Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPŘIVÍTEJTE JARO VELIKONOČNÍ SOUTĚŽÍ VE 3DVelikonoce jsou zásadním svátkem křesťanského světa, ale také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Od Slovanů i Germánů známe pohanské slavnosti jara, které oslavovaly procitnutí přírody ze zimního spánku. Mezi velikonoční symboly patří kraslice, pomlázka nebo kočičky, řehtačky a klapačky a také mazanec z kynutého a beránek ze třeného těsta.

Když nizozemský admirál Jacob Roggeveen připlul o velikonoční neděli roku 1722 k dosud neznámému ostrovu, nazval ho Velikonočním ostrovem. Velkým objevem pro jeho výpravu pak byly místní kamenné sochy Moai. My jsme si několik soch Moai vypůjčili a zasadili je do prostředí naší velikonoční 3D soutěže - do jarního sadu s rozkvetlými pampeliškami.

Pod 5 sochami najdete produktové tipy. 6. socha odkryje svoji speciální hru pouze na Velikonoční pondělí 18. 4. Pokud správně odpovíte na testové otázky, dostáváte se do soutěže o 5 dárkových poukázek od Magazínu.

VSTUP DO VELIKONOČNÍ SOUTĚŽE

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie