Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: KŘEČE? POUZE HOŘČÍK NESTAČÍ!Každý to zná - při sportu nebo jiné fyzické aktivitě, může dojít ke křečím, které jsou velmi nepříjemné a mohou zásadně ovlivnit výkon. Nedostatek hořčíku bývá poměrně častá příčina svalových křečí, například dolních končetin. Nedostatek hořčíku lze zjistit z laboratorního vyšetření krve, ale obvykle stačí klientovi s potížemi v podobě křečí, aby se obrátil na lékárníka s požadavkem: „nasadit si nějaký hořčík".

Příčin, které křeče způsobí, může být ale více:

  • Dostatečná hydratace: Nedostatek tekutin může způsobit nerovnováhu elektrolytů v těle a zvýšit riziko křečí. Pijte dostatek vody před, během a po sportovní aktivitě.
  • Správná výživa: Zajistěte si dostatek minerálů, zejména hořčíku, draslíku a vápníku. Tyto minerály jsou důležité pro správnou funkci svalů. Konzumujte potraviny jako banány, ořechy, listovou zeleninu a mléčné výrobky.
  • Rozcvička a protažení: Před sportovní aktivitou proveďte důkladnou rozcvičku, která zahrnuje dynamické cviky a protažení svalů. To pomůže zvýšit průtok krve do svalů a snížit riziko křečí.
  • Přetížení: Příliš intenzivní nebo příliš dlouhá sportovní aktivita může vést k přetížení svalů a zvýšit riziko křečí. Dodržujte postupné zvyšování zátěže.
  • Správná technika: Správná technika pohybu během sportovní aktivity může minimalizovat o náhlých zatížení a křečí.

Jaké prvky jsou důležité v boji proti křečím?

  • Ano, na prvním místě je skutečně hořčík, a to pro snížení únavy!

Hořčík snižuje míru únavy a vyčerpání, přispívá k elektrolytické rovnováze, zajišťuje normální funkci nervového systému, a ovlivňuje tak psychiku člověka. Spolu s ostatními prvky navíc zajišťuje normální stav kostí a zubů. Hořčík se zásadním způsobem podílí na přeměně energie v těle, na metabolizmu cukrů, tuků i bílkovin. V buňce se účastní řízení dělení, regenerace i programového zániku buňky. Je součástí asi 320 enzymů, které by bez něj nefungovaly. Je nutný pro uvolňování energie z ATP, zvyšuje jeho tvorbu. Působí na receptory v nervových zakončeních a ovlivňuje vyplavování přenašeče nervových vzruchů - acetylcholinu a jeho účinek v nervových synapsích. Tím působí proti křečím a tzv. tetanii - zvýšené nervosvalové dráždivosti. Hořčík se z těla vylučuje močí a stolicí, ale také potem, například právě při zvýšené fyzické zátěži u sportujících jedinců.

  • Draslík pro správnou funkci svalů!

Stejně jako hořčík přispívá k normální funkci nervového systému i draslík, který má navíc velký vliv na normální fungování svalů. Proto je důležité ho doplňovat stejně jako hořčík a ideálně v kombinaci, pokud chcete předcházet křečím. Dostatek draslíků také přispívá k udržení normálního krevního tlaku.

Jak vybrat vhodný doplněk stravy?

Pro to, abychom efektivně předcházeli křečím, je nutné doplnit nejen hořčík, ale i draslík a další mikronutrienty. Proto ne všechny přípravky, které lze zakoupit na pultech lékáren, drogerií či supermarketů, jsou ideálním řešením zmíněných potíží.

Optimální kombinací pro pomoc při křečích je KOMBINACE HOŘČÍKU S DRASLÍKEM, případně ještě doplněna o další látky jako jsou vitamin B6 a vitamin E. Nespokojte se s „běžným hořčíkem", ale dejte přednost kombinaci hořčík + draslík v přípravku Muscoaktiv.

Právě tuto optimální kombinaci proti křečím nabízí doplněk stravy MUSCOAKTIV STOP KŘEČÍM od společnosti Dr. Theiss.

MUSCOAKTIV STOP KŘEČÍM je doplněk stravy s vitamíny a minerály pro aktivní lidi. Dostupný je formě klasických tablet, ve formě šumivých tablet nebo ve formě sáčků rozpustných ve vodě.

Pro bližší informace kontaktujte obchodní zástupce společnosti Dr. Theiss nebo napište na info@drtheiss.cz. Muscoaktiv Stop Křečím je dostupný u všech distributorů.  

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ

Třetí zářijovou sobotu si připomínáme Světový den dárců kostní dřeně. Slaví se ve více než 50 zemích na všech kontinentech jako poděkování všem dárcům krvetvorných buněk. Český červený kříž oceňuje humánní přístup a obětavost těch, kteří darovali krvetvorné buňky za účelem záchrany zdraví či života, a letos počtvrté předal 43 dárcům Plaketu prof. Haška – významného českého imunologa, který svými mezinárodně uznávanými objevy vytvořil teoretické předpoklady pro úspěšné transplantace kostní dřeně. Slavnostní oceňování se odehrálo 16. září v prostorách Kaiserštejnského paláce.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

6. 9. 2023 odstartoval další 3D online kongres, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu budou mj. témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. K vidění bude srdce ve virtuální místnosti a na své expozice zvou kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie