Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPREVENCE JE NA NÁSNaše populace stárne. Máme mezi sebou více než 2 miliony občanů, kterým je 65 a víc let. Někteří jsou stále svěží a fit, ale většina z nich má některé zdravotní nebo i sociální problémy. Podle údajů z loňského roku se to týká 75 procent seniorů.

„Naším cílem je podpořit větší aktivitu praktických lékařů v tom smyslu, že jim budou víc nabízet možnosti prevence závažných onemocnění," říká Ing. Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů ČR. Součástí programu této organizace je komplexní péče o seniory v oblasti zdravého života a sociální péče; v jejich programech bylo například prosazování bezplatného očkování nejen proti pneumokokům a chřipce, ale i klíšťové encefalitidě. Tato onemocnění jsou často pro seniory fatální. 

............

K 30. 5. letošního roku u nás žilo přes 2 miliony 368 tisíc osob 65 plus. Pobírali průměrnou penzi 16 900 Kč (muži) a 14 060 Kč (ženy). Na úhradu základních životních potřeb vynakládali 78 procent svých příjmů. Největší položkou bylo bydlení. Situace se teď vinou zvýšení poplatků za energie výrazně změní.
Zdroj: Rada seniorů ČR, http://www.rscr.cz/

............

Léky ano, očkování někdy

V současné době část starší populace stále ještě považuje očkování za něco, bez čeho se lze obejít. Na rozdíl od léků, které užívají, i když někdy v nadbytečné míře. Svému lékaři někdy neuvedou správné informace o názvech a množství léků nebo potravinových doplňků, které užívají. Specialista jim napíše lék „na srdce", ale jejich praktický lékař to neví, pokud mu to pacient neřekne. Ani lékárníkům, i když se snaží pacientovi pomoci, se někdy nepodaří zjistit, co všechno pacient užívá.

Lékové záznamy stále nejsou

Starší pacienti často berou denně pět i víc různých léků, a tak může docházet k lékovým interakcím. A to, podle ověřených údajů, dokonce i nemocnicích. Zároveň se uvádí, že každý rok zemře na 200 osob v důsledku nesprávných kombinací léků. Bohužel, a mluví se o tom řadu let, stále ještě neexistují lékové záznamy, z nichž by se každý ošetřující lékař mohl orientovat. 

Pneumonie u seniorů

S obavami očekáváme podzimní a zimní vlnu covidu, letos prý má být i víc chřipek. MUDr. Jana Horáková ze Státního zdravotního ústavu důrazně upozorňuje i na pneumokokové infekce.

Po nákaze covidem má většina lidí následné problémy a změny v dýchacích cestách, a tedy větší náchylnost k respiračním infekcím. Výsledkem může být i pneumonie, která se u seniorů neprojevuje obvyklými příznaky - ne(jen) horečkou a kašlem, ale často změnou psychiky a nespecifickými příznaky. Pacienti s chronickými nemocemi - s diabetem, astmatem, se srdečními a onkologickými nemocemi - jsou víc ohroženi než mladší zdravá populace. Bakterie Streptococcus pneumoniae se šíří kapénkovou cestou, tedy kašlem a kýcháním, a tak se mohou nakazit i další osoby. Vzniklý zánět může zasáhnout dýchací cesty, obličejové dutiny, oblast středního ucha, ale může dojít k zápalu plic nebo k bakteriálnímu zánětu mozkových blan. V této souvislosti je nutné připomenout, že tuto nákazu přenášejí i malé „školkové" zdravé děti, které mohou nakazit své prarodiče a způsobit jim tak i život ohrožující stavy.

Očkování je dobrou prevencí

Proti život ohrožujícím komplikacím pomáhá očkování proti covidu, totéž platí proti chřipce i proti pneumokokům. A právě pro ohrožené pacienty je vhodný jiný typ vakcíny proti pneumokokovému onemocnění; odborníci vědí, že jde o tzv. konjugovanou vakcínu. 

Co bychom měli vědět

  • Dávat pozor na lékové interakce - to platí pro lékaře, lékárníky i pacienty!
  • Vhodné očkování je základ prevence; bohužel - těžko je může doporučovat neočkovaný zdravotník...
  • Zdravá výživa a životní styl. Pozor na pitný režim u seniorů!

Když se nad těmito body zamyslíme, musíme si přiznat, že platí nejen pro naše spoluobčany vyššího věku a pacienty, ale koneckonců pro všechny.

Mgr. Jana Ulíková

Každoročně se 1. října slaví Mezinárodní den seniorů. Poprvé se konal v roce 1991.
Smyslem a cílem je zvyšování povědomí o problémech, které mají vliv na seniory, jako je stárnutí a zneužívání seniorů.
Je to také den, kdy si lidé váží přínosů, které senioři pro společnost dělají.
https://svateksenioru.cz/

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie