Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PADAJÍ RYCHLEJI, NEŽ DORŮSTAJÍ?



Nadměrné vypadávání vlasů je častý problém, který postihuje až dvě třetiny můžů a třetinu žen v seniorním věku. Může ale potrápit i mnohem mladší lidi.

Vlasové folikuly se přirozeně obnovují každý den, někdy však může dojít k narušení přirozené rovnováhy a vlasy začnou vypadávat rychleji, než stačí dorůstat. Oslabené, lámavé vlasy a holá místa na hlavě pak lidem ničí sebevědomí. Příčiny vypadávání vlasů jsou různé a mohou zahrnovat genetiku, stres, hormonální nerovnováhu, špatnou stravu, různé zdravotní obtíže a další faktory.

Každému člověku denně vypadne 50 až 100 vlasů. Jde o přirozený proces, kdy po vypadnutí z vlasových váčků začnou brzy vyrůstat vlasy nové. Avšak výrazné řídnutí vlasů, kdy vlasy ve větším množství zůstávají na hřebenu, v umyvadle, na polštáři a na oblečení, už bývá známkou nadměrného vypadávání vlasů, což může zavdávat důvod k obavám.

Mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů patří hormonální nerovnováha, stres, špatné stravovací návyky, genetické faktory, infekce vlasových folikulů, nadměrné používání výrobků na vlasy a chemoterapie. Hormonální nerovnováha může být způsobena například těhotenstvím, porodem, menopauzou, štítnou žlázou nebo nadměrným množstvím dihydrotestosteronu (DHT) v těle. Příčiny tzv. androgenní alopecie nejsou jednoznačně určeny, ale zahrnují jak hormonální, tak i genetický faktor. DHT je derivát mužského hormonu testosteronu, který je odpovědný za smršťování vlasových folikulů na hlavě, proto je považován za jednu z hlavních příčin androgenní alopecie. Androgenní alopecie postihuje téměř 30 % mužů před dovršením 30. roku života a 50 % mužů nad 50 let. Rovněž jí trpí 40 % žen nad 50 let.

Také stres, různé diety a obecně špatné stravovací návyky mohou vést k nedostatečnému přísunu živin do vlasů a jejich následnému vypadávání.

Podrážděná pokožka značí problém

Zpozornět bychom měli v případě, že zpozorujeme viditelné řídnutí vlasů na temeni, na čele nebo na koruně hlavy, vznik plešatých skvrn, citlivost pokožky hlavy, svědění a šupinatost pokožky hlavy a zpomalení růstu nových vlasů. V té chvíli je vhodný čas obrátit se na odborníka, který může diagnostikovat příčinu vypadávání vlasů a navrhnout vhodnou léčbu. Čím dříve se problém odhalí, tím lépe se dá řešit a minimalizovat vliv na vlasy.

Kromě tradiční medicíny existují i přírodní prostředky, které mohou vypadávání vlasů vrátit do normálu. Přírodní metody jsou navíc šetrné k tělu a zpravidla nezpůsobují nežádoucí vedlejší účinky, jako tomu může být u některých léků.

Vlasům prospějí zdravé tuky

Nejefektivnější cestou je kombinovat několik různých přístupů, včetně změn stravy, životního stylu a používání přírodních vlasových výrobků. Zdravá strava je při vypadávání vlasů jedním z klíčových faktorů. Je vhodné jíst čerstvé potraviny, především ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, ořechy, semena a bílkoviny. Důležitou roli hrají také zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které lze nalézt v rybách, lněném semínku, avokádu a ořeších.

Příznivý vliv proti vypadávání vlasů může mít i masáž hlavy. Pomáhá zlepšit prokrvení vlasových folikulů a podpořit růst vlasů. Masírovat lze pomocí prstů nebo speciálního vlasového kartáče s měkkými štětinami. Masáž by měla být prováděna pravidelně, ideálně každý den, po dobu několika minut.

Růst podpoří byliny

Zdraví a krásu vlasů je možné podpořit i s pomocí bylin. „Při problému vypadávání vlasů se zaměříme na jednu z častých příčin - plísně a bakterie v pokožce. K jejich likvidaci pomáhá penízovka a lichořeřišnice. Důležité je také posílení funkce ledvin, na což je nejlepší bylinkou trubkovec tyčinkový. Také podpora hormonální činnosti může růstu vlasů prospět. U žen doporučuji jeřáb ptačí, maliník a kontryhel, u mužů pak o kotvičník a dub. Důležité je dodat vlasům stopové prvky potřebné k růstu, na což se hodí tinktury z borovice, jedle a sekvoje," doporučuje naturopatka Jarmila Podhorná.

Pro zevní péči o poškozené vlasy doporučuje směs obsahující výluh z lopuchu, lichořeřišnice a kopřivy. Po umytí vlasů se výluh vmasíruje do pokožky hlavy a již se neoplachuje. Pro ochranu a sílu vlasů se doporučuje též kokosový a ricinový olej. Tyto oleje lze aplikovat přímo na vlasy a pokožku hlavy, nechat působit po dobu několika hodin nebo přes noc a poté opláchnout. 

............................................

Naše babičky měly velmi omezený výběr vlasové kosmetiky, často proto sahaly po ověřených domácích kúrách, které se přenášely z generace na generaci. Mezi nejčastější suroviny k péči o vlasy patřil vaječný žloutek pro očistění pokožky hlavy a k zabránění nadměrnému vypadávání. Medové masky používaly pro jeho antibakteriální účinky a složky pro podporu růstu. Častou ingrediencí byl ocet, který vlasy prozářil a pokožce navracel kyselé pH. Další složkou bylo pivo, které vlasům dodává vitaminy a minerály, a navíc tuží a přidává účesu na objemu.

Domácí kúra proti lupům:

3 snítky čerstvé rozmarýny (lze použít i kopřivu)
2 lžíce octa
1 litr vody

V hrnci přivedeme vodu do varu, pak přidáme bylinky (rozmarýna nebo kopřiva) a vaříme cca 5 minut. Odvar necháme vychladnout a přecedíme. Do hotového, vychlazeného roztoku přidáme ocet. Hotovým odvarem vlasy opláchneme po umytí klasickým způsobem a již neoplachujeme samotnou vodou. Lze aplikovat i pomocí rozprašovače na umyté vlasy.

Bylinný oplach proti vypadávání vlasů:

1 lžička šalvěje
1 lžička třezalky
1 lžička kopřivy

Uděláme bylinný odvar a necháme na čtyři hodiny odstát. Pak nanášíme na vlasy. Tuto směs není již třeba oplachovat. Kúra je vhodná zejména v chladném období roku, jednou až dvakrát týdně.

Zdroje: nadeje-byliny.eu, centrumzdravi.cz

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DIGITALIZACE ZDRAVOTNICTVÍ

Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)

DOPORUČUJEME