Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPODPORA ZDRAVÍ SILNÝMI ANTIOXIDANTYV době, kdy jsme neustále ohrožováni různými bakteriemi a viry, je zapotřebí dennodenně účinně podporovat naši imunitu vhodnou stravou bohatou na vitamíny a bioflavonoidy, popřípadě výživovými doplňky s jejich obsahem.

Vědecké studie poukazují na mnohonásobně vyšší účinek vitamínu C v kombinaci s bioflavonoidy. Kombinace těchto složek je výstižným příkladem synergického působení. Zatímco bioflavonoidy podporují, zlepšují vstřebatelnost a účinnost vitaminu C v organismu, vitamin C příznivě ovlivňuje biologickou účinnost bioflavonoidů. Vitamin C také zpomaluje rozpad bioflavonoidů v organismu, čímž prodlužuje jejich antioxidační a protizánětlivé účinky. Velký význam má také schopnost bioflavonoidů bránit oxidaci vitamínu C. Jedinečnou podporou naší imunity je i prokázán společný antimikrobiální efekt.

Mezi nejvýznamnější bioflavonoidy řadíme kvercetin, rutin, hesperidin, resveratrol a piperin, obsazené například v Jamieson Vitamin C Premium Complex s bioflavonoidy.

Doplněk stravy JAMIESON VITAMÍN C PREMIUM S BIOFLAVONOIDY 600mg 120tbl

- Vitamín C s obsahem bioflavonoidů - rutinu, hesperidinu, kvercetinu a rostlinných výtažků

- Podporuje imunitní a nervový systém, tvorbu kolagenu, správnou funkci kostí, kloubů, svalů a zubů

- Zepšuje propustnost krevních cév a chrání před oxidačním stresem 

Kvercetin nabízí množství potenciálních terapeutických použití při prevenci civilizačních chorob

Kvercetin se proslavil především jako vysoce účinné přírodní antihistaminikum, přičemž se používá jako první volba při senné rýmě nebo i jiných formách alergických reakcí. Antihistaminický účinek je založen na inhibici tvorby a uvolňování histaminu a jiných alergenních / zánětlivých látek, a to pravděpodobně stabilizací buněčné membrány žírných buněk - mastocytů.

Zdá se, že kvercetin vykazuje antibakteriální aktivitu vůči téměř všem kmenům bakterií, které způsobují respirační, gastrointestinální, kožní a močové poruchy. Ve vědecké studii byl prokázán protivirový účinek, konkrétně na virus herpes simplex, respirační syncitiální virus a adenovirus. Je několik důkazů, že flavonoidy v jejich glykonové formě mají silnější inhibiční účinek na infekčnost rotaviru než flavonoidy v aglykonové formě.

Kvercetin inhibuje aktivitu cyklooxygenázy a lipooxygenázy, čímž snižuje tvorbu zánětlivých mediátorů. Díky schopnosti inhibovat xantin oxidázu brání tvorbě kyseliny močové, což se využívá při zmírňování příznaků dny.

Studie naznačila, že silný antioxidant kvercetin chrání mozkové buňky před oxidativním stresem, procesem poškozování tkání spojovaným s Alzheimerovou a jiným neurodegenerativními poruchami. Zdá se, že kvercetin chrání mozkové funkce inhibováním tvorby vláknovitého amyloidu-beta, senilního povlaku v mozku s Alzheimerovou chorobou.

V různých studiích na zvířatech a in vitro se ukázalo, že kvercetin inhibuje růst rakovinových buněk rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a plic. Prostřednictvím svých antioxidačních vlastností brání reaktivním formám kyslíku v poškozování DNA, které vede k mutačním změnám. V jiné studii vykázal kvercetin inhibiční účinek na růst melanomu a také ovlivnil invazivní a metastatický potenciál u myší.

Příjem antioxidantu kvercetinu chrání před ischemickou chorobou srdeční způsobenou oxidovaným LDL. Pravidelný příjem flavonoidů v potravě může redukovat riziko úmrtí na IChS u starších mužů. Navíc jiná studie hlásí nepřímou úměrnost mezi příjmem kvercetinu a hladiny celkového cholesterolu v krvi. 

Doplněk stravy JAMIESON KVERCETIN 500 MG S VITAMÍNEM C 250mg 45tbl

- Rostlinný bioflavonoid se silnými antioxidačními účinky

- Spolu s vitamínem C si vzájemně zvyšují svoji biologickou využitelnost, čímž zvyšují své účinky

- Přispívají ke správné činnosti imunitního systému, nervové soustavy a psychiky a ke snížení únavy a vyčerpání 

Kromě již zmíněných vysoce prospěšných účinků kvercetinu, se s tímto bioflavonoidem můžeme potkat i při dalších onemocněních, například osteoporózy, peptickém vředu, prostatitidě, ale i při komplikacích s diabetem nebo poruchách oka.

Pro výše uvedené skutečnosti je zřejmé, že o bioflavonoidech (i v kombinaci s vitamínem C) budeme ještě hodně slyšet. Jejich prokázané benefity pro naše zdraví jsou nezpochybnitelné a jistě budou předmětem dalšího zkoumání v preventivní a podpořené medikamentózní léčbě. 

Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků. Důsledně již 100 let přichází na trh s inovativními produkty nejvyšší kvality, čistoty a bezpečnosti. Už od roku 1922 si společnost získává uznání za kvalitu a inovaci vyráběných přírodních vitamínů. VYSOKÁ ÚČINNOST a garantovaná ABSOLUTNÍ KLINICKÁ ČISTOTA každého produktu je zabezpečena propracovaným systémem výběru těch nejkvalitnějších surovin ze světově nejčistších zdrojů.


Redakční tip:

Oslavte s Jamieson Laboratories 100 let a zapojte se v průběhu dubna a května do soutěže v rubrice SOUTĚŽE A TESTY!

Vstupte do soutěže ZDE

 


Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd. 

Literatura:
1. Lombard K. A.: Investigation of the flavonol quercetin in onion (Allium cepa L.) by high-performance liquid chromatography (HPLC) and spectrophotometric methodology; J. of Food Composit. and Analysis, 2005.
2. Thornhill S. M., Kelly A. M.: Natural treatment of perennial allergic rhinitis; Alt. Med. Rev., 2000.
3. Rigano D. a kol.: Antibacterial activity of flavonoids and phenylpropanoids from Marrubium globosum ssp. libanoticum; Phytother. Res., Dec. 2006.
4. Kim H. P. a kol.: Effects of naturally-occurring flavonoids and bioflavonoids on epidermal cyclooxygenase and lipoxygenase from guinea-pigs; Prostaglandins Leukot. Essent. Fatty Acids, 1998.
5. Yoshimoto T. a kol.: Flavonoids: potent inhibitors of arachidonate 5-lipoxygenase; Biochem. Biophys. Res. Commun., 1983.
6. Plakas S.M. a kol.: Absence of overt toxicity from feeding the flavonol, quercetin, to rainbow trout (Salmo gairdneri); Food Chem. Toxicol., 1985.
7. Knekt P. a kol.: Dietary flavonoids and the risk of lung cancer and other malignant neoplasms; Am. J. Epidemiol., 1997.
8. Caltagirone S. a kol.: Flavonoids apigenin and quercetin inhibit melanoma growth and metastatic potential; Int. J. Cancer, 2000.
9. Varadkar P. a kol.: Modulation of radiation-induced protein kinase C activity by phenolics; J. Radiol. Prot., 2001.
10. Hertog M. G. a kol.: Flavonoid intake and long-term risk of coronary heart disease and cancer in the seven countries study; Arch. Intern. Med., 1995.
11. Tzeng SH, Ko WC, Ko FN, Teng CM. Inhibition of platelet aggregation by some flavonoids. Thromb Res 1991.
12. Chang W.S. a kol.: Inhibitory effects of Flavonoids on xanthine oxidase; Anticancer Res., 1993.
13. Iio M. a kol.: Effects of flavonoids on xanthine oxidase as well as on cytochrome C reduction by milk xanthine oxidase; J. Nutr. Sci. Vitaminol. (Tokyo), 1986.
14. Heo H. J. a kol.: Apple Phenolics Protect in Vitro Oxidative Stress-induced Neuronal Cell Death; J. Food Sci., 2004.
15. Wang H. K. a kol.: Recent advances in the discovery and development of flavonoids and their analogues as antitumor and anti-HIV agents; Adv. Exp. Med. Biol., 1998.
16. Bae E. A. a kol: In vitro inhibitory effect of some flavonoids on rotavirus infectivity; Biol. Pharm. Bull., 2000.


Inzerce

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY