Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyOČISTA JATER POMOCÍ BYLIN, HUB A KOŘENÍJátra mají v lidském těle zásadní roli pro udržení celkového zdraví a vitality. Podílejí se na detoxikaci organismu, regulaci metabolismu, syntéze žluči a mnoha dalších klíčových procesech. Fungují jako filtr, který neustále čistí krev a odstraňuje toxiny, což je nezbytné pro optimální fungování všech ostatních orgánů.

Játra jsou největším žlázovým orgánem v těle člověka a nacházejí se vpravo pod bránicí. Jejich hmotnost se u dospělého obvykle pohybuje mezi 1,2 a 1,5 kilogramy. Přestože mají játra obdivuhodnou schopnost regenerace, nejsou nezničitelná. Může se objevit celá řada chorob a problémů, které mohou ovlivnit jejich funkci. Mezi nejčastější patří ztučnění jater vlivem nahromaděných tukových částic, hepatitida, cirhóza a rakovina jater. Příčiny těchto obtíží mohou být různé, včetně nezdravé stravy, nadměrného pití alkoholu, genetických faktorů a vlivu toxických látek.

Špatná funkce jater se projevuje únavou a slabostí, zažívacími potížemi, žloutnutím kůže a očí, bolestmi břicha, změnami barvy moči a stolice, otoky nohou, kožními problémy a dalšími příznaky. Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci a metabolismus, a když jejich funkce selhává, může jít pacientovi o život. Klíčem k zachování zdraví jater je prevence. Základem je zdravá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo. Snížit riziko onemocnění jater může také omezení pití alkoholu a vyhýbání se přebytečnému příjmu cukru a nasycených tuků. Pravidelné cvičení, dostatek spánku a omezení stresu jsou další klíčové faktory, které prospívají zdraví jater i celého těla.

Podpořit správnou funkci jater je možné i s pomocí bylin a dalších přírodních prostředků

Artyčok

Artyčok (Cynara scolymus) je znám svými detoxikačními vlastnostmi a schopností podporovat regeneraci jater. Obsahuje biologicky aktivní látku cynarin, která podporuje tvorbu žluči, což napomáhá trávení a odstraňování toxických látek z těla. Pupen artyčoku má vysoký obsah vitaminů A, B a C, železa, hořčíku, draslíku, zinku a vápníku. Pak obsahuje již zmíněnou hořčinu cynarin, což je derivát kyseliny kávové, polysacharid inulin, třísloviny, slizové látky, flavonoidy (cynarosid, scolynosid), seskviterpenické laktony (cynaropikrin, grossheimin, cynaratriol). V listech je obsažen mj. cynarin, rutin , cynaropikrin. Cynarin snižuje cholesterol a podporuje trávení, cynarosid a cynaropikrin přispívají k regeneraci jaterních buněk.

„Artyčok také příznivě působí na činnost srdce a metabolismus lipidů. Je navíc účinný při redukci hmotnosti," vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Artyčok je považován za afrodiziakum?

Odvar z čerstvého kořene artyčoku a červeného vína (podle Mathioliho herbáře) údajně pomáhá odstranit nepříjemný tělesný pach.

Ostropestřec mariánský

Je známý také jako mariánský bodlák. Jde o bylinu s dlouhou historií používání v tradiční medicíně, zejména pro podporu zdraví jater a podporu látkové výměny obecně. Jeho účinky jsou spojeny s obsahem silného antioxidantu silymarinu, který chrání buňky jater před poškozením způsobeným toxiny a volnými radikály. Silymarin může podpořit regeneraci poškozených jaterních buněk tím, že stimuluje jejich růst a obnovu. Rovněž posiluje stěny jaterních buněk, což zlepšuje jejich odolnost.

Kurkuma

Kurkuma, známá svými protizánětlivými vlastnostmi, obsahuje látku nazývanou kurkumin, jež má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Díky tomu pomáhá chránit játra před poškozením volnými radikály a záněty. Stimuluje regeneraci jaterních buněk a chrání je před poškozením. Kurkumin také podporuje tvorbu žluči, což je klíčové pro trávení tuků a vylučování toxických látek z těla. Kurkuma navíc pomáhá snižovat hladiny tuků v játrech a pomáhat při léčbě ztučnění jater.

Petržel

Zelenina a zároveň koření. Zdraví prospěšné jsou jak kořen, tak i zelená nať.  Obsahuje látky, které podporují produkci jaterních enzymů, což je důležité pro detoxikaci těla a vylučování škodlivin. Navíc má petržel diuretické účinky, díky čemuž pomáhá odstranit nadbytečnou vodu z těla, a tím snižuje zátěž jater. Protože listové petrželi se dobře daří i doma v květináči, můžete mít čerstvou nať neustále k dispozici. Organismu dodá vitamin C, provitamin A, železo, draslík, hořčík a je vydatným zdrojem kyseliny listové.

I když je petržel pro lidské zdraví extrémně přínosná, nastávající maminky by se jí raději měly vyhnout?

Látky v ní obsažené totiž mohou mj. vyvolat stahy děložního svalstva, a tím také předčasný porod.

Reishi

Houba reishi alias lesklokorka je známá svými adaptogenními vlastnostmi, které pomáhají tělu lépe reagovat na stres. Kromě toho obsahuje látky, jež podporují detoxikaci jater a mohou chránit tento orgán před poškozením.

„Posiluje imunitu organismu, uklidňuje nervy, zpevňuje kosti, šlachy a rozpouští hlen. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a potlačuje uvolňování histaminu. Pomáhá při řešení aterosklerózy. Je vhodná při únavovém syndromu," doporučuje Jarmila Podhorná.

Jalovec obecný

Tento běžně rozšířený jehličnatý keř je známý pro své využití v kuchyni. Ukrývá v sobě však i léčivé účinky, ideálně ve formě gemmoterapeutika, tedy výluhu z pupenů, které zároveň organismus regeneruje.

„Gemmoterapeutikum z jalovce má silný účinek na jaterní buňky, například při jaterní cirhóze. Příznivě působí na problémy spojené s diabetem a zlepšuje stav při revmatoidní artritidě," říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jalovec je bohatý na sacharidy, třísloviny a silice. Zrychluje zpracování tekutin v ledvinách, zlepšuje trávení a chuť k jídlu. Působí proti nadýmání a revmatismu. Látky obsažené v jalovci příznivě ovlivňují krevní cukr a lymfatický systém. Jalovec má také silné detoxikační, antibakteriální a dezinfekční účinky. 

Plody jalovce nazýváme „Jalovčinky"?

Právě tyto plody jsou již od středověku sbírány pro své léčivé účinky. 

Šťáva z citronu

Pití šťávy z citrónu ve vlažné vodě po ránu může pomoci stimulovat produkci žluči, což je klíčové pro správné trávení a odstraňování toxických látek z těla. Tímto způsobem citrónová šťáva podporuje detoxikaci jater a přispívá k celkovému zdraví tohoto důležitého orgánu. Navíc obsahuje vitamin C, který má antioxidační vlastnosti a pomáhá játra chránit před poškozením způsobeným volnými radikály.

Podle bylinkářky Jarmily Podhorné jsou pro zdraví jater vhodná také gemmoterapeutika z klíčků žita a rozmarýny. Žito seté podporuje zdraví jaterních buněk a má dobré výsledky při řešení lupenky a doléčování žloutenky. Gemmoterapeutikum z rozmarýny působí jako jaterní detoxikant a zabraňuje též rozvoji osteoporózy. Také zlepšuje psychickou únavu a depresivní stavy.

Zdroje: http://www.nadeje-byliny.euhttps://bezpecnostpotravin.cz/https://zdravinaroda.cz/

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY