Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyPRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2022: KATEGORIE BOLEST V KRKUPojďte se s námi podívat blíže na jednu z kategorií pátého ročníku oblíbeného průzkumu První volba lékárníka 2022. Tento nezávislý průzkum realizuje již tradičně e-learningový portál Educomm.cz a u respondentů i ostatních zaměstnanců lékáren, kteří se prostřednictvím portálu Educomm nezapojili, ale výsledky sledují třeba právě na stránkách Magazínu Healthcomm, se těší velké oblibě. Letos v průzkumu První volba lékárníka 2022 své preference produktů označilo 543 lékárníků a farmaceutických asistentů z celé České republiky a napříč spektrem typů lékáren - řetězcových, tak i nezávislých. 

Z 543 respondentů studujících na portálu Educomm.cz se do průzkumu První volba lékárníka 2022 zapojilo 401 lékárníků a 142 farmaceutických asistentů. Nejvíce z Prahy, Brna a Středočeského kraje.

 

Průzkumy s výslednými TOP žebříčky se těší obecně velkému zájmu. Stejně tomu bylo i v případě nezávislého šetření, ve kterém účastníci z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů uváděli z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potravin pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě. Celkem bylo letos v průzkumu První volba lékárníka, do kterého se data sbírala v období 27. 12. 2021 až 30. 1. 2022, 56 kategorií, které představovaly obtíže, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí. 

KATEGORIE BOLEST V KRKU

Škrábání, pálení a bolest v krku patří mezi první signální příznaky onemocnění horních dýchacích cest, jejichž incidence stoupá zejména v podzimním období vlivem nedostatku slunečního záření, následnému oslabení imunity a podzimními plískanicemi. Kategorie BOLEST V KRKU je v tomto období velmi příznačná.

V kategorii BOLEST V KRKU potvrdil průzkum oblíbenost tradičních produktů a důvěru v léčivé přípravky (v TOP 5 jsou pouze volně prodejné LP). Dostupné lékové formy symptomatické léčby bolesti v krku zahrnují rozpustné pastilky, kloktadla, ústní roztoky a spreje. Vítězem se stala ucelená řada (pastilky, kloktadlo, spray) přípravků TANTUM VERDE® s účinnou látkou benzydamin hydrochlorid, která se ve své kategorii umístila na špici již popáté v řadě! Navíc značce TANTUM VERDE® dalo důvěru přes 43 % účastníků průzkumu, což je vyšší volební preference, než tomu bylo v předchozích ročnících (2021 - 41 %, 2020 - 33, 6 %). 

S nepříjemnými pocity, které se mohou objevit v oblasti ústní dutiny a krku, přicházejí pacienti nejprve do lékáren, aby po konzultaci s lékárníkem ulevili postižené sliznici samoléčbou, nebo se s ním poradili, zda a v jakém případě by měli navštívit lékaře. Symptomatická léčba bolesti v krku je indikována jako samostatná léčba u zánětlivých onemocnění primárně virové etiologie a radiační mukositidy, jinak je vedena jako doplněk léčby kauzální při infekcích bakteriálního původu, zejména aplikaci antibiotik.1 Jako lokální protizánětlivá léčiva se v ORL používají nesteroidní antiflogistika, jejichž klinické použití je dáno i jejich lékovou formou. Pastilky, roztoky a spreje se používají u zánětů dutiny ústní a hltanu doprovázených zarudnutím, otokem a bolestí.2 Takovou léčivou látkou je benzydamin hydrochlorid, účinná složka přípravků řady TANTUM VERDE®.

OSVĚDČENÝ ORIGINÁL

Léčivý přípravek TANTUM VERDE® (Benzydamini hydrochloridum), lokální nesteroidní antiflogistikum s protizánětlivým a analgetickým účinkem a antiseptickou aktivitou3, dostupný ve 3 lékových formách ve 4 produktech (pastilky, roztok, spray a spray forte) pro symptomatickou léčbu bolesti v krku včetně projevů zánětu sliznice v ústní dutině a krku, preferovalo v průzkumu přes 43 % respondentů. Rovněž v Doporučených postupech ČLnK pro farmakoterapii bolesti v krku je doporučován Benzydamin jako lokální protizánětlivé léčivo v oblasti ORL s analgetickým účinkem a antiseptickou aktivitou. ZDE

Mezi lety 1960 - 1970 přišla v Angelini Pharma na svět řada důležitých a inovativních molekul, včetně benzydaminu, který se pod obchodním názvem TANTUM VERDE® začal v Itálii prodávat v roce 1972, tedy přesně před 50 lety.


Pokud byste se o účincích a využití této molekuly chtěli dozvědět více, navštivte 6. 10. 2022 v 18:00 on-line sympozium k 50ti letému výročí molekuly benzydamin-hydrochloridu od jejího uvedení na trh, kde vystoupí řada předních odborníků. Garantem webináře je doc. MUDr. Milan Urík, Ph.D., přednosta kliniky dětské otorhinolaryngologie FN Brno a LF MU v Brně. Účast na online sympoziu je ohodnocena 4 body do programu celoživotního vzdělávání lékárníků. Registrovat se lze na www.kongres.tv/registrace.


 

Od té doby se molekula benzydamin hydrochloridu využívá zejména k léčbě v oblasti orální a vaginální sliznice. Systémová biologická dostupnost po lokálním orálním podání (i případném perorálním požití) je velice nízká (méně než 10 %).3,4,5 Na rozdíl od ostatních nesteroidních antiflogistik je benzydamin mírně zásaditý, zatímco ostatní zástupci skupiny jsou po chemické stránce kyseliny. Účinek benzydamin-hydrochloridu na gastrointestinální trakt nebyl pozorován.3

KOMPLEXNÍ ÚČINEK TANTUM VERDE®

Protizánětlivý3,6 účinek je dán stabilizací buněčných membrán neutrofilních granulocytů a přímým působením proti prozánětlivým cytokinům (TNF-α a IL-1β), tím dochází ke zmírnění zánětu, hyperémie, dyskomfortu, pálení a redukci edému.

Antimikrobiálně*3,7 působí proti G+ a G- bakteriím a plísním a působí synergicky s některými ATB. V kombinaci s ampicilinem vykazuje baktericidní účinek proti rezistentním kmenům Pseudomonas aeruginosaStaphylococcus aureus. Synergický efekt byl také prokázán v kombinaci s chloramfenikolem a tetracyklinem.

G+ bakterieStaphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pyogenes
G- bakterieEscherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Neisseria meningitidis
Plísně: Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae

* Vztahuje se pouze na tekuté formy Tantum Verde Spray, Tantum Verde Spray Forte a roztok.

Lokálně anestetický/analgetický účinek3,8 - díky strukturální podobnosti s lokálními anestetiky blokuje sodíkové kanály, a tím účinně snižuje bolest spojenou se zánětem. 

LÉKOVÉ FORMY

Pastilky Tantum Verde: pastilky proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením (ve 4 příchutích).

Kloktadlo Tantum Verde: roztok ke kloktání proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením; proti bolesti po chirurgických a stomatologických zákrocích.

Spray / Spray Forte: Tantum Verde Spray proti bolesti v krku spojené se zarudnutím, překrvením a pálením. Tantum Verde Spray Forte proti silné bolesti v krku spojené s otokem a ztíženým polykáním. Je 2× silnější než Tantum Verde Spray. Praktické balení se sklopnou tryskou.

Použití benzydaminu v topické léčbě onemocnění sliznic dutiny ústní a krku3

  • Stomatitida
  • Glositida
  • Gingivitida
  • Faryngitida
  • Tonzilitida
  • Afty
  • Otlaky a zánět dásní od zubní protézy a rovnátek
  • Podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích, při růstu nebo extrakci zubů, dentální hygieně či mechanických poraněních v dutině ústní
  • Prevence a podpůrná léčba mukositidy 9,10

POUŽITÍ BENZYDAMINU V TOPICKÉ LÉČBĚ AFTÓZNÍ STOMATITIDY

Aftózní stomatitida je recidivující výsev vřídků a erozí v ústní dutině. Etiologie je nejasná, příčin může být hned několik, například oslabená imunita, stresové situace, mechanické poškození a iritace v důsledku stomatologických zákroků, nošení rovnátek či zubních protéz. Nejčastěji se afty ale vyskytují u dětí a mladších osob. Jak ukázala studie11, použití roztoku benzydaminu vedlo signifikantně k úlevě od bolesti u recidivujících aft. 

Literatura:
1. Rottenberg J., Kostřica R.: Bolesti v krku. Doporučené postupy ČLS JEP, http://www.cls.cz/stanoviska-a-doporučené postupy
2. Kotolová H, Kollár P: Bolest v krku - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2018.
3. Aktuální SPC přípravku
4. Gajdziok J et al.: Léčiva s místním účinkem na choroby sliznice dutiny ústní. Prakt Lékáren, 2010, 6 (2), 68­72.
5. Quane PA et al.: Pharmacology of benzydamine. Inflammopharmacology, 1998, 6 (2), 95­107.
6. Wethington JF: Double Blind Study of Benzydamine Hydrochloride, a New Treatment for Sore Throat. Clinical Therapeutics 1985, 7 (5), 641-6.
7. Fanaki NH and El-Nakeeb MA: Antibacterial activity of benzydamine and antibiotic-benzydamine combinations against multifold resistant clinical isolates. Arzneimittelforschung 1996, 46(3), 320-323.
8. Simard-Savoie S and Forest D: Topical Anaesthetic Activity of Benzydamine; Curr Ther Res. 1978,23 (6), 734-45.
9. Roopashri G et al: Efficacy of Benzydamine hydrochloride, chlorhexidine, and povidone iodine in the treatment of oral mucositis among patients undergoing radiotherapy in head and neck malignancies: A drug trail. Contemporary Clinical Dentistry 2011, 2(1), 8-12.
10. Lalla RV et al: MASCC/ISOO clinical practice guidelines for the management of mucositis secondary to cancer therapy. Cancer 2014, May 15; 120(10), 1453­61.
11. Yankel SL et al: Evaluation of Benzydamine HCl in Patients with Aphthous Ulcers. The compendium of continuing education 1981, II(1),  14-17.

ZKRÁCENÁ INFORMACE O PŘÍPRAVKU
TANTUM VERDE LEMON, MINT, EUCALYPTUS, ORANGE AND HONEY
S: Benzydamini hydrochloridum 3 mg v 1 pastilce. I: Symptomatická léčba zánětlivých projevů v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, parodontitida, glositida, tonzilitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Hypersenzitivita na účinnou látku nebo pomocné látky. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. Pacientům s bronchiálním astmatem je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Tantum Verde Lemon a Mint obsahují aspartam. : Méně často fotosenzitivita, vzácně pálení nebo sucho v ústech. IT: Nejsou známy. TL: Přípravky by neměly být užívány v období těhotenství a kojení. D: Dospělí a děti od 6 let: až 3x denně 1 pastilka. DRR: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Česká republika. Reg.č.: Lemon 69/084/04-C, Mint: 69/147/99-C, Eucalyptus: 69/430/13-C, Orange and Honey: 69/431/13-C. Uchovávání: Uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Datum poslední revize textu SPC: Lemon, Mint: 23.6.2021, Eucalyptus: 8.1.2021, Orange and Honey: 1.7.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

ZKRÁCENÁ INFORMACE O PŘÍPRAVKU
TANTUM VERDE, TANTUM VERDE SPRAY, SPRAY FORTE
S: Benzydamini hydrochloridum 3 mg (Spray forte), 1,5 mg (Spray, kloktadlo) v 1 ml roztoku. I: Symptomatická léčba zánětlivých projevů v ústní dutině a hltanu (gingivitida, stomatitida, faryngitida, afty), podpůrná léčba po chirurgických a stomatologických zákrocích v orofaryngeální oblasti. KI: Hypersenzitivita na účinnou látku nebo pomocné látky. Laktace. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. : Velmi vzácně pocit pálení nebo snížená citlivost v ústech. Výjimečně nevolnost a nauzea. TL: V těhotenství pouze po zvážení rizika pro plod, při kojení by neměl být používán. D: Spray forte: Dospělí: 2-4 dávky 2-6x denně. Přípravek v této koncentraci není určen k aplikaci dětem. Spray: Děti od 6 do 12 let: 1-3 dávky 2-6x denně. Dospělí a děti od 12 let: 4-8 dávek 2-6x denně. Kloktadlo: Dospělí a děti od 6 let: kloktat nebo vyplachovat ústa až 6x denně, po dobu 30 sekund v množství 10-15 ml. Děti od 4 let vytírat ústa tamponem s neředěným roztokem. DRR: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Česká republika. Reg.č.: Spray forte 69/294/02-C, Spray 69/293/02-C, Kloktadlo 69/358/98-C. Uchovávání: Nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Datum poslední revize textu SPC: Spray, Spray Forte: 26. 8. 2021, Kloktadlo: 6.8.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny ZP. Seznamte se se Souhrnem údajů o přípravku (SPC). 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie