
Zajímavosti ze světa medicínské vědy a farmaceutického výzkumu pro Magazín zpracovává Mgr. Karel Šlegr. Vždy v této nové rubrice najdete krátký informativní článek, zdroj pro případné detailní prostudování problematiky a komentář autora. Ve čtvrtém pokračování rubriky Nadějné molekuly se zastaví u kantaridinu, který se ukázal nadějným v léčbě molusek.
Molluscum contagiosum je virové onemocnění kůže, které se manifestuje drobnou kožní papulou. Molusky jsou nakažlivé, přenáší se přímým kontaktem, zejména ze sdílených hygienických potřeb. Se schválením účinné látky kantharidin nyní existuje poprvé možnost léčby pro pacienty ve věku od dvou let s tímto onemocněním. Lék Ycanth aplikuje v 0, 7% roztoku na postižená místa kůže pouze jednou za tři týdny kvalifikovaný personál.
Americká FDA (United States Food and Drug Administration) oznámila schválení Ycanth pro topické použití k léčbě u dospělých a dětských pacientů ve věku 2 let a starších. To znamená, že nyní existuje první schválená možnost léčby virového kožního onemocnění. Dříve byly pro terapii dostupné lékařské produkty jako Infectodell nebo Molusk.
Molusky jsou nakažlivé malé kožní uzliny, které jsou obvykle neškodné. Umí potrápit malé i velké.
Foto: Hanna-stock.adobe.com
Schválení FDA je založeno na pozitivních výsledcích dvou dvojitě zaslepených, randomizovaných, placebem kontrolovaných studií. 528 testovaných subjektů ve věku 2 až 60 let dostávalo každých 21 dní buď Ycanth nebo placebo. Aplikace byly prováděny maximálně čtyřikrát nebo do výrazné redukce porostů. Více než polovina účastníků (54 %) hlásila zcela zhojené oblasti kůže ve srovnání se skupinou s placebem (13 %).
Kantaridin (cantharidin) je terpenoidní jed. V přírodě jej produkuje především brouk puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria). Droga z puchýřníků je známá pod názvem španělské mušky a byla používána na výrobu nápojů lásky jako afrodisiakum, zevně pak jako dermatologikum proti bradavicím.
Foto: Wikipedie
Co jsou molusky?
Virová kožní infekce způsobuje kožní výrůstky nebo kožní uzlíky. Typické příznaky mohou zahrnovat svědění a zarudnutí. Kožní léze se vyskytují buď jednotlivě nebo ve shlucích. Primárně jsou postiženy oblasti těla, jako je obličej, krk, paže a nohy. Uzlíky naplněné virem jsou vysoce nakažlivé a k přenosu dochází přímým kontaktem s kůží. Infekce se vyskytují častěji u dětí mladších 10 let a ve většině případů jsou samy odeznívající.
Možnou alternativou v kategorii zdravotnický prostředek je Infectodell (PZN 02156605) s roztokem hydroxidu draselného (1 ml/50 mg), který nesmí používat děti mladší 2 let a který se aplikuje 2x denně na postižená místa.
Molusky (Mollusca contagiosa) patří mezi nejčastější virové kožní infekce v dětském věku, ale mohou se projevit i u dospívajících a dospělých. Jsou vysoce nakažlivé, predispozičním faktorem je atopická dermatitida. Onemocnění má benigní povahu a neohrožuje život pacienta. Častými recidivami však může život na přechodnou dobu značně znepříjemnit. Molusky mohou vymizet spontánně. K léčbě se přistupuje zvláště v případě snížené imunity, velkého rozsahu, dlouhého trvání infekce, kosmetických defektů či bolestivosti. V léčbě se využívá i odstranění lézí mechanicky, kryoterapií, laserovou terapií. Přednost však dáváme neinvazivnímu způsobu odstranění bradavic a molusek lokálním působením dermatologických extern s obsahem např. kalium hydroxid, acidum salicylicum. Infectodell, který je zmiňovaný v původním článku výše jako léčebná alternativa, má však dlouhodobý výpadek. Existuje řada produktů podobného složení např. Molusk, Molutrex nebo možnost přípravy magistra liter.
V článku zmiňovaný kantharidin (cantharidin) je přírodní toxická látka obsažená v těle některých brouků, především v puchýřníku lékařském, známém jako španělská muška. Byl používán jako afrodisiakum, zevně jako dermatologikum proti bradavicím, vnitřně jako abortivum a jed. Kantaridin je dostupný synteticky od 50. let 20. století. V minulosti však prodejci kantaridinu nedokázali poskytnout dostatečné údaje o účinnosti. První schválení FDA 21. července 2023 je pod obchodním názvem YCANTHTM od Verrica Pharmaceuticals pro léčbu molluscum contagiosum u dospělých a dětských pacientů. Schválení bylo založeno na pozitivních výsledcích 2 studií fáze III, CAMP-1 a CAMP-2, kde 46 % a 52 % pacientů léčených kantaridinem dosáhlo úplného odstranění bradavic. Kantharidin je schválen FDA pro topickou léčbu molluscum contagiosum u dospělých a dětských pacientů ve věku 2 let a starších.
Lze v budoucnu očekávat rozšiřování použití přípravků s obsahem kantharidinu i u nás? Je důležité si však uvědomit skutečnost, že existuje jen málo údajů o farmakodynamice a farmakokinetice kantaridinu v lidském těle. Užívání kantaridinu ústy mělo za následek selhání ledvin, puchýře a vážné poškození žaludku a střev, nadměrné krvácení nebo srážení krve, záchvaty a slabost nebo paralýzu. Toxické účinky kantaridinu po perorálním požití u lidí jsou pádnými důvody pro poměrně omezené používání.
Poznámka závěrem: Nesmíme zapomínat na imunitu. Zbavit se kožního onemocnění molluscum contagiosum spočívá také v posílení imunitním systému. Používají se antivirotická a imunomodulační léčiva jako např. Isoprinosine. K posílení imunity mohou být použity také volně prodejné léčivé přípravky a doplňky stravy na posílení imunity.
.........................
Zdroje a literatura pro zvídavé čtenáře:
https://verrica.com/our-medicines/ycanth/
https://go.drugbank.com/drugs/DB12328?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7292508/pdf/0660419.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/05/10.pdf
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2011/01/12.pdf
Předchozí díly najdete v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.