Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySCHÜSSLEROVA SŮL Č. 3 FERRUM PHOSPHORICUM D12: SŮL PRVNÍ POMOCI, NA IMUNITU A KRVETVORBUMUDr. Eva Kettmannová

Chemický název je fosforečnan železitý (FePO4 x 4H2O) v ředění D12.

Proč je zrovna Schüsslerova sůl č. 3 nazývána solí první pomoci? Vyplývá to z indikací v akutních situacích, kdy působí překvapivě rychle a často předejde komplikacím. Často slýchám v ordinaci od maminek, jak se jim osvědčilo mít ji doma v lékárničce. Není divu, jelikož tato sůl má protizánětlivý efekt, což lze využít u všech nachlazení a zánětlivých onemocnění obecně. Její účinek je nejpřínosnější v 1. fázi zánětu a také v období rekonvalescence po nemoci.

Železo je nejdůležitějším stopovým prvkem v lidském těle, dospělý člověk ho má až kolem 4 g. Považuji za důležité zmínit se o tom, že kromě dobře známé funkce železa - jako součásti hemoglobinu a myoglobinu - je tento stopový prvek i součástí důležitých enzymatických systémů, kde se zúčastňuje přenosu elektronů (cytochromy, cytochromoxidáza) a rozkladu peroxidu vodíku (peroxidáza, kataláza). Z toho si můžeme odvodit, proč má špatné vstřebávání nebo jeho vyšší ztráty tak širokou škálu příznaků a postihují všechny tkáně.

Nedostatek soli č. 3 se projeví nejdřív na těchto tkáních: svalové buňky, mozek, játra, endokrinní žlázy a střevní stěna.

Právě na uvedených tkáních bude efekt po podání této soli pozorovatelný nejrychleji.

Po podání Ferrum phosphoricum D6 můžeme pozorovat:

  • vliv na krvetvorbu a následně lepší okysličení tkání
  • zlepšení odolnosti proti virovým onemocněním
  • protizánětlivý efekt
  • analgetický efekt

AKUTNÍ STAVY, kdy včasně nasazená sůl č. 3 může ovlivnit další průběh nemoci:

Horečka do 38,5 °C (viz také článek o soli č. 5 Kalium phosphoricum) - využíváme protizánětlivý a imunostimulační efekt, dále analgetický efekt této soli

Běžné nachlazení - záněty HDC, akutní otitida

Chřipkové syndromy - první dny onemocnění a pak znovu ve fázi rekonvalescence

Úrazy, rány a krvácení - vhodný podpůrný prostředek na hojení ran různé etiologie včetně pooperačních, využíváme tady jeho protizánětlivý, analgetický, imunostimulační efekt

Bolestivé stavy - pokud jsou doprovázeny zarudnutím a otokem a/nebo bolesti mají pulzující charakter, sůl č. 3 bude první volba, následně můžeme zvážit i další soli

Dávkování u akutních stavů pro děti i dospělé: každých 15 minut nechat rozpustit 1tbl v ústech, se zlepšením prodlužovat intervaly.


CHRONICKÉ a recidivující stavy, které můžeme Schüsslerovou solí č. 3 ovlivnit v rámci komplexního přístupu:

Sideropenická anémie

Bolesti hlavy (s návaly krve do hlavy)

Únavové syndromy (z nedostatečného okysličení)

Recidivující infekty dýchacích cest

Hypotenze (konstituční)

Zácpa - sůl č. 3 podpoří střevní peristaltiku

 


Jak se u dětí nejčastěji projevuje nedostatek soli č. 3?

Výraznější deficit u dětí lehce poznáte podle obličejových znaků (popsal je Dr. Wilhelm H. Schüssler), jsou to kruhy pod očima s modravým nádechem a zarudnutí na tvářích, zejména po námaze, u většího deficitu této soli bývají červené i uši.  Sůl č. 3 působí imunostimulačně a právě tento efekt můžeme využít u dětí a studentů trpících na častou nemocnost. Obvykle doporučuji na podporu imunity nasadit tuto sůl již v říjnu s příchodem ochlazení, a to každé ráno 1 tabletu před odchodem do školy, užívat alespoň měsíc. V mé praxi se osvědčila kombinace s homeopatickým prostředkem na podporu imunity Engystolem (2x 1tbl). Tuto kúru lze v lednu/únoru zopakovat.

Další indikace je například i časté krvácení z nosu- sůl č. 3 obvykle zastaví krvácení do několika sekund a pravidelné užívání tomuto krvácení předchází, samozřejmě týká se to jinak zdravých dětí.

Můžou sůl č. 3 užívat i těhotné a kojící ženy?

Právě v těhotenství je doplnění zásob železa problematické, běžné doplňky železa způsobují často nadýmání, průjem nebo zácpu. Schüsslerova sůl č. 3 nemá žádné vedlejší účinky a lze ji užívat dlouhodobě bez obav z nežádoucích účinků. Pokud se jedná o středně těžkou anémii a užívání klasických preparátů železa je nevyhnutelné, lze přidat sůl č. 3 v rámci komplexního přístupu - výrazně zvýší vstřebávání železa z GIT. Dnes je již na trhu několik přírodních doplňků železa, které méně často způsobují GIT potíže - například zahuštěná minerálka Ferrotone s vysokým obsahem železa.

Proč podávat sůl č. 3 seniorům?

Starší lidi mají často zpomalenou peristaltiku, trpí na zácpu se všemi sekundárními důsledky. Proto tuto sůl svým pacientům nad 70 let dávám formou kúry na 2 měsíce a přidávám k ní další soli regulující trávení (obvykle jsou to Schüsslerova sůl č. 8 a Schüsslerova sůl č. 10).

Starší lidi bývají často chudokrevní (příčiny - strava, užívání klasických léků, nedostatečné vstřebávání železa), po užívání této soli obvykle udávají příliv energie a zlepšení běžného fyzického výkonu. 

.....................................................................

Upozornění: Informace o léčbě akutních i chronických nemocí v tomto článku mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo odborného lékaře.

.....................................................................

Pokud vás článek zaujal, další informace o metodě léčby pomocí 12 minerálních solí Dr.Schüsslera se můžete dovědět na odborných webinářech praktické lékařky, anestezioložky a homeopatky MUDr. Magdalény Záchové, více informací na www.vzdelavani-seminare.cz


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Ferrum phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY