Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPROČ NÁS OČI PÁLÍ?Řezání očí, nepříjemné pálení, slzení, začervenání nebo celková únava zraku. Uvádí se, že devět z deseti lidí se již setkalo s podobnými problémy. Příčinou diskomfortu bývá zejména snížení kvality slzného filmu, které je dnes nejčastějším očním onemocněním postihujícím všechny, bez rozdílu věku. Pocitu suchých a unavených očí lze účinně předcházet. 

Slzný film chrání oko před okolními vlivy a zajišťuje jeho správnou funkci. V okamžiku, kdy ho máme nedostatek nebo nedosahuje potřebné kvality, pociťujeme suchost oka spojenou s celkovou únavou, se snížením pracovního výkonu, či dokonce s nespavostí. Spouštěčů tohoto problému může být hned několik - od častého pohybu ve větrném prostředí přes rostoucí věk až po individuální zdravotní stav. V důsledku dnešní doby na nás však číhají i další rizika, která diskomfort ještě zvyšují. 

Digitální únava očí 

Home office, časté brouzdání po internetu nebo večerní sledování televize. Od rána do večera naše oči upíráme na displeje mobilů, počítačů, tabletů a dalších chytrých zařízení, kterými svůj zrak vystavujeme extrémní zátěži. Přitom bychom z hygienického hlediska měli před monitory strávit maximálně tři hodiny denně, což je ale u většiny lidí prakticky nemožné.

Když pomineme přirozenou únavu a namáhání očí vzniklé jako přímý důsledek několikahodinového sezení před obrazovkou, musíme vzít v úvahu i její záření, zejména modré světlo, které vedle negativního vlivu na náš zrak navíc narušuje i náš biorytmus. Jedná se o světlo s nízkou vlnovou délkou a vysokou energií.

Přítomnost modrého světla sama o sobě škodlivá není (dokonce i sluneční světlo obsahuje modrou složku, a právě ta způsobuje, že je nebe modré). Potíž je v tom, jak dlouho se mu vystavujeme a z jaké vzdálenosti. Vyzařují ho totiž obrazovky digitálních zařízení, do kterých hledíme po dlouhý čas a ze značné blízkosti. Téměř veškeré modré světlo tak prochází naší rohovkou a čočkou a dostává se na sítnici. Když ho naše oči absorbují, dochází k potlačení tvorby melatoninu. A večer to může znamenat nemožnost usnout, špatnou kvalitu spánku, tedy i nedostatečný odpočinek organismu.

Bránit se dá pomocí tzv. Bluefiltrů, které se aplikují jako povrchová úprava na brýlová skla nebo čočky.

Pomoci mohou i tzv. úlevové čočky, fungující na principu prodloužení zrakové ostrosti při střídání pohledu na střední vzdálenosti a na blízko. Ty to čočky ulevují přeostřování mezi těmito vzdálenostmi. Dlouhodobější práce na PC pak oči mnohem méně namáhá. Každopádně je vždy dobré se obrátit na očního specialistu, který odborně poradí s výběrem vhodných čoček, ať už pro pohodlnější práci s elektronikou, tak i pro možná řešení korekce vady zraku. 

Trávíme více času uvnitř 

Zatímco jsme jako malí jakoukoliv volnou chvíli využili k tomu, abychom šli s kamarády ven, naše děti i my trávíme většinu času uvnitř. Tento trend je přirozený a nedá se vzhledem k současné situaci jednoduše zastavit. V místnostech je ale vzduch sušší, navíc čím dál častěji klimatizovaný. Samotnou kapitolou jsou pak prašné nebo zakouřené místnosti. Pamatujte také, že nedostatečné osvětlení pracovní nebo čtecí plochy způsobuje únavu, podrážděnost i bolest očí. 

Respirátory urychlují odpařování slz 

Respirátor stále potřebujeme v městské hromadné dopravě, při nakupování nebo na úřadech. A přestože nás chrání před průnikem virů a bakterií z vnějšího prostředí, jejich časté nošení může mít kvůli vydechovanému vzduchu, který směřuje vzhůru od horní části respirátoru, negativní dopad na náš zrak. Výpary dechu unikající z roušky do očí totiž zvyšují odpařování slz, které se projevuje nepříjemným pálením, slzením, případně i zarudnutím očí. 

Jak nad pálením a řezáním očí zvítězit? 

Ať už jsme nadměrně vystavováni digitálním technologiím, pracujeme v klimatizované místnosti nebo se v pracovní době neobejdeme bez respirátoru, k potlačení pocitů suchého oka anebo k jeho prevenci nám postačí zvlhčující oční kapky, takzvané umělé slzy. Ty poskytují okamžitou úlevu podrážděným a unaveným očím, rychle zmírňují bolestivé příznaky, zvlhčují oči a podporují jejich regeneraci. Správná aplikace očních kapek ale není zdaleka tak jednoduchá. Odhaduje se, že téměř dvacet procent lidí si nedokáže nakapat roztok do očí správně. Podle odborného garanta optik FOKUS Martina Slaného však nejde o nic složitého.

Hlavu vždy mírně zakloňte, stáhněte spodní víčko a do prostoru vytvořeného mezi okem a spodním okrajem víčka kápněte jednu až dvě kapky. Na povrchu oka se vám okamžitě vytvoří plnohodnotný slzný film, který je svými vlastnostmi srovnatelný přirozené slzné vrstvě, jež má i stejné pH - 7,4, a oči chrání až po dobu osmi hodin," vysvětluje Slaný, který doporučuje kapky kombinovat s úlevovými brýlemi nebo povrchovou úpravou filtrující modré světlo.

„Pokud problém nadále přetrvává, je na místě navštívit očního lékaře, který pacienta vyšetří a určí přesnou diagnózu. Tou často bývá právě syndrom suchého oka, při kterém musí lékař zjistit, jaká složka slzného filmu je postižena a na základě toho pak stanovit vhodnou léčbu," dodává. 

......

Věděli jste, že...

Za nadměrným vypadáváním vlasů může stát špatně korigovaná dioptrická vada?
Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů.
Modré oči jsou náchylnější konemocnění?
Vážnější onemocnění zraku v důsledku vnějších vlivů je podle řady odborníků výsadou světlookých. Mají v očích méně pigmentu, a tak do nich proniká mnohem více potenciálně škodlivého světla, jako je modré světlo či UV záření. 

Zdroje: Media:list, https://fokusoptik.cz

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME