Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyŠEST TIPŮ NA DOVOLENOU SE PSEMPes je dnes součástí rodiny, a to i o prázdninách, kdy vyrážíme mimo domov. Blíží se čas letních dovolených, kdy si lidé často „přibalí" i svého čtyřnohého mazlíčka. A zejména na cesty do zahraničí je důležité psa dobře připravit. Kromě potřebných dokumentů a očkování by měli majitelé myslet i na prevenci, která zvíře ochrání před nezvanými parazity, například srdečním červem.

1. Nezapomenout pet pas

I pes potřebuje na dovolenou do zahraničí svůj cestovní doklad - mezinárodní pas, takzvaný pet pas. Ten slouží jako potvrzení o tom, že je zvíře naočkované proti vzteklině. O doklad by si majitel měl požádat s předstihem u veterináře schváleného Krajskou veterinární správou.

Zvláště pokud se pas vystavuje nově, tak platnost vakcíny začíná až 21 dní po očkování. Teprve pak může zvíře vycestovat. Lidé mají často tendenci nechávat vakcinaci a následné vyřízení dokladu na poslední chvíli, třeba týden před odjezdem, ale v tomto případě to tak nefunguje," vysvětluje veterinářka, MVDr. Andrea Štusáková z veterinární ordinace VET-S v Litomyšli.

Kromě toho musí být zvíře také očipované!

2. V každé zemi platí jiná pravidla

Už při výběru dovolené by měl majitel zvážit, jestli je lokalita bezpečná i pro psa. Ideální je konzultovat plánovanou cestu s veterinárním lékařem, který by měl mít přehled o rizicích v dané zemi. Podle toho pak doporučí vhodné očkování nebo antiparazitika, která zvíře při pobytu v zahraničí ochrání. Majitel se s ním může poradit také o legislativě, která v dovolenkové destinaci platí, a psa dle ní na cestu připravit.

Například země na severu Evropy jako je Finsko, Irsko nebo Anglie vyžadují k základnímu očkování navíc ještě speciální odčervení proti echinokokům," přibližuje MVDr. Štusáková.

3. Vybavte se lékárničkou

„Obsah lékárničky pro psa se nijak zásadně neliší od výbavy pro člověka. Kromě běžných věcí, jako je desinfekce, obvaz, nůžky a rukavice, doporučuji mít v lékárničce oční kapky, háček na vytáhnutí klíšťat, antihistaminika pro případ alergické reakce, černé uhlí a jiné. Pokud chodíte se psem po horách, hodí se s sebou mít botičku, kdyby si zvíře rozřízlo polštářek," radí MVDr. Štusáková. 

4. Riziko srdečního červa hrozí i u sousedů

V zahraničí se vyskytují jiní parazité než u nás a někteří pro psy představují vážné zdravotní riziko. Příkladem je červ Dirofilaria immitis, který se v posledních letech rozšířil z jihu Evropy do Maďarska i sousedního Slovenska. Jeho přenašečem jsou komáři a svým bodnutím infikují psí tělo zárodky, které se v průběhu několika měsíců vyvinou v dospělé červy. Usazují se v plicních cévách nebo v srdci. Nejenže je léčba zdlouhavá a náročná, ale pes může nemoc šířit dál. Proto je důležitá prevence.

Před dovolenou je potřeba aplikovat speciální druh antiparazitik, které doporučí veterinární lékař, a poté je podávat tak dlouho, aby ještě měsíc po návratu bylo zvíře chráněno. Ideální je nechat psa na srdeční parazity otestovat půl roku po pobytu v endemické oblasti, kdy už se prokáže případná pozitivita," vysvětluje MVDr. Štusáková.

5. Ochranu proti klíšťatům zopakujte

Neustále je třeba myslet na ochranu před klíšťaty, která mohou psa nakazit například lymskou boreliózou, anaplasmózou nebo babeziózou. K dispozici jsou antiparazitika ve formě kapek za krk, antiparazitních obojků nebo třeba žvýkacích tablet.

Vždy je důležité přečíst si příbalový leták a hlídat dobu, kdy je zvíře ještě chráněno. Určitě doporučuji tyto preparáty pořizovat přímo ve veterinárních ordinacích, po poradě s ošetřujícím lékařem, který dané zvíře zná," říká MVDr. Štusáková.

6. Pozor na přehřátí

Na dovolenou se psem lidé zpravidla vyráží autem. Cestu je dobré psovi co nejvíce uzpůsobit, vybavit se dostatkem vody, pustit ve vozidle klimatizaci a dělat pravidelné přestávky. „Důležité je nevystavovat zvíře přímému slunečnímu záření, a hlavně ho nenechávat v autě," radí MVDr. Štusáková.

Pokud k přehřátí přece jenom dojde, postup by měl být stejný jako u člověka - přenést psa na chladné místo, zabalit ho do mokrého ručníku, zchladit mu packy a nabídnout studenou vodu.

Cestování se psy a tipům, jak se na dovolenou s mazlíčkem správně přichystat, se věnuje také podcast s veterinární tematikou Dogtoři.


Zdroj: MavePR

SRDEČNÍ ČERVI

KLÍŠŤATA A BLECHY ÚTOČÍ NA PSY I PÁNÍČKY

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME