční služby OZP: „Nedostatek tekutin se dlouhodobě projevuje nejen suchou kůží. Můžeme mít jakoby oschlý jazyk, rty a sliznice vůbec, a obvykle po ránu sucho v ústech. Typickými příznaky nedostatku tekutin jsou bolest hlavy, únava, zhoršená koncentrace, slabost, snížené pocení, stoupající koncentrace moči i vyšší výskyt nežádoucích účinků léků."

Nejen zhoršování chronických nemocí

„Ve vyšším věku je utlumený pocit žízně běžným jevem. Téměř všichni osmdesátiletí nedostatečně pijí a důsledkem je zhoršování chronických onemocnění, riziko trombózy, zmatenost, zapomětlivost, dezorientace, závratě. Příznaky špatného pitného režimu napodobují i některá závažná onemocnění. Potíže jako nevolnost, zvracení, křeče, nízký tlak, mdloby, zrychlené dýchání a tep až šokový stav může vést k bezvědomí a úmrtí. Záleží samozřejmě na celkové kondici, rezervách organismu, věku a přidružených onemocněních, vliv má i teplota a vlhkost okolního prostředí."

.................

Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu: „Tekutiny bychom měli doplňovat rovnoměrně během celého dne - po menších dávkách a ne více než 150 ml najednou, abychom organismus nepřetížili."

Specifické situace - specifický pitný režim

Podle Mgr. Skoupé bychom měli mít vodu (nejlépe balenou a neperlivou) během dovolené a při cestování vždy po ruce. V horkém počasí při práci a pohybu venku, ve výrobních halách a při fyzické zátěži se zvyšuje i potřeba tekutin včetně minerálů. Pozor na ledové nápoje, nejsou v těchto situacích vhodné. Pobyt v klimatizovaných prostorách se suchým vzduchem potřebu tekutin zvyšuje.

.................

Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka: „Náš organismus si dokáže vytvořit asi 250 ml vody, zbytek potřebuje dostat prostřednictvím vody, ale i díky správnému jídelníčku. Například polévkami nebo ovocem a zeleninou. V létě jsou ideální například melouny, okurky nebo citrusy, ale i ostatní ovoce a zelenina. Některé druhy zeleniny, například kedlubna nebo lilek, obsahují hodně vlákniny, a k nim je třeba pamatovat na větší množství tekutin."

Ve škole se nepilo

Možná si někteří z nás ještě vzpomenou na dobu, kdy jsme nesměli pít ve škole během vyučování, před obědem ani během něj. To už dávno neplatí. Věra Boháčová k tomu říká:

„Ve stravě se vyplácí pravidelnost, a to platí i pro tekutiny. Můžeme pít i před jídlem, během něj a po něm. Voda je důležitá pro všechny procesy látkové výměny, a tedy i pro správné trávení. Pití během jídla nás navíc nutí dělat drobné pauzy a nehltat. Základem by měla být čistá voda a přírodní minerálky, změnu mohou představovat ředěné ovocné a zeleninové šťávy a neslazený čaj. Trávení podporují hořké nápoje, velmi opatrní bychom měli být s alkoholem a destiláty. Po tučných, smažených a grilovaných pokrmech je vůbec nedoporučujeme, pivo raději nealko."

.................

Letní sportování

Abychom předešli zdravotním rizikům, musíme si připomenout, že různé teploty vyžadují odlišné přístupy k fyzické aktivitě.

RNDr. Pavel Suchánek, odborník na výživu při sportu: „Adekvátní hydratace je při sportování v horkých dnech nejdůležitější zásadou. Tělo se ochlazuje pocením, a to vede k významné ztrátě tekutin. Dehydratace zvyšuje srdeční frekvenci a snížení objemu krve. Hodina pohybové aktivity znamená litr vody navíc, při vyšších teplotách až 1,5 litru.  Ideální jsou minerálky, které doplňují i potřebné stopové prvky. Pamatujme i na to, že děti se na rozdíl od dospělých viditelně málo potí, ale ztrácí vodu stejně jako dospělí."

Extrémní horko je risk

„Sport se při teplotách vyšších než 35 stupňů nedoporučuje. Mohlo by dojít k vážným zdravotním komplikacím jako je úpal, úžeh nebo tepelný šok. Potíže se objevují kombinací příznaků jako jsou závratě, zmatenost, zrychlený tep, někdy i ke ztráta vědomí a nutnost okamžité lékařské pomoci," upozorňuje Dr. Suchánek.

Takže - hezké léto s lahví s vodou po ruce!

Mgr. Jana Ulíková

JAK PŘEDCHÁZET LETNÍM ZDRAVOTNÍM KOMPLIKACÍM

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TRAMPOTY VÝLETNÍKŮ

KOMPLIKACE LETNÍCH DNÍ

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY