Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPREVENCE JE NA NÁSNaše populace stárne. Máme mezi sebou více než 2 miliony občanů, kterým je 65 a víc let. Někteří jsou stále svěží a fit, ale většina z nich má některé zdravotní nebo i sociální problémy. Podle údajů z loňského roku se to týká 75 procent seniorů.

„Naším cílem je podpořit větší aktivitu praktických lékařů v tom smyslu, že jim budou víc nabízet možnosti prevence závažných onemocnění," říká Ing. Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů ČR. Součástí programu této organizace je komplexní péče o seniory v oblasti zdravého života a sociální péče; v jejich programech bylo například prosazování bezplatného očkování nejen proti pneumokokům a chřipce, ale i klíšťové encefalitidě. Tato onemocnění jsou často pro seniory fatální. 

............

K 30. 5. letošního roku u nás žilo přes 2 miliony 368 tisíc osob 65 plus. Pobírali průměrnou penzi 16 900 Kč (muži) a 14 060 Kč (ženy). Na úhradu základních životních potřeb vynakládali 78 procent svých příjmů. Největší položkou bylo bydlení. Situace se teď vinou zvýšení poplatků za energie výrazně změní.
Zdroj: Rada seniorů ČR, http://www.rscr.cz/

............

Léky ano, očkování někdy

V současné době část starší populace stále ještě považuje očkování za něco, bez čeho se lze obejít. Na rozdíl od léků, které užívají, i když někdy v nadbytečné míře. Svému lékaři někdy neuvedou správné informace o názvech a množství léků nebo potravinových doplňků, které užívají. Specialista jim napíše lék „na srdce", ale jejich praktický lékař to neví, pokud mu to pacient neřekne. Ani lékárníkům, i když se snaží pacientovi pomoci, se někdy nepodaří zjistit, co všechno pacient užívá.

Lékové záznamy stále nejsou

Starší pacienti často berou denně pět i víc různých léků, a tak může docházet k lékovým interakcím. A to, podle ověřených údajů, dokonce i nemocnicích. Zároveň se uvádí, že každý rok zemře na 200 osob v důsledku nesprávných kombinací léků. Bohužel, a mluví se o tom řadu let, stále ještě neexistují lékové záznamy, z nichž by se každý ošetřující lékař mohl orientovat. 

Pneumonie u seniorů

S obavami očekáváme podzimní a zimní vlnu covidu, letos prý má být i víc chřipek. MUDr. Jana Horáková ze Státního zdravotního ústavu důrazně upozorňuje i na pneumokokové infekce.

Po nákaze covidem má většina lidí následné problémy a změny v dýchacích cestách, a tedy větší náchylnost k respiračním infekcím. Výsledkem může být i pneumonie, která se u seniorů neprojevuje obvyklými příznaky - ne(jen) horečkou a kašlem, ale často změnou psychiky a nespecifickými příznaky. Pacienti s chronickými nemocemi - s diabetem, astmatem, se srdečními a onkologickými nemocemi - jsou víc ohroženi než mladší zdravá populace. Bakterie Streptococcus pneumoniae se šíří kapénkovou cestou, tedy kašlem a kýcháním, a tak se mohou nakazit i další osoby. Vzniklý zánět může zasáhnout dýchací cesty, obličejové dutiny, oblast středního ucha, ale může dojít k zápalu plic nebo k bakteriálnímu zánětu mozkových blan. V této souvislosti je nutné připomenout, že tuto nákazu přenášejí i malé „školkové" zdravé děti, které mohou nakazit své prarodiče a způsobit jim tak i život ohrožující stavy.

Očkování je dobrou prevencí

Proti život ohrožujícím komplikacím pomáhá očkování proti covidu, totéž platí proti chřipce i proti pneumokokům. A právě pro ohrožené pacienty je vhodný jiný typ vakcíny proti pneumokokovému onemocnění; odborníci vědí, že jde o tzv. konjugovanou vakcínu. 

Co bychom měli vědět

  • Dávat pozor na lékové interakce - to platí pro lékaře, lékárníky i pacienty!
  • Vhodné očkování je základ prevence; bohužel - těžko je může doporučovat neočkovaný zdravotník...
  • Zdravá výživa a životní styl. Pozor na pitný režim u seniorů!

Když se nad těmito body zamyslíme, musíme si přiznat, že platí nejen pro naše spoluobčany vyššího věku a pacienty, ale koneckonců pro všechny.

Mgr. Jana Ulíková

Každoročně se 1. října slaví Mezinárodní den seniorů. Poprvé se konal v roce 1991.
Smyslem a cílem je zvyšování povědomí o problémech, které mají vliv na seniory, jako je stárnutí a zneužívání seniorů.
Je to také den, kdy si lidé váží přínosů, které senioři pro společnost dělají.
https://svateksenioru.cz/

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie