Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: OBVAZOVÝ MATERIÁLObvazový materiál je nedílnou součástí sortimentu každé lékárny. Nejčastěji se používá k ošetření poranění nebo k fixaci kloubů. Patří mezi zdravotnický materiál spolu s náplastmi, krytím, bandážemi nebo například tejpy. Obvazy, obinadla a náplasti jsou vhodné zejména při použití v předlékařské první pomoci, proto jsou doporučenou výbavou všech typů lékárniček. Kdo si chce ulehčit výběr, může se v lékárně poradit a pořídit si kompletně vybavenou domácí lékárničku nebo autolékárničku. V nezávislém průzkumu vzdělávacího portálu Educomm.cz První volba lékárníka 2020 proto ani letos nechyběla, jako v předešlých dvou ročnících, kategorie OBVAZOVÝ MATERIÁL. 

Stejně jako v ostatních 62 kategoriích průzkumu, tak i v kategorii OBVAZOVÝ MATERIÁL, uváděli respondenti z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K), potravin pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) a zdravotnického materiálu (ZM) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek či zdravotnický materiál z lékárenského portfolia, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit k tzv. samoléčbě. Letošní průzkum probíhal mezi registrovanými uživateli e-learningového portálu Educomm.cz v termínu od 6. 11. 2019 do 20. 1. 2020 a zapojilo se do něj celkem 691 unikátních účastníků (468 lékárníků a 223 asistentů) z lékáren celé České republiky. 

S velkým přehledem v kategorii zvítězil obvazový materiál značky Peha-fix® od společnosti HARTMANN-RICO a.s. a obhájil tak čelní pozici z předešlých dvou ročníků průzkumu První volba lékárníka. 

Pozn. 1: Prodej produktu Peha-crepp skončil pod tímto názvem, nový obchodní název téhož obinadla je Peha-fix 

 

Tradice tedy slavila i v roce 2020 mezi lékárníky a farmaceutickými asistenty úspěch. A to uplynulo více jak 200 let od založení společnosti HARTMANN! Historie skupiny HARTMANN GROUP se začala psát již v roce 1818, kdy Ludwig von Hartmann položil základy pozdějšího závodu na výrobu obvazových materiálů. Rodinnou štafetu pak převzal jeho syn Paul, který neváhal využít objevů tehdejší doby k vyvinutí zcela nového obvazového materiálu. Ve spolupráci se dvěma chirurgy - Josephem Listerem a Victorem von Bruns, vyvinul tzv. karbolovou gázu (antiseptický obvaz), později nazývanou „největším krokem v historii operací", čímž způsobil revoluci v ošetřování ran. 

Ať zákazník poptává klasický obvaz nebo elastické obinadlo k fixaci zraněné části těla, je na zaměstnanci lékárny, aby mu s výběrem vhodného obvazového materiálu kvalifikovaně pomohl.

Více jak polovina zaměstnanců českých lékáren sází podle výsledků průzkumu První volba lékárníka 2020 na kvalitu a pestrost nabídky produktů značky Peha-fix®.

-red-


Firemní prezentace

Peha-fix®

Peha-fix® je nejprodávanější elastické fixační obinadlo od značky HARTMANN na českém lékárenském trhu již po mnoho let. Je určeno k fixaci krytí poranění.

Je oblíbené pro své vlastnosti usnadňující pacientovi jeho aplikaci a použití:

o Měkké a prodyšné - pohodlné na nošení

o Superelastické, vhodné na klouby a kónické části těla - nestahuje, nebrání pohybu a nenarušuje krevní oběh

o Jeho povrh spolehlivě drží na pokožce i sám na sobě - obinadlo je možno aplikovat bez opakovaných otáček

Peha-fix® se dodává se v pěti šířkách a v baleních po 1 kuse nebo v praktickém balení po 20 či 100 ks pro chronické pacienty.

Jednokusová balení jsou k dostání na lékařský předpis bez doplatku.

Společnost HARTMANN je hrdým nositelem ocenění První volba lékárníka v kategorii obvazový material, právě za obinadlo Peha-fix®!

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY