
V sobotu 5. listopadu 2022 se v Praze konal 31. sjezd delegátů České lékárnické komory (ČLnK). Delegáti projednali návrhy, kteréž chtějí za lékárníky prosadit u poslanců a vlády.
Jaké jsou nejžhavější problémy stavovské organizace lékárníků a čeho by v následujícím období chtěli lékárníci dosáhnout?
Zásadním požadavkem ČLnK je změna systému odměňování lékárenské péče. Lékárenství je ze zdravotnictví dlouhodobě nejvíce podfinancovaný obor. V posledních 15 letech došlo ke snížení reálného příjmu lékáren (ze zdravotního pojištění) o více než 20 %.
„Navíc se úhrady a ceny léků vlivem tzv. revizí snižují. Není výjimka, že se úhrada léku sníží revizí z 500 Kč na 200 Kč, čímž se sníží i odměna za práci lékárníka při výdeji stejného léku o 60 %. Chceme, aby odměňování v lékárenství bylo spravedlivé, snížilo závislost odměny lékárníka na ceně vydávaných léků a preferovalo péči poskytnutou pacientům," vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
Jedním z důležitých usnesení sjezdu je požadavek na mimořádný výdej léčivých přípravků na předpis lékárníky. Tato nová kompetence lékárníků by významně pomohla především chronickým pacientům, kteří potřebují svůj lék a mohou se dostat do situace, kdy jim lék dojde a nemohou se pro předpis dostat ke svému lékaři. Tyto komplikace se pravidelně opakují především v období prázdnin, dovolených a na Vánoce. Lékárníci v současné době musí pacienta odkázat na pohotovost či jiného lékaře, který jim lék předepíše. Po změně by mohl lékárník ve výjimečných případech lék vydat nouzově, což by zrychlilo celý proces a snížilo risk, že pacient bude nucen přerušit léčbu.
„Lékárník by vydal v jasně definované situaci chronicky užívaný lék na dobu nezbytně nutnou přímo v lékárně po kontrole lékového záznamu pacienta, jako to už funguje v mnoha evropských zemích," popisuje Mgr. Krebs.
Lékárníci volají také po rozšíření časového intervalu nahlížení do lékového záznamu pacienta, a to pět let do historie. Praxe ukázala, že lékový záznam pacienta je pro lékárníka cenným zdrojem informací. Díky možnosti jej vyhodnotit mohou pacientovi lépe poradit. Lékárníci již nyní možnost nahlížet do lékového záznamu mají, hojně této možnosti využívají a prokazuje se, že šlo o krok správný a pro pacienta bezpečný a prospěšný.
„Když lékárník do lékového záznamu nahlédne, vidí, které léky pacient užívá, tedy i léky, které si vyzvedl v jiné lékárně, a má tak větší šanci poznat např. duplicity v užívání léků nebo nevhodné kombinace léků," popisuje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Důležitou změnu, kterou ČLnK dále požaduje, je i doplnění lékového záznamu pacienta o léky aplikované v ambulantní a nemocniční péči, protože takto užívané léky mohou výrazně interagovat s ostatními, chronicky užívanými léky nebo dokonce může být taková kombinace kontraindikovaná. Lékárník proto musí být s užíváním těchto léků pacientem obeznámen. Ze stejného důvodu lékárníci požadují i náhled do připravované elektronické standardizované propouštěcí dokumentace pacientů.
Lékárníci chtějí pacientům poskytovat komplexnější péči a jsou připraveni přijmout nové kompetence, které by zdůraznily jejich odbornost a zároveň měly pozitivní vliv na léčbu. S tím se pojí nutnost změny systému odměňování lékárenské péče, která zaručí, aby lékárenská péče zůstala nejsnáze dostupnou zdravotní službou pro všechny pacienty.
Mezi další body usnesení, na kterých se delegáti dohodli, patří mj. prosazení pravidelné valorizace taxy laborum, prosazení statutu zdravotníka na zotavovacích akcích pro lékárníky, prosazení zastropování distribuční části společné obchodní přirážky u léčivých přípravků a zdravotnických prostředků aj.
Zdroj: Tisková zpráva ČLnK, 5. 11. 2022
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.