Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySCHÜSSLEROVA SŮL Č. 3 FERRUM PHOSPHORICUM D12: SŮL PRVNÍ POMOCI, NA IMUNITU A KRVETVORBUMUDr. Eva Kettmannová

Chemický název je fosforečnan železitý (FePO4 x 4H2O) v ředění D12.

Proč je zrovna Schüsslerova sůl č. 3 nazývána solí první pomoci? Vyplývá to z indikací v akutních situacích, kdy působí překvapivě rychle a často předejde komplikacím. Často slýchám v ordinaci od maminek, jak se jim osvědčilo mít ji doma v lékárničce. Není divu, jelikož tato sůl má protizánětlivý efekt, což lze využít u všech nachlazení a zánětlivých onemocnění obecně. Její účinek je nejpřínosnější v 1. fázi zánětu a také v období rekonvalescence po nemoci.

Železo je nejdůležitějším stopovým prvkem v lidském těle, dospělý člověk ho má až kolem 4 g. Považuji za důležité zmínit se o tom, že kromě dobře známé funkce železa - jako součásti hemoglobinu a myoglobinu - je tento stopový prvek i součástí důležitých enzymatických systémů, kde se zúčastňuje přenosu elektronů (cytochromy, cytochromoxidáza) a rozkladu peroxidu vodíku (peroxidáza, kataláza). Z toho si můžeme odvodit, proč má špatné vstřebávání nebo jeho vyšší ztráty tak širokou škálu příznaků a postihují všechny tkáně.

Nedostatek soli č. 3 se projeví nejdřív na těchto tkáních: svalové buňky, mozek, játra, endokrinní žlázy a střevní stěna.

Právě na uvedených tkáních bude efekt po podání této soli pozorovatelný nejrychleji.

Po podání Ferrum phosphoricum D6 můžeme pozorovat:

  • vliv na krvetvorbu a následně lepší okysličení tkání
  • zlepšení odolnosti proti virovým onemocněním
  • protizánětlivý efekt
  • analgetický efekt

AKUTNÍ STAVY, kdy včasně nasazená sůl č. 3 může ovlivnit další průběh nemoci:

Horečka do 38,5 °C (viz také článek o soli č. 5 Kalium phosphoricum) - využíváme protizánětlivý a imunostimulační efekt, dále analgetický efekt této soli

Běžné nachlazení - záněty HDC, akutní otitida

Chřipkové syndromy - první dny onemocnění a pak znovu ve fázi rekonvalescence

Úrazy, rány a krvácení - vhodný podpůrný prostředek na hojení ran různé etiologie včetně pooperačních, využíváme tady jeho protizánětlivý, analgetický, imunostimulační efekt

Bolestivé stavy - pokud jsou doprovázeny zarudnutím a otokem a/nebo bolesti mají pulzující charakter, sůl č. 3 bude první volba, následně můžeme zvážit i další soli

Dávkování u akutních stavů pro děti i dospělé: každých 15 minut nechat rozpustit 1tbl v ústech, se zlepšením prodlužovat intervaly.


CHRONICKÉ a recidivující stavy, které můžeme Schüsslerovou solí č. 3 ovlivnit v rámci komplexního přístupu:

Sideropenická anémie

Bolesti hlavy (s návaly krve do hlavy)

Únavové syndromy (z nedostatečného okysličení)

Recidivující infekty dýchacích cest

Hypotenze (konstituční)

Zácpa - sůl č. 3 podpoří střevní peristaltiku

 


Jak se u dětí nejčastěji projevuje nedostatek soli č. 3?

Výraznější deficit u dětí lehce poznáte podle obličejových znaků (popsal je Dr. Wilhelm H. Schüssler), jsou to kruhy pod očima s modravým nádechem a zarudnutí na tvářích, zejména po námaze, u většího deficitu této soli bývají červené i uši.  Sůl č. 3 působí imunostimulačně a právě tento efekt můžeme využít u dětí a studentů trpících na častou nemocnost. Obvykle doporučuji na podporu imunity nasadit tuto sůl již v říjnu s příchodem ochlazení, a to každé ráno 1 tabletu před odchodem do školy, užívat alespoň měsíc. V mé praxi se osvědčila kombinace s homeopatickým prostředkem na podporu imunity Engystolem (2x 1tbl). Tuto kúru lze v lednu/únoru zopakovat.

Další indikace je například i časté krvácení z nosu- sůl č. 3 obvykle zastaví krvácení do několika sekund a pravidelné užívání tomuto krvácení předchází, samozřejmě týká se to jinak zdravých dětí.

Můžou sůl č. 3 užívat i těhotné a kojící ženy?

Právě v těhotenství je doplnění zásob železa problematické, běžné doplňky železa způsobují často nadýmání, průjem nebo zácpu. Schüsslerova sůl č. 3 nemá žádné vedlejší účinky a lze ji užívat dlouhodobě bez obav z nežádoucích účinků. Pokud se jedná o středně těžkou anémii a užívání klasických preparátů železa je nevyhnutelné, lze přidat sůl č. 3 v rámci komplexního přístupu - výrazně zvýší vstřebávání železa z GIT. Dnes je již na trhu několik přírodních doplňků železa, které méně často způsobují GIT potíže - například zahuštěná minerálka Ferrotone s vysokým obsahem železa.

Proč podávat sůl č. 3 seniorům?

Starší lidi mají často zpomalenou peristaltiku, trpí na zácpu se všemi sekundárními důsledky. Proto tuto sůl svým pacientům nad 70 let dávám formou kúry na 2 měsíce a přidávám k ní další soli regulující trávení (obvykle jsou to Schüsslerova sůl č. 8 a Schüsslerova sůl č. 10).

Starší lidi bývají často chudokrevní (příčiny - strava, užívání klasických léků, nedostatečné vstřebávání železa), po užívání této soli obvykle udávají příliv energie a zlepšení běžného fyzického výkonu. 

.....................................................................

Upozornění: Informace o léčbě akutních i chronických nemocí v tomto článku mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo odborného lékaře.

.....................................................................

Pokud vás článek zaujal, další informace o metodě léčby pomocí 12 minerálních solí Dr.Schüsslera se můžete dovědět na odborných webinářech praktické lékařky, anestezioložky a homeopatky MUDr. Magdalény Záchové, více informací na www.vzdelavani-seminare.cz


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Ferrum phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.

Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie