Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ



Zimní měsíce jsou v naší zeměpisné šířce charakteristické sezónou nemocí z nachlazení a chřipky. Sezonní respirační onemocnění zahrnují pestrou paletu virových onemocnění s velmi podobnými příznaky, nejzávažnější je však chřipkový virus. Víme, že většina výskytů chřipky na severní polokouli vrcholí v lednu nebo v únoru, často má přesah až do prvních březnových týdnů. I když se vědecké názory na šíření chřipky v zimních měsících různí, faktem je, že virus je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu. Během mrazivého počasí se virus chřipky šíří dále.1 Chřipku řadíme mezi tzv. akutní respirační onemocnění (ARI), která se projevují zánětem horních cest dýchacích: akutním zánětem nosohltanu, hrtanu a průdušnice.

..................

Podle Státního zdravotního ústavu dosáhla nemocnost (ARI) v ČR ve 3. kalendářním týdnu roku 2024 úrovně 1432 nemocných na 100 000 osob, což byl 10% vzestup oproti předešlému týdnu. A předpokládá se obvyklý sezonní nárůst. V ČR je vyhlašována chřipková epidemie po dosažení epidemického prahu, což je 1600-1800 případů na 100 000 obyvatel.

Zdroj: SZÚ

..................

 

Jak si udržet zdraví a být v kondici, když nás vítají mrazivá rána, deštivé a větrné dny a stále málo slunečního svitu? Jak se vyhnout nákaze od ostatních lidí?

Když si představíme náš imunitní systém, musí toho v takových dnech snášet mnoho a být stále v pozoru! Měli bychom mu tedy věnovat náležitou péči, aby byl schopen čelit sezónním infekcím. Negativně na obranyschopnost organismu působí nedostatek pohybu, málo pestrá a nekvalitní strava, stres a nedostatek spánku. Naopak dodržování správného životního stylu s pravidelnou venkovní pohybovou aktivitou, pestrá a vyvážená strava bohatá na zdroje potřebných vitaminů a minerálů našemu imunitnímu systému jen prospěje.

Mezi hlavní zásady prevence chřipky a chřipce podobných onemocnění patří:

  • Vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi
  • V případě onemocnění chránit své blízké, nosit doma roušku
  • Řádně léčit symptomy, nasadit klidový režim
  • Zvlhčovat vzduch v místnostech
  • Nechodit na místa s velkou koncentrací lidí (nepůjčovat si věci, děti hračky apod.)
  • Mýt si pravidelně ruce
  • Při kašli a kýchání si kapesníkem vždy zakrývat nos a ústa
  • Nedotýkat se rukama obličeje a nemnout si oči, sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů
  • Zařídit dostatečné množství tekutin a racionální stravu
  • Zvýšit přísun vitaminů - zejména konzumací více ovoce a zeleniny

Přirozenými zdroji vitaminů jsou ovoce a zelenina, ale čerstvé je v zimních měsících nenajdeme, proto jsou dobrou volbou získávání těchto potřebných mikronutrientů doplňky stravy. Esenciální pro funkci imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především vitaminy C a D, z minerálů si zaslouží pozornost zinek, selen nebo železo. Pro nespecifické posílení imunity lze použít také omega-3 mastné kyseliny, probiotika, beta-glukany, nebo extrakt z rostlin rodu Echinacea.2

Doporučený postup Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 (ČLnK, 2021)2 uvádí v období výskytu respiračních onemocnění profylaktické užívání vitaminu C v nižších dávkách (100-200 mg/den) nebo terapeuticky v průběhu nemoci ve vyšších dávkách (až 1000 mg/den). Vyzdvihuje i úlohu vitaminu D, který se podílí na dozrávání a regulaci funkce monocytů a makrofágů a na regulaci zánětlivé odpovědi organismu na infekci.2,3 Dostatečná suplementace vitaminu D snižuje riziko respiračního infektu.2,3 To koresponduje právě s tvrzením výše, že v zimních měsících, kdy je nedostatek slunečního svitu, se nemoci typu chřipky objevují častěji.1

Významnou roli v imunitním systému hraje také zinek, ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu alfa a podílí se na modulaci zánětlivé odpovědi.2 Je prokázáno, že suplementace zinku zkracuje a ovlivňuje tíži symptomů u nachlazení. Adekvátní hladina Zn může také snížit riziko následné bakteriální infekce u akutních respiračních virových infekcí. 

NOVINKA Ascorvita Akut obsahuje ověřenou kombinaci vitaminu C, vitaminu D a zinku.

  • Komplexní složení pro podporu imunity*

  • Balení obsahuje 10 sáčků s práškem pro přípravu teplého nebo studeného nápoje

  • Připravená tekutá forma napomáhá rychlému vstřebávání a nástupu účinku

Jedna tableta obsahuje:

  • Vitamín C 1000 mg (1250 % RHP)
  • Vitamín D3 2000 IU (1000 % RHP)
  • Zinek 10 mg (100 % RHP)

Dávkování: 1 sáček denně rozpustit do skleničky vody.

*Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému. Vitamin C přispívá k ochraně buněk proti oxidačnímu stresu, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální psychické činnosti, k normální činnosti nervové soustavy, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní. Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu, k normální hladině vápníku v krvi, k udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální činnosti svalů a podílí se na procesu dělení buněk. Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.

Doplněk stravy. Se sladidly. Více informací na obalu.

Výrobek je k dispozici také jako Ascorvita Max ve formě tablet. Obsah vitaminu C, D a zinku je zde stejný.

Ascorvita Max - S pomocí vitaminu C, vitaminu D3 a zinku intenzivně podporuje normální fungování imunitního systému.

 Tableta Ascorvita Max se skládá ze dvou vrstev:

- první vrstva se vyznačuje rychlým uvolňováním vitaminu C 

- druhá vrstva se vyznačuje postupným uvolňováním vitaminu C

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/ascorvita-max

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. https://www.khsova.cz/obcanum/otazky-ari
2. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2021.
3. Martineau AR, Jolliffe DA, Greenberg L, et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: individual participant data meta-analysis. Health Technol Assess. 2019;23(2):1-44.

PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU

STOP PADÁNÍ VLASŮ PO PORODU

FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME