Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPŘÍLIŠ OXIDU UHLIČITÉHO V KRVIMalátnost, poruchy srdečního rytmu, nebo dokonce smrt - to všechno může způsobit zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v krvi - tzv. hyperkapnie. Trpí jí především lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Pacientům dokáže ulevit speciální přístroj, který jim může prodloužit život o řadu měsíců až let. Lidé o jeho existenci ale mnohdy neví. 

„Hyperkapnie je zrádná, protože nemá specifické příznaky. Někteří lidé mohou mít spojivky podlité krví a trpí nadměrnou únavou, případně usínáním ve dne, nebo naopak neklidem. Postihuje více obézní pacienty. Tyto příznaky ale nemusí být u všech vyjádřeny a pacient nemusí příznaky nadbytku oxidu uhličitého v krvi vůbec zpozorovat. Vliv na jeho organismus má však zásadní," vysvětluje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP.

Pacientům v těžkém a velmi těžkém stadiu CHOPN hrozí hyperkapnie proto, že u nich kvůli omezené funkci dýchání nedochází ke správné výměně plynů. Mají tudíž v krvi více oxidu uhličitého a chybí jim naopak kyslík. Nejvíce se hyperkapnie projevuje především v noci během spánku.

......................................

Hyperkapnie je definována jako nárůst parciálního tlaku CO2 v krvi v důsledku jeho nedostatečného vylučování dýchací soustavou.
Mírný nárůst vede ke stimulaci dechového centra ve snaze zbavit organismus přebytečného CO2 zvýšením ventilace.
Další nárůst pCO2 způsobí naopak útlum dechových center, v hraničních případech až smrt.

......................................

„Aktuálně může hrozit až 20 tisícům lidí. Vyšetření obsahu plynů v krvi nebývá standardní procedurou, a u řady pacientů tak hyperkapnii lékař vůbec nemusí odhalit," upozorňuje doc. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici v Brně.

Léčba hyperkapnie přitom může pacientům s CHOPN významně zlepšit kvalitu života. Snižuje riziko zhoršení CHOPN a také počet hospitalizací. „Odborné studie také potvrzují, že lidé s CHOPN, kteří se s hyperkapnií léčí, žijí déle, a to v řádu několika měsíců až let," říká MUDr. Ondřej Zela, MBA, primář Plicního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Hyperkapnii plicní lékaři léčí pomocí neinvazivní plicní ventilace, kterou mají pacienti u sebe doma. Přístroj s dýchací maskou využijí především v době spánku, kdy jim pomůže zajistit výměnu plynů a snížit obsah oxidu uhličitého v krvi. Používat jej ale mohou i ve dne. Léčbu hradí pacientům zdravotní pojišťovna, ale musí ji vždy doporučit pneumolog, který zhodnotí, zdali bude pro pacienta prospěšná.

„Přístroj je skutečně neinvazivní, takže se lidé nemusí bát, že jim do krku povedou trubičky. Přestože máme přístroj k dispozici již několik let, tak se stále příliš často nevyužívá, což je škoda. V současnosti jej má k dispozici přibližně 10 % pacientů s hyperkapnií, pomohl by ale více lidem," popisuje doc. Sova.

Pacienti s CHOPN v těžkém a velmi těžkém stadiu, kterých je přibližně 50 tisíc, by se proto podle něj měli u svého pneumologa informovat o vyšetření krve na hyperkapnii. V případě, že by přemírou oxidu uhličitého v krvi skutečně trpěli, je pak na místě debata o léčbě pomocí neinvazivní plicní ventilace. S CHOPN se v Česku léčí přibližně 250 000 lidí, ale dalších zhruba 450 000 o něm zatím neví a neléčí se.

.......................................

Vyšetření krevních plynů a acidobazické rovnováhy patří mezi základní metody při poruchách ventilace a respirace u CHOPN, astma nebo u srdečních vad. Doporučuje se ale také při poruchách vnitřního prostředí (u onemocnění ledvin a jater, některých otrav, při intenzivní infuzní léčbě, u poruch vnitřního prostředí vyvolaných léky) aj.

Zjišťuje se:

  • Aktuální pH - normální hodnoty:7,36-7,44
  • Parciální tlak oxidu uhličitého (pCO2) - normální hodnoty:5,3±0,5kPa (Hyperkapnie je vzestup pCO2 nad 5,8 kPa)
  • Parciální tlak kyslíku

Současně se zpravidla měří i saturace hemoglobinu kyslíkem a koncentrace hemoglobinu. Podle typu dostupného analyzátoru je možné v tomtéž vzorku stanovit také koncentraci glukózy, laktátu, sodíku, draslíku, chloridů, ionizovaného vápníku (Ca2+). 

.......................................

Zdroje: MaVe PR, camelot.lf2.cuni.cz, Wikiskripta.eu

Věděli jste, že ...

  • Zdravý člověk dokáže zadržet dech cca na 30 sekund? Jedním ze způsobů, jak tuto dobu prodloužit, je zrychlené a prohloubené dýchání (hyperventilace).
  • Hyperventilace má pouze malý vliv na množství kyslíku v těle, ale snižuje podíl CO2 a zvyšuje pH mozkomíšního moku? Trvá tedy delší dobu, než produkovaný COdosáhne prahu, který nutí jedince k nádechu.
  • Ve venkovním prostoru je CO2 zastoupeno jen 0,04 %, ale v námi vydechovaném vzduchu jsou ho již 4 %? Při pobytu v místnosti se tedy zvyšuje koncentrace CO2 a dochází k vychýlení acidobazické rovnováhy krve. Ta se následně stává kyselejší a klesá jejích schopnost transportu kyslíku. Proto je tak důležité pravidelně větrat!
Zpět

SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI TBC

24. března před 141 lety oznámil Robert Koch objev bacilu Mycobacterium tuberculosis. Dodnes si tento objev připomínáme jako Světový den boje proti tuberkulóze. Předpokládá se, že tuberkulózními bacily je infikována třetina lidstva. Česká republika patří mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě, očkování u nás bylo zahájeno v roce 1953 a plošně bylo ukončeno v roce 2010. Očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.

NA VIDĚNOU V BRNĚ

Odborný kongres Healthcomm Professional proběhne 14. 4. 2023 a 15. 4. 2023 v brněnském hotelu Avanti. Na programu bude i přednáška o povinnostech lékárny při nakládání se zdravotnickými prostředky od Mgr. Jiřího Morávka. PharmDr. Jana Matušková se zaměří na správnou expedici enzymových přípravků a MUDr. Lukáš Eimer rozebere problematiku racionální ATB léčby u dětských pacientů. Registrovat se můžete již nyní na healthcomm.cz/vzdělávací akce/fyzicke akce

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ŘEDITELE SÚKL

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele SÚKL. Podle mluvčího ministerstva musí být podle nového služebního zákona vypsána výběrová řízení u všech ředitelů, kteří působí ve své funkci déle než pět let. Irena Storová nastoupila do funkce v roce 2018. Zájemci se mohou hlásit do 14. dubna 2023. Nový ředitel SÚKL by měl nastoupit od července 2023.

MĚSÍC ZA ATLANTIKEM

3D360° odborný kongres Healthcomm Professional z virtuální Kanady a USA začíná 6. března 2023 a bude přístupný do 2. dubna 2023. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a všeobecné zdravotní sestry. Odborné přednášky jsou akreditované u ČLnK, POUZP a ČKFA. Těšit se můžete na přednášky využitelné v praxi za tárou, ale také si můžete prohlédnout novinky z portfolia partnerů kongresu. Více na healthcomm.cz, nebo se přihlaste kliknutím na banner v Magazínu.

JAK VZROSTLY CENY VE VÝROBĚ LÉČIV V ROCE 2022?

50–160 % - meziroční nárůst vstupních výrobních nákladů 10 % - hranice, kterou překročila míra inflace v EU 65 % - nárůst ceny plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině 30 % - nárůst cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině 400 % - nárůst cen transkontinentální přepravy Zdroj: Medicines for Europe (data k 6/22)

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie