Otužování je starý a účinný recept na zlepšení imunity. Schopnost vzdorovat chladu je ale vysoce individuální. Zpočátku bývá otužování velmi nepříjemné, ale postupem času se může stát prospěšným pomocníkem našeho zdraví. Během otužování se totiž uvolňují leukocyty, cytokiny, adrenalin a také endorfiny.1 Zlepšuje se tak obranyschopnost organismu, uvolňuje stres a napětí, a dokonce ubývají i tukové polštářky.3,5 Mezi další významné benefity otužování patří například zmírnění alergií, chronických bolestí, zlepšení psychické nálady nebo lepší prevence proti vysokému krevnímu tlaku a nachlazení.2
Otužováním umožníme našemu organismu, aby pohotově reagovat na klimatické změny vnějšího prostředí. Regulovaná a vědomá terapie chladem nám pomáhá adaptovat se na teplotní změny a po staletí je akceptována jako zdraví prospěšná metoda. Vzpomeňme naturopata Kneippa, který doporučoval k léčbě studenou vodu a jeho terapie „knajpování" je dokonce zapsána na seznamu UNESCO jako součást německého kulturního dědictví.
Platí zde jednoduché pravidlo - začít zlehka a postupně. Vhodným startem může být sprchování studenou vodou - třeba jako ukončení koupele. Může to být ale i krátká procházka na zimním vzduchu, saunování, zjara procházka travou při ranní rose a jako poslední krok třeba i zaplavání si v chladné řece.
Otužování s diabetem? Jde to!
I pro diabetiky může být otužování prospěšné. Zvyšuje totiž inzulinovou senzitivitu - schopnost reagovat na produkovaný inzulin a zapracovávat krevní cukr do buněk. Při střídání teplot dochází k přeměně tukové tkáně v tzv. hnědý tuk. Je to typ tkáně, která umí v našem těle (bez třesu) produkovat obrovské množství tepla. Právě hnědá buněčná tkáň je klíčová pro vychytávání krevní glukózy.2 Americko-nizozemská studie z roku 2015 ve svém závěru uvádí, že otužování by se mohlo stát budoucností v léčbě cukrovky 2. typu.3
U pacienta s diabetem je však zvlášť důležité, aby naslouchal svému tělu. Proto by se měl otužovat jen v případě, kdy se cítí dobře, dbá na pravidelný selfmonitoring a důslednou kontrolu glykemických hodnot, a to nejen před otužováním, ale i před sportem, nebo třeba před pobytem v sauně. Rozhodně je ale důležité, aby svůj záměr otužovat se nejprve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Otužování se nedoporučuje v případě, kdy pacient trpí diabetickou neuropatií, tedy sníženou citlivostí nervů. Ta má za následek oslabené vnímání chladu nebo tepla a mohlo by tak dojít k nežádoucímu podchlazení.4
Důležité je nezmrznout
Při otužování je důležitá postupnost a pravidelnost. Je potřeba začít zlehka tak, aby nedošlo k podchlazení. Prvním krokem může být sprchování ve studené vodě, které je nejlepší ráno.
Důležité je začít od dolních končetin a postupně přecházet nahoru.
Vhodné je také mít v bytě různě teplé místnosti.1 Tělo v teple "nezleniví" a zvyká si na teplotní skoky.
Zdravotně prospěšná je i pravidelná návštěva finské sauny nebo kryokomory, kde teplota dosahuje až -80 stupňů.
Pro největší otužilce je pak výzvou třeba plavání ve studené řece.
Prudké otužování bez předchozí přípravy může být zdraví škodlivé!
Náhlá změna teploty může být zátěží pro srdce, příležitostným otužilcům může hrozit i přehřátí či tachykardie (zvýšená tepová frekvence nad fyziologickou mez).5 K otužování proto vždy přistupujte s rozumem a ohleduplně ke svému zdravotnímu stavu.
Glukometr zimě neholduje
Obecně technologiím mráz nedělá dobře. A ani glukometr nemá rád zimu. Přístroj může opakovaně měřit nesprávné nebo žádné hodnoty. Je proto lepší si glykémii zkontrolovat v předstihu. Pokud si ale budete chtít (nečekaně) ověřit své hodnoty i na vrcholku hor, můžete si glukometr zahřát třeba v podpaží. Vždy byste jej ale měli uchovávat v teple, například v kapse co nejblíže tělu. Nezapomínejte tak uchovávat i inzulin.2
Výhodou proto může být senzor - malé kompaktní zařízení, které je zavedeno do podkoží paže nebo břicha. Pomocí čtečky nebo mobilního telefonu si můžete snadno a rychle zkontrolovat hladinu krevního cukru. Monitorace může být okamžitá (Free Style Libre) nebo kontinuální (Dexcom). Pacient lépe a pohodlně sleduje aktuální hladinu glukózy a hlavně trend, kam se bude v následujících minutách vyvíjet. Další výhodou je, že se diabetik nemusí píchat do zmrzlých prstů.
Zdroj: www.freestylelibre.cz
Literatura:
1. https://zdravi.euro.cz/leky/otuzovani-metody-ucinky-chyby/
2. https://www.freestylelibre.cz
3. Schrauwen, P., van Marken Lichtenbelt, W.D. & Spiegelman, B.M. Budoucnost hnědých tukových tkání v léčbě diabetu 2. typu. Diabetologia 58, 1704-1707 (2015).
4. https://nemoci.vitalion.cz/diabeticka-neuropatie/
5. Nicholls DG, Bernson VS, Heaton GM. Identifikace složky ve vnitřní membráně mitochondrií hnědé tukové tkáně odpovědné za regulaci rozptylu energie. Experientia Suppl. 1978;32:89-93. DOI: 10.1007/978-3-0348-5559-4_9. PMID: 348493.
Věděli jste, že...
Na 140 000 dětí a mladistvých se v ČR potýká s úzkostnými poruchami. Zásadní je včasná pomoc, ale specialistů na duševní zdraví je nedostatek. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) proto zahajuje pro rodiče kurz Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Zájemci o kurz se mohou do 6. prosince hlásit na webu https://dzda.cz/rodice. Kurz probíhá zdarma ve 14 městech ČR. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří 5 setkání v malých skupinkách po maximálně 10 rodičích. Setkání probíhají jednou týdně a trvají asi 2 hodiny.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.