Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPODPORA ZDRAVÉHO TĚHOTENSTVÍ JIŽ V RANÉM STÁDIUV okamžiku početí dostává miminko pro zbytek života neměnný genetický kód - genom. Epigenetika formuje další genetický vývoj plodu, který je u každého jedince individuální. Až 75 %1 tohoto individuálního vývoje může být ovlivněno životním stylem matky. 

Prenatální faktory, včetně mateřské stravy, mohou ovlivnit vývoj plodu

Až 20 % žen může být ohroženo rizikem vysoké hladiny homocysteinu v krvi.Spojitost mezi vysokými plazmatickýmí hladinami homocysteinu a komplikacemi v těhotenství, jako jsou např. rozštěpové vady neurální trubice, potvrdily publikované studie.3,4

Cholin, L- methylfolát a vitamin B12 podle EFSA přispívají k metabolismu homocysteinu, protože se podílejí na přeměně homocysteinu na methionin v krevním řečišti 2 metabolickými drahami. Pro organismus je totiž životně důležitá rovnováha mezi těmito dvěma sloučeninami.

Remethylace homocysteinu na methionin je katalyzována účinkem methionin syntházy za přítomnosti vitaminu B12.

Homocystein je endogenně vytvořená aminokyselina, která není poskytována stravou. Tvoří se v játrech, ledvinách a dalších orgánech z esenciální aminokyseliny methionin. Homocystein je považován za středně toxický produkt, který je třeba odstranit buď na methionin, cystein nebo S-adenosylhomocystein.

Folát, vitamin B12, vitamin B6 a betain (oxidační produkt cholinu) jsou nezbytné pro udržení normální hladiny homocysteinu v krvi, jak názorně ukazuje ilustrační video.

L-methylfolát a cholin:

  • přispívají k normálnímu metabolismu homocysteinu - lze je považovat za částečně zaměnitelné zdroje -CH3 pro přeměnu homocysteinu na methionin,
  • podílejí se na epigenetické modulaci vyvíjejícího se plodu.

XXIV. Světový kongres gynekologie a porodnictví FIGO, který se konal v Paříži v říjnu 2023, zdůraznil potřebu železa, vápníku, vitaminu D, cholinu, omega-3 mastných kyselin, vitaminů B a vitaminu C během těhotenství. Zkušenosti však ukazují, že ženy na celém světě nedosahují pouze stravou dostatečného příjmu těchto živin. V důsledku toho je nutné jejich doplňování, což zdůrazňuje význam jasných a na důkazech založených pokynů pro suplementaci. Příkladem je doporučení užívání folátů v dávce 400 mikrogramů alespoň měsíc před otěhotněním nebo stanovisko Americké pediatrické akademie, která uznala cholin jako jednu z klíčových složek podporujících vývoj mozku v průběhu prvních 1 000 dní života.5

Zdroje:
1. Teh et al., Genome Research, 2014;24(7):1064-1074.
2. De Martinis M et al. Int J Environ Res Public Health 2020.
3. Gaiday, A.N.; Tussupkaliyev, A.B.T.; Bermagambetova, S.K.; Zhumagulova, S.S.; Sarsembayeva, LK.; Dossimbetova, M.B.; ZhDaribay, Z. E_ect of homocysteine on pregnancy: A systematic review. Chem. Biol. Interact. 2018, 293, 70-76.
4. Felkner M, et al. Birth Defects Res A Clin Mol Teratol. 2009; 85(6):574-581.
5. Schwarzenberg SJ, Georgieff MK; COMMITTEE ON NUTRITION. Advocacy for Improving Nutrition in the First 1000 Days to Support Childhood Development and Adult Health. Pediatrics. 2018 Feb;141(2):e20173716.

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME