Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPRUŽNOST A ELASTICITU TKÁNÍ PODPORUJE CALCIUM FLUORATUMPharmDr. Jana Strieglerová

Schűsslerova sůl č. 1 Calcium fluoratum D12 (fluorid vápenatý, CaF2) se nachází v mnoha tkáních, především v epidermis, pojivové tkáni (vazy, šlachy, stěny žil, arterií a lymfatických cév, kosti, zuby), svalech a oční rohovce.

Calcium fluoratum je důležitá sůl pro udržování pružnosti a elasticity tkání. Její nedostatek se projeví ochablostí a sníženou pružností těchto tkání. Klinickým obrazem může být vznik hemeroidů, varixů, povolení pánevního dna, zkrácení a bolestivost šlach a vazů.

Je to důležitá sůl pro udržování pevnosti tvrdých tkání, zubní skloviny a kostní denzity. Nedostatek vede ke zvýšené kazivosti zubů, citlivostí na horké a studené nápoje, zvýšené lomivosti kostí, osteoporóze, špatnému srůstání zlomenin,...

Na úrovni kůže a kožních derivátů (vlasy, nehty) se nedostatek projevuje zvýšenou tvorbou vrásek, suchostí a poklesem pružnosti pokožky, rohovatěním a následným vznikem prasklin (fisury), tvorbou bradavic, lámavostí a křehkostí nehtů a vlasů.

Obličejové znaky nedostatku soli Calcium flouratum 

Deficit soli č. 1 je viditelný v i obličeji. Objevují se vrásky kolem očí ve tvaru mřížky, začínající v koutcích očí. S výrazným deficitem Calciua fluorata tyto vrásky získávají tmavý hnědo až černočervený odstín. Suchost a šupinatost pleti, zvýšená tvorba vrásek a povadlosti v celém obličeji. Namodralé zbarvení rtů v důsledku poruchy periferního oběhu z důvodu snížené elasticity cév.

Další pohled na Calcium fluoratum 

Tak jako se nedostatek Calcia fluorata na fyzické úrovni projevuje sníženou pružností, pohyblivostí a tvorbou zatvrdlin, na psychické úrovni lze pozorovat podobný obraz. Tělesnou a duševní stránku nelze od sebe oddělit.

Nepružnost mysli, vůle, rigidita myšlení, neschopnost udělat krok vpřed, vykročit na jinou cestu, dotáhnout rozdělané projekty do konce a zůstávání ve starých stereotypech. Tyto příznaky nás mohou upozornit a vést k zamyšlení.

Užívání a kombinace s jinými solemi

Vzhledem k tomu, že tato sůl působí pomalu, je nutné ji užívat dlouhodobě. Minimálně 3 měsíce. Dospělí 3x denně 2 tablety, děti do 12 let 3x denně 1 tableta. Obvykle po 2 týdenní přestávce v kúře pokračujeme. Tablety se rozpouští v ústech nebo ve sklenici čisté vody a popíjí.

Vhodné jsou i kombinace s dalšími solemi, pro zlepšení efektu léčby:

Např. kombinace soli č. 1+2 (Calcium phosphoricum D6) při osteoporóze, zvýšené kazivosti zubů, zlomeninách, na podporu zdravého vývoje dětí v období zvýšeného růstu a při růstových bolestech. Také v období těhotenství a kojení podpoří mineralizaci kostní a zubní tkáně dítěte i matky.

Kombinace soli č. 1+11 (Silicea D12). Silicea je tzv. sůl krásy. Při tvorbě mimických i hlubokých vrásek, suchosti a povadlosti pokožky, lámavosti nehtů a vlasů. Také při varixech a hemeroidech.

Kombinace solí 1+11+3 (Ferrum phosphoricum D12) pokud jsou krvácivé hemeroidy.

Kombinace solí 1+2+11 u opakovaných vymknutí, zvýšené úrazovosti kostí, šlach a vazů (např. fotbalisti), osteoporóza.

Tablety lze užívat i lokálně, formou kašičky přikládat např. na hemeroidy, do okolí špatně se hojících ran a jizev nebo formou krému či masti.

Další režimová opatření

Oslabení a méněcennost pojivové tkáně je často konstituční záležitost organismu a je dobré k tomu přistupovat komplexně. Např. zvážit své možnosti a zvolit vhodný typ sportovních aktivit, které nebudou přetěžovat pohybový systém, a tím i předcházet případným zraněním a ponámahovým zánětům šlach a vazů.

Příjem minerálů důležitých pro pojivovou tkáň ve stravě:

- vápník (mák, sezamové a konopné semínko, ořechy, mandle, listová a brukvovitá zelenina, luštěniny)

- jod (třešně, višně, mořské plody, mořské řasy)

- fluor (mořské produkty, celá zrna, luštěniny)


Inzerce

Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019. 

K problematice by vás dále mohlo zajímat:

KALIUM PHOSPHORICUM PŮSOBÍ NA NERVOVÝ SYSTÉM A DODÁVÁ ENERGII

SŮL NA TŘETÍ STADIUM ZÁNĚTU A PODPORU HOJENÍ

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie