Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPRUŽNOST A ELASTICITU TKÁNÍ PODPORUJE CALCIUM FLUORATUMPharmDr. Jana Strieglerová

Schűsslerova sůl č. 1 Calcium fluoratum D12 (fluorid vápenatý, CaF2) se nachází v mnoha tkáních, především v epidermis, pojivové tkáni (vazy, šlachy, stěny žil, arterií a lymfatických cév, kosti, zuby), svalech a oční rohovce.

Calcium fluoratum je důležitá sůl pro udržování pružnosti a elasticity tkání. Její nedostatek se projeví ochablostí a sníženou pružností těchto tkání. Klinickým obrazem může být vznik hemeroidů, varixů, povolení pánevního dna, zkrácení a bolestivost šlach a vazů.

Je to důležitá sůl pro udržování pevnosti tvrdých tkání, zubní skloviny a kostní denzity. Nedostatek vede ke zvýšené kazivosti zubů, citlivostí na horké a studené nápoje, zvýšené lomivosti kostí, osteoporóze, špatnému srůstání zlomenin,...

Na úrovni kůže a kožních derivátů (vlasy, nehty) se nedostatek projevuje zvýšenou tvorbou vrásek, suchostí a poklesem pružnosti pokožky, rohovatěním a následným vznikem prasklin (fisury), tvorbou bradavic, lámavostí a křehkostí nehtů a vlasů.

Obličejové znaky nedostatku soli Calcium flouratum 

Deficit soli č. 1 je viditelný v i obličeji. Objevují se vrásky kolem očí ve tvaru mřížky, začínající v koutcích očí. S výrazným deficitem Calciua fluorata tyto vrásky získávají tmavý hnědo až černočervený odstín. Suchost a šupinatost pleti, zvýšená tvorba vrásek a povadlosti v celém obličeji. Namodralé zbarvení rtů v důsledku poruchy periferního oběhu z důvodu snížené elasticity cév.

Další pohled na Calcium fluoratum 

Tak jako se nedostatek Calcia fluorata na fyzické úrovni projevuje sníženou pružností, pohyblivostí a tvorbou zatvrdlin, na psychické úrovni lze pozorovat podobný obraz. Tělesnou a duševní stránku nelze od sebe oddělit.

Nepružnost mysli, vůle, rigidita myšlení, neschopnost udělat krok vpřed, vykročit na jinou cestu, dotáhnout rozdělané projekty do konce a zůstávání ve starých stereotypech. Tyto příznaky nás mohou upozornit a vést k zamyšlení.

Užívání a kombinace s jinými solemi

Vzhledem k tomu, že tato sůl působí pomalu, je nutné ji užívat dlouhodobě. Minimálně 3 měsíce. Dospělí 3x denně 2 tablety, děti do 12 let 3x denně 1 tableta. Obvykle po 2 týdenní přestávce v kúře pokračujeme. Tablety se rozpouští v ústech nebo ve sklenici čisté vody a popíjí.

Vhodné jsou i kombinace s dalšími solemi, pro zlepšení efektu léčby:

Např. kombinace soli č. 1+2 (Calcium phosphoricum D6) při osteoporóze, zvýšené kazivosti zubů, zlomeninách, na podporu zdravého vývoje dětí v období zvýšeného růstu a při růstových bolestech. Také v období těhotenství a kojení podpoří mineralizaci kostní a zubní tkáně dítěte i matky.

Kombinace soli č. 1+11 (Silicea D12). Silicea je tzv. sůl krásy. Při tvorbě mimických i hlubokých vrásek, suchosti a povadlosti pokožky, lámavosti nehtů a vlasů. Také při varixech a hemeroidech.

Kombinace solí 1+11+3 (Ferrum phosphoricum D12) pokud jsou krvácivé hemeroidy.

Kombinace solí 1+2+11 u opakovaných vymknutí, zvýšené úrazovosti kostí, šlach a vazů (např. fotbalisti), osteoporóza.

Tablety lze užívat i lokálně, formou kašičky přikládat např. na hemeroidy, do okolí špatně se hojících ran a jizev nebo formou krému či masti.

Další režimová opatření

Oslabení a méněcennost pojivové tkáně je často konstituční záležitost organismu a je dobré k tomu přistupovat komplexně. Např. zvážit své možnosti a zvolit vhodný typ sportovních aktivit, které nebudou přetěžovat pohybový systém, a tím i předcházet případným zraněním a ponámahovým zánětům šlach a vazů.

Příjem minerálů důležitých pro pojivovou tkáň ve stravě:

- vápník (mák, sezamové a konopné semínko, ořechy, mandle, listová a brukvovitá zelenina, luštěniny)

- jod (třešně, višně, mořské plody, mořské řasy)

- fluor (mořské produkty, celá zrna, luštěniny)


Inzerce

Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019. 

K problematice by vás dále mohlo zajímat:

KALIUM PHOSPHORICUM PŮSOBÍ NA NERVOVÝ SYSTÉM A DODÁVÁ ENERGII

SŮL NA TŘETÍ STADIUM ZÁNĚTU A PODPORU HOJENÍ

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY