
Na zahrádku, do parku, do lesa v současných dnech můžeme - a většinou je krásné slunečné počasí. Ale i když je třeba mírně zataženo, dermatologové i tehdy doporučují chránit svou pleť před zářením. Důvodem je nejen riziko nádorových onemocnění, z nichž nás nejvíc straší melanom, ale i prosté stárnutí kůže, které se týká každého z nás. Nejde jen o letní dovolené, ale o všechny aktivity, při nichž jsme venku na slunci - ať je to práce na zahradě, sport, ale i běžná procházka nebo pěší cesta do práce a zpět.
Jak na to moderně
Odborníci doporučují ochranu nejen před vlivy UVB a UVA zářením, ale i před infračerveným, a také před vysokoenergetickým (HEVIS) viditelným světlem. Takže nejmodernější opalovací přípravky obsahují i látky ochraňující DNA v buňkách a složky, které zabraňují vzniku fotoagingu, tedy stárnutí kůže „díky" záření různého typu.
Zeptejte se lékaře nebo v lékárně
Dermatologové nebo lékárníci vám poradí. Přípravky, o kterých mluvíme, musejí obsahovat tzv. patentovanou molekulu. Některé speciální zdravotnické výrobky tohoto typu obsahují složky, které zabraňují vzniku nonmelanomové rakoviny kůže a další obsahující i složky, které zmírňují v poslední době často se objevující sluneční alergii.
Děti chraňme co nejvíc
Péče o dětskou pleť na slunci je v přípravcích obzvlášť pečlivě kontrolovaná přísnými normami. Většinou obsahují nechemické filtry a poskytují fyzikální ochranu pomocí mikropigmentů.
Prim. MUDr. Petra Trojanová, Ph.D., praktická lékařka a dermatoveneroložka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně k ochraně dětí říká: „Nezapomínejme na to, že v mládí, tedy do asi 18 let věku, získáme celých 50 procent dávky slunečního záření. Na basaliomy a jiné typy nádorů si mnohdy zaděláme už v dětství, pokud nemáme osvícené rodiče, kteří nás vystavovali sluníčku jen šetrně."
Třepat, štěrchat...
Protřepat, nemíchat, chtělo by se říci s agentem 007. K dispozici jsou totiž i takové přípravky, které je před použitím nutné protřepat.
I sportovcům v lékárně poradí. Nejen atletům, cyklistům a všem venku, ale i plavcům a potápěčům, pro které jsou dostupné speciální formule. Pro potápěče gely, pro cyklisty přípravky, které nestečou (do očí).
Trochu chemie a fyziky
MUDr. Trojanová vysvětluje: „Každá firma má svou cestu, vyrábí přípravky s chemickými nebo fyzikálními blokátory. Ty první - absorbenty - pronikají do kůže, při neopatrném postupu při aplikaci štípají do očí a v posledních letech se od výroby některých z nich ustupuje. Fyzikální blokátory - reflektory - už nejsou hutné bílé, jako tomu bylo dřív. Jsou dobře roztíratelné, nevstřebávají se do kůže a sluneční paprsky se od nich odrážejí."
Několik rad, které se vyplatí dodržovat:
+ Malé děti namažte už v pokoji, nejlépe půlhodinu před odchodem ven, používejte nechemické přípravky, výhodné jsou i protisluneční oblečky (se značkou UPF).
+ Muži se neradi čímkoli natírají, pořiďte jim sprej.
+ Ženy by měly pamatovat na heslo - před dovolenou žádný peeling.
+ Pokud trpíte hyperpigmentací, zajděte do lékárny a poraďte se. Aplikaci přípravku po 10 minutách opakujte a nezapomínejte na speciality s číslem 50 v tuhém pudru.
+ Přípravky v bílém obalu obsahují fyzikální, nikoli chemické filtry.
Toto víte
Předpokládáme, že rady typu nebýt na slunci od 11 do 15 hodin, nepromenádovat se stále v plavkách, ale chránit se třeba pomocí parea nebo šátku by byly oním příslovečným nošením dříví do lesa...
Ale přece jen jedno doporučení na závěr: inhalace mořského vzduchu spojená s procházkou po prázdné pláži je ideální mezi šestou a sedmou ráno. Budeme všichni doufat, že se nám to letos podaří...
Mgr. Jana Ulíková
Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.