
Během horké letní sezóny, intenzivního cvičení nebo při střevních potíží ztrácí lidské tělo nejen vodu, ale také elektrolyty a minerály. Ty jsou ale pro fungování organismu nezbytné. Minerální prvky rozpuštěné v krvi a tkáních ve formě iontů - s kladným nebo záporným nábojem - vytvářejí vzájemně chemické vazby za vzniku solí. Soli jsou nepostradatelné pro udržování rovnováhy tekutin v buňkách, zajišťují přenosy nervových vzruchů, podílejí se na funkci svalů i na zpracování odpadních látek. Dva nejdůležitější (a notoricky známé) elektrolyty v lidském těle jsou sodík a draslík ve formě kationtů. Udržovat zdravou rovnováhu mezi draslíkem a sodíkem v těle je zásadní. Nadměrný příjem sodíku může vést k vysokému krevnímu tlaku, nedostatek draslíku přispívá k únavě a svalovým křečím. Další z nejpodstatnějších minerálů v těle je hořčík, který se také hojně vyplavuje potem, doplňovat by jej tedy měli hlavně sportovci, a to nejen v parných dnech.
Z aniontů je nejdůležitější chlorid. Je zároveň nejhojnějším aniontem, který hraje klíčovou roli v trávení, funkci nervů a svalů a udržování rovnováhy tekutin. Dále to jsou: hydrogenuhličitan (důležitý pro neutralizaci kyselin v těle a udržování vyvážené hladiny pH), fosfát (nezbytný pro zdraví kostí a zubů, funkci svalů a produkci energie) a sulfát (důležitý pro detoxikaci organismu a vstřebávání živin).
Základní funkce elektrolytů v lidském těle:
Příznaky nedostatku minerálů a elektrolytů se mohou lišit v závislosti na tom, které minerály a elektrolyty jsou ztraceny a v jakém množství. Mezi běžné příznaky patří: únava, ztráta energie, svalové křeče (nízké hladiny hořčíku a draslíku), závrať, nevolnost a zvracení nebo změny srdeční frekvence a krevního tlaku.
Kdy je vhodné doplňovat elektrolyty?
Každý den lidské tělo ztrácí z těla až přes 2 litry vody, a to pocením, močí nebo dýcháním. V horkých letních dnech a při aktivním pohybu tyto ztráty hrozí častěji, protože se naše tělo nadměrným pocením ochlazuje. Pokud venkovní teplota přesáhne 25° C, začneme se zkrátka potit vice. Pokud člověk neposkytne tělu správné množství tekutin, pak i ta nejmenší nerovnováha vody v lidském těle může vést k výskytu prvních příznaků dehydratace. Dehydratace je definována při ztrátě tělesné vody vyšší než běžné denní kolísání, nebo když deficit tělesné vody přesahuje 2 % tělesné hmotnosti.1
Pot je tekutina, jejíž hlavní složkou je voda. Dále obsahuje různé množství iontů (sodík, hořčík, draslík, chlór) a také zanedbatelné množství vápníku a stopových prvků. Složení potu je individuální. Platí ale pro všechny, že ztráta vody a minerálů by měla být zpět vyrovnána hypotonickými nápoji, které zajistí obnovu tekutin a elektrolytů, o které organismus přichází díky vylučování potu a intenzivním dýcháním.2
Výkonní sportovci nejsou ale jedinou skupinou, které hrozí dehydratace. Zkušení borci vědí, že nedostatek vody a elektrolytů, zejména draslíku, se u nich projevuje vyšší únavou a vyplavený hořčík podnítí svalové křeče. Jsou proto u sportovních aktivit vybaveni iontovými nápoji a doplňují jimi tekutiny, i když nepociťují žízeň. Ne každý se ale tímto pravidlem umí řídit, poučit by se měli zejména rekreační sportovci.
Kdy a komu dále hrozí dehydratace:
Pití alkoholu
Léto, to jsou dovolené all inclusive, hudební festivaly, setkání s přáteli... Často ve spojení s dobrým jídlem a přemírou alkoholu. Nadměrná konzumace alkoholu (ve spojení s vysokou teplotou vzduchu) může různými způsoby vyvolat dehydrataci. Alkohol snižuje tvorbu antidiuretického hormonu, který tělo využívá k absorbování vody. Tělo tak eliminuje více tekutiny než obvykle, a to díky zvýšenému močení. Při konzumaci nadměrného množství alkoholu může také dojít ke zvracení, které rovněž může způsobit dehydrataci ztrátou tekutin. Na „opičku" pak skvěle fungují právě iontové nápoje, šumivé tablety s obsahem minerálů a cukru nebo třeba minerálky.
Senioři nepociťují žízeň, navíc často pitný režim záměrně ignorují
Dehydratace je poměrně běžným jevem u seniorů. Je to z toho důvodu, že po dosažení věku 60 let dochází v těle k některým změnám, kvůli kterým už není potřeba tolik vody. Například se snižuje celková hladina vody v tkáních. Taktéž ledviny ztrácejí schopnost zadržovat vodu. To se pojí také s potřebou pití tekutin, která je oslabena - jejich pocit žízně slábne, také vlivem zhoršené termoregulace necítí potřebu ochlazovat se nápoji. Biologický signál žízně, že organizmus má negativní vodní bilanci, se objevuje v okamžiku 1-2 % dehydratace. Tedy, když ztráty tekutin jsou na úrovni 1-2 % tělesné hmotnosti. U seniorů přichází tento signál ještě později. Vliv na hospodaření s vodou a ztrátu elektrolytů u seniorů mohou mít i některé léky, zejména diuretika.
Senioři také často omezují pitný režim, aby nemuseli tak často chodit na toaletu, zejména, pokud mají potíže s pohybovým aparátem. Z tohoto zvyku se může vyvinout i velmi nebezpečný stav dehydratace. Ta jde ruku v ruce s dalšími problémy, jako je porucha rovnováhy vody a elektrolytů. Pomoci může dostatečný pitný režim a podání elektrolytů, které doplní ztracené složky. Jednoduchou kontrolou pro seniora, který necítí žízeň, je barva moči. Světlá svědčí o dostatečné hydrataci, tmavá poukazuje na riziko dehydratace.
Rehydratace, to je návrat vody, elektrolytů a energie
U akutních průjmů nebo u zvracení se osvědčil rehydratační roztok, který si každý může připravit i z domácích surovin, když třeba na cestách není v dohledu lékárna. Do 1 litru vody se rozpustí 1 lžička soli, doplní se šťávou z pomeranče a asi 8 lžičkami cukru. Sacharidy hrají rovněž důležitou roli v rehydrataci organismu. Pomáhají stimulovat vstřebávání tekutin, zvyšovat jejich zadržování, poskytují ztracenou energii a stimulují chuť. Nejlepšími sacharidy pro rehydrataci jsou jednoduché cukry s nízkým glykemickým indexem, jako je glukóza. Sacharidy jsou nezbytným zdrojem nejen pro svalovou práci, ale fungují také jako energetický zdroj pro správné fungování mozku.
Během rehydratace je důležité dodávat organismu dostatek energie, aby mohl správně fungovat a zotavovat se? Sacharidy pomáhají doplňovat zásoby energie vyčerpané pocením, průjmem nebo zvracením. Pozor ale na sladké limonády - mohou vést k rychlému nárůstu a poklesu hladiny cukru v krvi, což může dehydrataci naopak zhoršit!
LITORSAL - Doplňuje tekutiny, minerály a elektrolyty, dodává energii!
Doplněk stravy LITORSAL šumivé tablety citron-máta pomáhá udržet rovnováhu elektrolytů a zajišťuje příjem glukózy, což hraje důležitou roli pro normální funkci srdce a mozku.
Dávkování: 1 tabletu 3x denně rozpusťte ve 200 ml vody. Vypijte okamžitě po rozpuštění.
Balení: 24 šumivých tablet
Obsah ve třech tabletách:
*RHP - referenční hodnota příjmu pro průměrného dospělého
Více na: Litorsal | DR. THEISS (drtheiss.cz)
U „kocoviny" musíme doplnit nejen vodu, ale i potřebné vitamíny a minerály? Alkohol a jeho metabolity odstraňují z těla velké množství vitamínů, minerálů, což vede k takovým příznakům, jako je žízeň, pocit slabosti, rozrušení nebo nadměrné tělesné teplo.
Šumivé tablety LITORSAL se hodí mít po ruce, když se večírek protáhne...
Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
Reference a literatura:
1. Kenefick, R. W. Drinking Strategies: Planned Drinking Versus Drinking to Thirst. Sports Medicine, 48(S1), 31-37 (2018). https://doi.org/10.1007/s40279-017-0844-6
2. Vilikus, Z. Výživa sportovců a sportovní výkon. Karolinum (2015).
MENOPAUZÁLNÍ KOMFORT NENÍ VÝSADOU VYVOLENÝCH
ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.