
V současné době vzrůstá význam používání lokálních antiseptik. Můžeme mluvit až o určité renesanci těchto léčivých látek. Příčinou je přímo pandemické šíření organismů (bakterií, virů, plísní a kvasinek), které jsou multirezistentní vůči antibiotikům. A to nejen těm perorálně podávaným (zde se jedná o rezistentní, tedy odolné bakterie), ale také u těch používaných lokálně.
Další výhodou lokálních antiseptik je vzácná senzibilizace na ně v porovnání s vysokou mírou senzibilizace na lokální antibiotika. A samozřejmě, na rozdíl od antibiotik, v podstatě na ně chybí rezistence. A právě rezistence velmi výrazně narůstá.1
Podle odborných zdrojů (Přehled antimikrobiální rezistence, AMR, 2016) bude do roku 2050 ohroženo antibiotickou rezistencí až10 milionů životů ročně. Tato rezistence bude jednou z významných zdravotních hrozeb v našem století.2
Jedním z moderních a účinných lokálních antiseptik je volně prodejný léčivý přípravek Octizy®
Obsahuje dvě účinné látky - oktenidin dihydrochlorid a phenoxyethanol:
Bylo by dobré si připomenout, co některé ze zmiňovaných bakterií mohou způsobit
Pseudomonas aeruginosa - patří mezi gramnegativní, aerobní, pohyblivé, nefermentující bakterie. Mezi nejhorší komplikace patří popáleniny (smrtnost 60 %), sepse novorozenců, osteomyelitidy, infekty oka (proteolytické enzymy).
Staphylococcus aureus (též zlatý stafylokok) - je grampozitivní bakterie patřící do rodu stafylokoků. Způsobuje záněty, abscesy, folikulitidy, sinusitidy, bronchopneumonie, sepse. Naše tělo je obvykle dosti odolné vůči této bakterii, ale nebezpečí hrozí při oslabení imunity (chirurgické zákroky, úrazy, oslabení imunity).
Acinetobacter baumannii je multirezistentní gramnegativní kmen bakterie. Jedná se o významný zdroj infekcí u pacientů v nemocnicích. Léčbu těchto infekcí komplikuje častý výskyt kmenů rezistentních k většině antibiotik.
Octizy 1 mg/g + 20 mg/g kožní sprej, roztok
K opakované, časově omezené podpůrné antiseptické léčbě malých povrchových ran u pacientů všech věkových skupin.
POHODLNOST
- Snadné a hygienické dávkování
- Žádné skvrny (bezbarvý)
- Žádný pláč (nepálí)
EFEKTIVITA
- Široké spektrum účinku
- Dvě účinné látky v synergii
- Trojí účinek*
DOSTUPNOST
- Bez věkového omezení
Octizy 1 mg/g + 10 mg/g gel
- Čirý, průhledný a homogenní gel
- Nanáší se v tenké vrstvě na ošetřovanou oblast, dokud není dosaženo úplného pokrytí
- Po aplikaci a před dalšími opatřeními, jako je např. aplikace obvazu na ránu, je nutné dodržet dobu expozice aspoň 1 až 2 minuty
Octizy se vyrábí jako kožní sprej (50 a 100 ml), roztok (1000 ml) a gel (30 g).
Pokud máme shrnout působení přípravku Octizy, můžeme konstatovat, že působí*:
a/ baktericidně (ničí a hubí bakterie),
b/ fungicidně (ničí a hubí houby),
c/ proti lipofilním virům a virům hepatitidy B (žloutenky).
Všechny přípravky Octizy obsahují oktenidin dihydrochlorid (v koncentraci 1 mg/g) a phenoxyethanol (ten je ve spreji a roztoku v koncentraci 20 mg/g a v gelu 10 mg/g). Jsou doporučeny pro použití u pacientů všech věkových skupin k antiseptickému ošetření malých povrchových ran. Může se jednat o rány neinfikované či rány s rizikem infekce. Přípravky je možné používat bez ohledu na věk.
Na závěr je důležité si uvědomit, že přípravek Octizy se nedoporučuje v případě, pokud se jedná o ránou infikovanou. To už spadá do kompetence lékaře.
*Octizy SmPC
Octizy 1 mg/g + 20 mg/g kožní sprej, roztok a Octizy 1 mg/g + 10 mg/g gel jsou léky k zevnímu použití. Obsahují oktenidin-dihydrochlorid a fenoxyethanol.
Připravil PharmDr. Tomáš Arndt
Článek je firemním sdělením společnosti EGIS Praha, spol. s r. o.
Zdroje:
1. Kramer A et al. Consensus on Wound Antisepsis: Update 2018. Skin Pharmacol. Physiol. 2018, 31, 28-58.
2. O´Neill 2016 The review on antimicrobial resistance
3. Sopata M et al. Guidelines for local management of uninfected wounds, wounds at risk of infection and infected wounds - An overview of the available antimicrobial substances used in the treatment of wounds. Recommendations of the Polish Wound Treatment Society. Leczenie Ran 2020, 17, 1-21.
Zkrácená informace o přípravku Octizy 1 mg/g + 20 mg/g kožní sprej, roztok
Složení: Jeden gram roztoku obsahuje 1 mg oktenidin‑dihydrochloridu a 20 mg fenoxyethanolu. Indikace: K opakované, časově omezené podpůrné antiseptické léčbě malých, povrchových ran u pacientů všech věkových skupin. Dávkování: Přípravek Octizy se nanáší na léčenou oblast až do jejího úplného zvlhčení. Je nutné dodržet dobu expozice aspoň 1 až 2 minuty. Přípravek Octizy se má používat maximálně třikrát denně. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou nebo pomocnou látku. Nesmí se používat k výplachům břišní dutiny nebo močového měchýře a nesmí se aplikovat na ušní bubínek. Zvláštní upozornění: Přípravek Octizy se nemá polykat, ani se nemá dostat do krevního oběhu nebo do oka. Přípravek se nemá používat v nadměrném množství a je třeba zabránit jeho hromadění v kožních záhybech nebo pod pacientem nebo jeho skapávání na prostěradla nebo jiný materiál, který je v přímém kontaktu s pacientem. Pokud se na místa ošetřená přípravkem Octizy plánuje použití okluzivních obvazů, je třeba zajistit, aby před přiložením obvazu nebylo přítomno nadměrné množství přípravku. Interakce: Neaplikujte přípravek Octizy do blízkosti míst, kde byly aplikovány dezinfekční (antiseptické) prostředky na bázi jodovaného povidonu. Může to způsobit intenzivní hnědé nebo fialové zabarvení kůže. Oktenidin může tvořit špatně rozpustné komplexní sloučeniny s aniontovými tenzidy, například z pracích a čisticích prostředků. To může vést k omezení nebo ztrátě antimikrobiální účinnosti oktenidinu. Těhotenství a kojení: Přípravek nemá být během těhotenství používán z preventivních důvodů. Přípravek nemá být v období kojení používán v oblasti prsů. Nežádoucí účinky: Vzácně pálení, zarudnutí, svědění a pocit tepla v místě aplikace. Uchovávání: 30ml lahvička: Uchovávejte do 30 °C. 50ml a 100ml lahvička: Žádné zvláštní podmínky. Držitel rozhodnutí o registraci: Egis Pharmaceuticals PLC, Budapešť, Maďarsko. Registrační číslo: 32/410/22-C. Datum registrace: 14. 1. 2025.
Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Kontaktní údaje: EGIS Praha spol. s r.o., Ovocný trh 1096/8, 110 00 Praha 1, tel.: +420 227 129 111, www.egispraha.cz
Zkrácená informace o přípravku Octizy 1 mg/g + 10 mg/g gel
Složení: Jeden gram gelu obsahuje 1 mg oktenidin‑dihydrochloridu a 10 mg fenoxyethanolu. Indikace: K opakované, časově omezené podpůrné antiseptické léčbě malých, povrchových ran u pacientů všech věkových skupin. Dávkování: Přípravek Octizy se nanáší v tenké vrstvě na ošetřovanou oblast, dokud není dosaženo úplného pokrytí. Je nutné dodržet dobu expozice aspoň 1 až 2 minuty. Přípravek Octizy se má používat maximálně třikrát denně. Kontraindikace: Hypersenzitivita na léčivou nebo pomocnou látku. Nesmí se používat k výplachům břišní dutiny nebo močového měchýře a nesmí se aplikovat na ušní bubínek. Zvláštní upozornění: Přípravek Octizy se nemá polykat, ani se nemá dostat do krevního oběhu nebo do oka. Gel se nemá používat v nadměrném množství a je třeba zabránit jeho hromadění v kožních záhybech nebo pod pacientem nebo jeho skapávání na prostěradla nebo jiný materiál, který je v přímém kontaktu s pacientem. Pokud se na místa ošetřená přípravkem Octizy plánuje použití okluzivních obvazů, je třeba zajistit, aby před přiložením obvazu nebylo přítomno nadměrné množství přípravku. Obsahuje alkohol (ethanol), který může na porušené pokožce způsobit pocit pálení. Butylhydroxytoluen může způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitidu) nebo podráždění očí a sliznic. Interakce: Neaplikujte přípravek Octizy do blízkosti míst, kde byly aplikovány dezinfekční (antiseptické) prostředky na bázi jodovaného povidonu. Může to způsobit intenzivní hnědé nebo fialové zabarvení kůže. Oktenidin může tvořit špatně rozpustné komplexní sloučeniny s aniontovými tenzidy, například z pracích a čisticích prostředků. To může vést k omezení nebo ztrátě antimikrobiální účinnosti oktenidinu. Těhotenství a kojení: Přípravek nemá být během těhotenství používán z preventivních důvodů. Přípravek nemá být v období kojení používán v oblasti prsů. Nežádoucí účinky: Vzácně pálení, zarudnutí, svědění a pocit tepla v místě aplikace. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky. Po prvním otevření uchovávejte při teplotě do 25 °C. Držitel rozhodnutí o registraci: Egis Pharmaceuticals PLC, Budapešť, Maďarsko. Registrační číslo: 32/409/22-C. Datum registrace: 14. 1. 2025
Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Kontaktní údaje: EGIS Praha spol. s r.o., Ovocný trh 1096/8, 110 00 Praha 1, tel.: +420 227 129 111, www.egispraha.cz
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.