Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPOUŽITÍ MINERÁLNÍCH SOLÍ PŘI BOLESTI, BÉRCOVÝCH VŘEDECH A BRONCHITIDĚPharmDr. Jana Strieglerová

Ve své každodenní lékárnické práci se setkávám s celou řadou pacientů, kterým doporučuji Schűsslerovy soli a homeopatika na podporu léčby, její urychlení nebo zmírnění příznaků. A jak již bylo v minulém článku řečeno, nejedná se o náhradu klasické léčby stanovené lékařem, ale její doplnění. Pro dnešní téma Minerální abecedy v klinické praxi - B, jsem zvolila bolest, bércové vředy a bronchitidu.

Bolest 

Bolest je asi jedno z nejčastějších témat, které s pacienty řeším. Nejčastěji se jedná o bolesti pohybového aparátu, zablokovanou krční a bederní páteř, menstruační bolesti a bolesti hlavy a zubů.

Základním lékem při každé bolesti je No.7 Magnesium phosphoricum D6. 

Při nervové, vystřelující bolesti (př. blokáda bederní páteře a SI spojení (sakroiliakální), bolesti zubů, po extrakci zubu) lze přidat Hypericum perforatum 30 CH 3x denně 3 granule.

Pro úlevu od akutní bolesti je dobré zvolit formu horkého nápoje (5 tablet od každé soli rozpustit ve 2dcl teplé vody a popíjet).

Dlouhodobější dávkování: 3x denně 2 tablety 

Bronchitis

Schűsslerovy soli jsou dobrou volbou pro podporu antibiotické léčby akutního i chronického zánětlivého onemocnění sliznice dolních cest dýchacích i následné regenerace sliznic, která může být doprovázena přetrvávajícím kašlem, expektorací nebo naopak suchostí sliznic. 

Při suchosti sliznic doporučuji přidat No. 8 Natrium chloratum D6.

Pokud je expektorace hlenohnisavého sputa, tak přidat No. 12 Calcium sulphuricum D6.

Při spastickém kašli No. 19 Cuprum arsenicosum D6 (v ČR není zatím registrovaný, lze objednat z Rakouska nebo Německa).

Dávkování: V akutním stavu zánětu 6x denně 2 tablety a pro regeneraci sliznic 3x denně dvě tablety. Dle závažnosti akutní infekce může rekonvalescence probíhat řadu týdnů. 

Bércový vřed (ulcus cruris)

Lidé, kteří se léčí s bércovými vředy, jsou chroničtí pacienti s celou řadou dalších diagnóz a komplikací. Nejčastěji jsou to diabetičtí pacienti, u nichž v důsledku poruchy prokrvení dolních končetin začnou vznikat otevřené, špatně se hojící bércové vředy. Důležitá je také naše podpora pacienta ke změně životního stylu

Na podporu okysličení tkání je vhodná kombinace No. 6 Kalium sulfuricum D6 + No. 3 Ferrum phosphoricum D12.

Při hnisavé sekreci z ran doporučuji přidat No. 12 Calcium sulphuricum D6.

Dávkování: 3x denně 2 tablety dlouhodobě

Do kožních defektů je také možnost aplikovat soli lokální formou rozdrcených tablet.

......

Předchozí díly:

JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U AKNÉ, ALERGIE NEBO BRONCHIÁLNÍHO ASTMATU?

 


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Calcium phosphoricum/Kalium phosphoricum/Magnesium phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje calcium phosphoricum/kalium phosphoricum/magnesium phopshoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 2/5/7. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019/26.5.2020.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie