Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyROSTLINNÉ PŘÍPRAVKY V PREVENCI A KOMPLEMENTÁRNÍ LÉČBĚ RESPIRAČNÍCH INFEKCÍMgr. Michaela Dobrá
Lékárna U Červeného kostela, Olomouc

S respiračními onemocněními se v lékárně setkáváme v podstatě celoročně, ale podzimní a zimní měsíce jsou obdobím, kdy výrazně narůstá jejich počet. Nejedná se jen o chřipku jako takovou, ale i o celou škálu dalších onemocnění horních i dolních dýchacích cest. Jde přitom o onemocnění s velmi podobnými příznaky, podobnou léčbou, ale průběh onemocnění může být od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi.

Na vzniku chřipkových epidemií se v zimních měsících také podílí to, že se lidé více shromažďují v uzavřených prostorách s méně častým větráním. Nákaza se přenáší mezi lidmi kapénkovou infekcí, nepřímý přenos kontaminovanými předměty je méně častý, ale je možný. Virus chřipky může však také přežívat v suchu při pokojové teplotě až několik dní, v prachu i 2 týdny. Je tedy snadné se nakazit - nehledě na velice častý přenos infekce mezi jednotlivými členy rodiny, kteří jsou v úzkém kontaktu.

Cílem a přáním každého pacienta, který přichází do lékárny s respiračním onemocněním v různé fázi, je samozřejmě co nejrychlejší uzdravení. Případně snaha o následnou prevenci, ať už pro sebe, tak případně pro své okolí či rodinné příslušníky.

Při expedici je nutné se zaměřit na komplexní stav pacienta - teplota, zchvácenost, ale neméně důležité je řešit i konkrétní příznaky, jako je kašel, rýma, škrábání v krku a podobně.

Často se ovšem setkáváme se situací, kdy pacient žádá (nebo lépe řečeno - žádá si to i jeho aktuální zdravotní stav) navíc přípravek, který průběh onemocnění celkově zmírní, zkrátí a současně je schopen působit preventivně v rámci předcházení komplikací respiračních onemocnění. 

 

Organismu oslabenému respirační chorobou je samozřejmě nutné dodat zvýšený příjem vitamínů, dalších minerálních živin a zvýšit i příjem tekutin. Nicméně v poslední době se nejen odborný směr, ale i sám pacientův zájem a poptávka často obrací do oblasti rostlinné, tedy mezi fytofarmaka a ostatní rostlinné přípravky. 

Několik studií zaměřených na možnosti adjuvantní léčby infekcí horních dýchacích cest prokázalo, že nativní léčivá rostlina Cistus creticus obsahuje vysokou koncentraci polyfenolů. Polyfenoly z Cistus creticus jsou schopny vázat se na polybazickou oblast proteinů, čímž inhibují oblast zodpovědnou za fúzní aktivitu hemaglutininu viru chřipky a SPIKE proteinu viru SARS CoV-2. Tato vazba pak zabraňuje vstupu viru do hostitelských buněk čehož výsledkem je jednak lokalizace daného virového onemocnění a také zabránění rozšíření infekcí.

Uvedené polyfenoly jsou obsaženy v přípravcích Virostop. Všechny varianty přípravku - tedy nosní sprej, orální sprej i pastilky působí lokálně na sliznicích, kde vytváří specifický filtr, který aktivně viry neutralizuje a zabraňuje jejich množení. V rámci klinických studií pak bylo zjištěno, že při užití přípravků Virostop došlo k významnému snížení výskytu komplikací při respiračních onemocněních a současně ke snížení závažnosti respiračních symptomů. Další studie pak prokazují efektivitu přípravků i v rámci prevence, kdy pacienti sdílející domácnosti s Covid - pozitivní osobou při používání přípravků Virostop nebyli nakaženi.

Při řešení problematiky respiračních onemocnění v lékárně je tedy vhodné po vyřešení a pokrytí konkrétních symptomů rozhodně doporučit některý z přípravků Virostop pro celkově snadnější zvládnutí aktuální situace. Také nezapomínejme na doporučení preventivní pro další členy rodiny a okolí pacienta. Přípravky jsou vhodné pro pacienty už od tří let, je tedy možné je použít i u dětských pacientů.

Aplikace je snadná a četnost dávkování pro pacienta pohodlná - u nosního spreje je to v akutní fázi 4-5 aplikací denně, v rámci prevence pak stačí 3-4 vstřiky u dospělého pacienta. Nosní sprej je vhodný použít i u alergické rýmy a benefitem je i fakt, že čistí nosní dutiny, zvlhčuje, hojí a regeneruje nosní sliznici. Pro komplexní ochranu horních dýchacích cest je ideální kombinace s ústním sprejem Virostop či Virostop pastilkami. Oba přípravky tvoří ochranu sliznice dutiny ústní. Ústní sprej aplikuje dospělý pacient 3x denně v počtu pěti vstřiků při akutní fázi choroby a 2x denně stejný počet aplikací preventivně. Pokud pacient upřednostňuje pastilky Virostop, používá 3 pastilky denně preventivně a v případě většího rizika nákazy či přímo při onemocnění pak pastilek 5. Důležité je, že pastilky jsou zcela bez cukru.

Článek je firemním sdělením společnosti Herb Pharma Ag

Reference:

1. JANKOVICS I, BORSOS M, MIRANI S, DÉNES B (2021) Early use of polyphenol-rich Cistus creticus extract containing nasopharyngeal spray is associated with significantly shorter duration of symptoms in mild COVID-19 patients: A retrospective case-control study. J Comm Med and Pub Health Rep 2(9): https://doi.org/10.38207/JCMPHR/2021/0208155.

2. https://sk.virostop.info/sub/sk.virostop.info/images/studie-pdf/ENG_Virostop-In-Vitrostudy4.pdf?16341290

3. Mezinárodní klinická studie organizovaná švýcarskou společností Herb-pharma AG se 189 účastníky. Pdf ZDE


Inzerce


Bonusovou přednášku Mgr. Dobré: Virostop - rostlinné přípravky v prevenci a komplementární léčbě respiračních infekcí, jejíž obsah je určen lékárníkům a farmaceutickým asistentům, můžete zhlédnout aktuálně na Educommu.
Přednáška vznikla ve spolupráci se společností HERB PHARMA Czech, s. r. o. 
Absolvováním přednášky získáte 50 edubodů.

VSTOUPIT ZDE

 

Zpět

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Zveme vás na ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK. Existuje standardní zdravý mikrobiom? Co o mikrobiomu vlastně víme? Od 9. 5. do 7. 6. 2023 můžete vystudovat přednášky 9 lektorů, přenést se do Paříže – kolébky mikrobiologie, a to díky prostředí Pasteurova ústavu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie