Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyOCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADYNa zahrádku, do parku, do lesa v současných dnech můžeme - a většinou je krásné slunečné počasí. Ale i když je třeba mírně zataženo, dermatologové i tehdy doporučují chránit svou pleť před zářením. Důvodem je nejen riziko nádorových onemocnění, z nichž nás nejvíc straší melanom, ale i prosté stárnutí kůže, které se týká každého z nás. Nejde jen o letní dovolené, ale o všechny aktivity, při nichž jsme venku na slunci - ať je to práce na zahradě, sport, ale i běžná procházka nebo pěší cesta do práce a zpět.

Jak na to moderně

Odborníci doporučují ochranu nejen před vlivy UVB a UVA zářením, ale i před infračerveným, a také před vysokoenergetickým (HEVIS) viditelným světlem. Takže nejmodernější opalovací přípravky obsahují i látky ochraňující DNA v buňkách a složky, které zabraňují vzniku fotoagingu, tedy stárnutí kůže „díky" záření různého typu.

Zeptejte se lékaře nebo v lékárně

Dermatologové nebo lékárníci vám poradí. Přípravky, o kterých mluvíme, musejí obsahovat tzv. patentovanou molekulu. Některé speciální zdravotnické výrobky tohoto typu obsahují složky, které zabraňují vzniku nonmelanomové rakoviny kůže a další obsahující i složky, které zmírňují v poslední době často se objevující sluneční alergii. 

Děti chraňme co nejvíc

Péče o dětskou pleť na slunci je v přípravcích obzvlášť pečlivě kontrolovaná přísnými normami. Většinou obsahují nechemické filtry a poskytují fyzikální ochranu pomocí mikropigmentů.

Prim. MUDr. Petra Trojanová, Ph.D., praktická lékařka a dermatoveneroložka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně k ochraně dětí říká: „Nezapomínejme na to, že v mládí, tedy do asi 18 let věku, získáme celých 50 procent dávky slunečního záření. Na basaliomy a jiné typy nádorů si mnohdy zaděláme už v dětství, pokud nemáme osvícené rodiče, kteří nás vystavovali sluníčku jen šetrně."

Třepat, štěrchat...

Protřepat, nemíchat, chtělo by se říci s agentem 007. K dispozici jsou totiž i takové přípravky, které je před použitím nutné protřepat.

I sportovcům v lékárně poradí. Nejen atletům, cyklistům a všem venku, ale i plavcům a potápěčům, pro které jsou dostupné speciální formule. Pro potápěče gely, pro cyklisty přípravky, které nestečou (do očí).

Trochu chemie a fyziky

MUDr. Trojanová vysvětluje: „Každá firma má svou cestu, vyrábí přípravky s chemickými nebo fyzikálními blokátory. Ty první - absorbenty - pronikají do kůže, při neopatrném postupu při aplikaci štípají do očí a v posledních letech se od výroby některých z nich ustupuje. Fyzikální blokátory - reflektory - už nejsou hutné bílé, jako tomu bylo dřív. Jsou dobře roztíratelné, nevstřebávají se do kůže a sluneční paprsky se od nich odrážejí."


Několik rad, které se vyplatí dodržovat:

+ Malé děti namažte už v pokoji, nejlépe půlhodinu před odchodem ven, používejte nechemické přípravky, výhodné jsou i protisluneční oblečky (se značkou UPF).

+ Muži se neradi čímkoli natírají, pořiďte jim sprej.

+ Ženy by měly pamatovat na heslo - před dovolenou žádný peeling.

+ Pokud trpíte hyperpigmentací, zajděte do lékárny a poraďte se. Aplikaci přípravku po 10 minutách opakujte a nezapomínejte na speciality s číslem 50 v tuhém pudru.

+ Přípravky v bílém obalu obsahují fyzikální, nikoli chemické filtry.


Toto víte

Předpokládáme, že rady typu nebýt na slunci od 11 do 15 hodin, nepromenádovat se stále v plavkách, ale chránit se třeba pomocí parea nebo šátku by byly oním příslovečným nošením dříví do lesa...

Ale přece jen jedno doporučení na závěr: inhalace mořského vzduchu spojená s procházkou po prázdné pláži je ideální mezi šestou a sedmou ráno. Budeme všichni doufat, že se nám to letos podaří...

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie