
Selen patří mezi minerály, které se v naší stravě vyskytují v nepatrné míře - jeho účinky přitom mají pro naše zdraví zásadní význam. Tento silný antioxidant chrání naše buňky před volnými radikály, účinně podporuje obranyschopnost organismu, jakož i srdečně-cévní a reprodukční zdraví.
Selen objevil před více než 200 lety Švéd Jöns Jacob Berzellius. Až později, v roce 1957, se ukázalo, že je klíčovým prvkem, nevyhnutelným pro náš život. Tento významný minerál toho v sobě tedy ukrývá víc, než dost. Rozsáhlé výzkumy uskutečněné během uplynulých let prokázaly, že selen je důležitou součástí enzymatických systémů a jeho optimální hladina může přispět k prevenci a pomoci v terapii některých závažných onemocnění.
Moduluje imunitu, podporuje antioxidační mechanizmy
Funkční formou selenu jsou biologicky aktivní selenoproteiny, především enzym glutathion peroxidáza s obsahem jedinečné aminokyseliny - selenocysteinu, který poskytuje buňkám komplexní ochranu před oxidativním poškozením.
Výzkumy ukázaly, že při nedostatku selenu v organismu výrazně klesá aktivita enzymu glutathion peroxidázy, a tím zároveň i antioxidační ochrana organismu. Proto vědci zkusili zvýšit množství selenoproteinů v buňce. Pozitivní korelaci mezi příjmem selenu a vývojem imunokompetence (fagocytární funkce, proliferace T-lymfocytů a pod.) potvrdila následně řada klinických studií. Prokázaly, že v přítomnosti selenoproteinů se imunitní systém aktivuje - selen zmobilizuje buňkovou obranu, T-lymfocyty, nejdůležitější článek imunitního systému, které začnou vyhledávat vetřelce a produkcí cytotoxických látek je pomáhají zničit a z těla vyloučit.
Možná pomoc proti virům a bakteriím
K zajímavému poznatku dospěli britští vědci, kteří nedávno v souvislosti se zkoumáním agresivity virů různých druhů chřipky, jakož aj bakterií a vytipovaných druhů mikroorganizmů, analyzovali data z čínské provincie Keshan i dalších vybraných čínských provincií. Výsledky poukázaly na zajímavý fakt: tak jako při tzv. Kešanské nemoci, endemické kardiomyopatii s akutním anebo chronickým srdečním selháváním (nejznámější nemoci z nedostatku selenu), významným indikátorem agresivního šíření virů i bakterií, dle lokálního zjištění byla stejně extrémně nízká koncentrace selenu v půdě.
Méně rozpínavé byly v oblastech s vyšším výskytem selenu v půdě, což vědci připsali jeho schopnosti iniciovat zvyšování imunity. Tyto jejich závěry podpořil i další údaj - čím více selenu v půdě, tím větší podíl lidí s menšími komplikacemi onemocnění vyvolaných viry či bakteriemi.
Podle úsudku vědců z britské University of Surrey v Guildfordu, pro saturaci plné aktivity antioxidačního selenoenzymu glutathion peroxidázy v krvi by bylo vhodné zajistit u lidí dlouhodobý denní příjem tohoto mikroprvku až na úrovni 100 µg - jejich akademické závěry podnítily nástup klinického výzkumu s očekáváním možného doporučení jeho užívání k podpoře imunity, zvláště v době virových pandemií.
Podporuje činnost srdce, může být prospěšný při onkologické léčbě
Mnohé vědecké studie poukazují na souvislosti mezi nízkou koncentrací selenu v krvi a zvýšeným počtem kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Podle rozsáhlé prospektivní finské studie nedostatek selenu může zhoršit průtok krve a následně nepříznivě ovlivnit kardiovaskulární systém a zvýšit riziko vzniku či zhoršení stavu při ischemické srdeční nemoci, která je onemocněním z nedostatečného krevního zásobování některých oblastí srdečního svalu, jakož i zvětšit nebezpečí vzniku infarktu myokardu a cévních onemocnění. Ze závěrů studie vyplynulo, že koncentrace selenu v krevním séru pod 35 µg/l zvyšují riziko úmrtí na ischemickou srdeční nemoc téměř sedminásobně. K pozoruhodným výsledkům se dopracoval tým vědců z Charles Drew University of Medicine and Science v Los Angeles v USA. Ve spolupráci s lékaři zkoumali podporné účinky vícero selenových sloučenin i při onkologické léčbě vícero typů zhoubných nádorů. Početné dlouhodobé testy s dobrovolníky různých věkových skupin s denním příjmem selenu na úrovni 300 až 400 µg prokázaly jeho preventivní podpůrné antikarcinogenní účinky, zejména proti nádorům prostaty, hrubého střeva, plic a prsů, což vyvolalo potřebu širšího klinického výzkumu.
Příznivě působí na reprodukční zdraví
Selenu patří důležitá úloha též v reprodukčním procesu. Je nevyhnutelný pro biosyntézu testosteronu a tvorbu a vývoj normálních spermií. Zodpovídá za kvalitu spermií a jejich pohyblivost, tedy za mužskou plodnost. Jeho hladina a přítomnost ve varlatech ovlivňují potenci z hlediska dozrávání spermií a celkového vlivu na spermatogenezi. Výzkumy z oblasti reprodukčního zdraví poukazují na neustále klesající hladinu selenu v krevní plazmě mužů, která je častým důvodem neplodnosti párů. Nedostatek selenu může též nepříznivě působit na vývoj plodu u těhotných žen. Nízká hladina tohoto minerálu v organizmu těhotných žen může zvýšit riziko samovolného potratu, jeho deficit ve stravě matek může mít souvis se vznikem Downova syndromu a může být zodpovědný i za zastavení růstu a vývoje dětí.
Odkud ho načerpat?
V rámci rostlinné stravy selen najdeme v celozrnných obilninách, pšeničných klíčcích, čočce, česneku, cibuli, brokolici, rajčatech, avokádu či citrusových plodech. Snad nejvíce ho obsahují para ořechy a houby.
V živočišní stravě je zastoupený ve vnitřnostech, drůbežím mase, ale i v mléčných výrobcích - zejména v másle, vejcích a rybách - především mořských (sleď, tuňák, sardinky). Nicméně i při pestrém jídelním lístku, vzhledem k jeho deficitu v rostlinné i živočišné stravě, je vhodné doplňovat si ho.
Víte, koho nejvíce ohrožuje nedostatek selenu?
Firemní prezentace
Nejlépe je doplňovat selen ve formě biologicky dostupných přírodních doplňků stravy, jako je například Jamieson Selenium REGULAR STRENGTH 50 µg či Jamieson Selenium EXTRA STRENGTH 100 µg (pokud se nacházíte v životní fázi, kdy potřebujete zvýšit jeho příjem).
Přípravky s obsahem selenu se vyrábějí patentovanou technologií z pivovarských kvasnic, významného zdroje organického selenocysteinu a patří k špičkovým produktům vlastního firemního výzkumu a vývoje kanadského výrobce přírodních vitamínů Jamieson Laboratories.
Pro organizmus jsou biologicky dostupnější, tělo je umí zpracovat lépe než syntetické minerály.
O výběru vhodného přípravku se poraďte se svým lékařem anebo lékárníkem.
Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd.
Literatura:
1. Berzelius, J.J. (1818). "Lettre de M. Berzelius à M. Berthollet sur deux métaux nouveaux" [Letter from Mr. Berzelius to Mr. Berthollet on two new metals]. Annales de Chimie et de Physique. 2nd series (in French).
2. Ralston NV, Raymond LJ. Dietary selenium's protective effects against methylmercury toxicity. Toxicology. 2010 Nov 28;278(1):112-23. doi: 10.1016/j.tox.2010.06.004. Epub 2010 Jun 16. PMID: 20561558.
3. Hatfield DL, Gladyshev VN. How selenium has altered our understanding of the genetic code. Mol Cell Biol. 2002 Jun;22(11):3565-76. doi: 10.1128/MCB.22.11.3565-3576.2002. PMID: 11997494; PMCID: PMC133838.
4. Kabata-Pendias A. Geochemistry of selenium. J Environ Pathol Toxicol Oncol. 1998;17(3-4):173-7. PMID: 9726787.
5. Zhang J, Saad R, Taylor EW, Rayman MP. Selenium and selenoproteins in viral infection with potential relevance to COVID-19. Redox Biol. 2020 Oct;37:101715. doi: 10.1016/j.redox.2020.101715. Epub 2020 Sep 10. PMID: 32992282; PMCID: PMC7481318.
6. Neal ES, Hofstee P, Askew MR, Kent NL, Bartho LA, Perkins AV, Cuffe JSM. Maternal selenium deficiency in mice promotes sex-specific changes to urine flow and renal expression of mitochondrial proteins in adult offspring. Physiol Rep. 2021 Mar;9(6):e14785. doi: 10.14814/phy2.14785. PMID: 33769708; PMCID: PMC7995548.
7. Thant AA, Wu Y, Lee J, Mishra DK, Garcia H, Koeffler HP, Vadgama JV. Role of caspases in 5-FU and selenium-induced growth inhibition of colorectal cancer cells. Anticancer Res. 2008 Nov-Dec;28(6A):3579-92. PMID: 19189638; PMCID: PMC3771536.
8. https://www.canada.ca/en/health-canada/services/chemical-substances/fact-sheets/chemicals-glance/selenium-compounds.html
Mohlo by vás dále zajímat:
PODPORA ZDRAVÍ SILNÝMI ANTIOXIDANTY
RESVERATROL - VÝZNAMNÝ BIOFLAVONOID
VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ DOPLŇKU STRAVY JAMIESON VITAMÍNY C A D3 S TŘEŠŇOVOU PŘÍCHUTÍ
Redakční tip:
Oslavte s Jamieson Laboratories 100 let a zapojte se v průběhu srpna do soutěže v rubrice SOUTĚŽE A TESTY!
Vstupte do soutěže ZDE
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.