Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍZimní měsíce jsou v naší zeměpisné šířce charakteristické sezónou nemocí z nachlazení a chřipky. Sezonní respirační onemocnění zahrnují pestrou paletu virových onemocnění s velmi podobnými příznaky, nejzávažnější je však chřipkový virus. Víme, že většina výskytů chřipky na severní polokouli vrcholí v lednu nebo v únoru, často má přesah až do prvních březnových týdnů. I když se vědecké názory na šíření chřipky v zimních měsících různí, faktem je, že virus je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu. Během mrazivého počasí se virus chřipky šíří dále.1 Chřipku řadíme mezi tzv. akutní respirační onemocnění (ARI), která se projevují zánětem horních cest dýchacích: akutním zánětem nosohltanu, hrtanu a průdušnice.

..................

Podle Státního zdravotního ústavu dosáhla nemocnost (ARI) v ČR ve 3. kalendářním týdnu roku 2024 úrovně 1432 nemocných na 100 000 osob, což byl 10% vzestup oproti předešlému týdnu. A předpokládá se obvyklý sezonní nárůst. V ČR je vyhlašována chřipková epidemie po dosažení epidemického prahu, což je 1600-1800 případů na 100 000 obyvatel.

Zdroj: SZÚ

..................

 

Jak si udržet zdraví a být v kondici, když nás vítají mrazivá rána, deštivé a větrné dny a stále málo slunečního svitu? Jak se vyhnout nákaze od ostatních lidí?

Když si představíme náš imunitní systém, musí toho v takových dnech snášet mnoho a být stále v pozoru! Měli bychom mu tedy věnovat náležitou péči, aby byl schopen čelit sezónním infekcím. Negativně na obranyschopnost organismu působí nedostatek pohybu, málo pestrá a nekvalitní strava, stres a nedostatek spánku. Naopak dodržování správného životního stylu s pravidelnou venkovní pohybovou aktivitou, pestrá a vyvážená strava bohatá na zdroje potřebných vitaminů a minerálů našemu imunitnímu systému jen prospěje.

Mezi hlavní zásady prevence chřipky a chřipce podobných onemocnění patří:

 • Vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi
 • V případě onemocnění chránit své blízké, nosit doma roušku
 • Řádně léčit symptomy, nasadit klidový režim
 • Zvlhčovat vzduch v místnostech
 • Nechodit na místa s velkou koncentrací lidí (nepůjčovat si věci, děti hračky apod.)
 • Mýt si pravidelně ruce
 • Při kašli a kýchání si kapesníkem vždy zakrývat nos a ústa
 • Nedotýkat se rukama obličeje a nemnout si oči, sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů
 • Zařídit dostatečné množství tekutin a racionální stravu
 • Zvýšit přísun vitaminů - zejména konzumací více ovoce a zeleniny

Přirozenými zdroji vitaminů jsou ovoce a zelenina, ale čerstvé je v zimních měsících nenajdeme, proto jsou dobrou volbou získávání těchto potřebných mikronutrientů doplňky stravy. Esenciální pro funkci imunitního systému a posílení obranyschopnosti jsou především vitaminy C a D, z minerálů si zaslouží pozornost zinek, selen nebo železo. Pro nespecifické posílení imunity lze použít také omega-3 mastné kyseliny, probiotika, beta-glukany, nebo extrakt z rostlin rodu Echinacea.2

Doporučený postup Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 (ČLnK, 2021)2 uvádí v období výskytu respiračních onemocnění profylaktické užívání vitaminu C v nižších dávkách (100-200 mg/den) nebo terapeuticky v průběhu nemoci ve vyšších dávkách (až 1000 mg/den). Vyzdvihuje i úlohu vitaminu D, který se podílí na dozrávání a regulaci funkce monocytů a makrofágů a na regulaci zánětlivé odpovědi organismu na infekci.2,3 Dostatečná suplementace vitaminu D snižuje riziko respiračního infektu.2,3 To koresponduje právě s tvrzením výše, že v zimních měsících, kdy je nedostatek slunečního svitu, se nemoci typu chřipky objevují častěji.1

Významnou roli v imunitním systému hraje také zinek, ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu alfa a podílí se na modulaci zánětlivé odpovědi.2 Je prokázáno, že suplementace zinku zkracuje a ovlivňuje tíži symptomů u nachlazení. Adekvátní hladina Zn může také snížit riziko následné bakteriální infekce u akutních respiračních virových infekcí. 

NOVINKA Ascorvita Akut obsahuje ověřenou kombinaci vitaminu C, vitaminu D a zinku.

 • Komplexní složení pro podporu imunity*

 • Balení obsahuje 10 sáčků s práškem pro přípravu teplého nebo studeného nápoje

 • Připravená tekutá forma napomáhá rychlému vstřebávání a nástupu účinku

Jedna tableta obsahuje:

 • Vitamín C 1000 mg (1250 % RHP)
 • Vitamín D3 2000 IU (1000 % RHP)
 • Zinek 10 mg (100 % RHP)

Dávkování: 1 sáček denně rozpustit do skleničky vody.

*Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému. Vitamin C přispívá k ochraně buněk proti oxidačnímu stresu, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální psychické činnosti, k normální činnosti nervové soustavy, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní. Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu, k normální hladině vápníku v krvi, k udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální činnosti svalů a podílí se na procesu dělení buněk. Zinek přispívá k udržení normálního stavu pokožky, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.

Doplněk stravy. Se sladidly. Více informací na obalu.

Výrobek je k dispozici také jako Ascorvita Max ve formě tablet. Obsah vitaminu C, D a zinku je zde stejný.

Ascorvita Max - S pomocí vitaminu C, vitaminu D3 a zinku intenzivně podporuje normální fungování imunitního systému.

 Tableta Ascorvita Max se skládá ze dvou vrstev:

- první vrstva se vyznačuje rychlým uvolňováním vitaminu C 

- druhá vrstva se vyznačuje postupným uvolňováním vitaminu C

Více na: https://www.drtheiss.cz/eshop/ascorvita-max

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Literatura:
1. https://www.khsova.cz/obcanum/otazky-ari
2. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora 2021.
3. Martineau AR, Jolliffe DA, Greenberg L, et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: individual participant data meta-analysis. Health Technol Assess. 2019;23(2):1-44.

PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU

STOP PADÁNÍ VLASŮ PO PORODU

FYTOTERAPIE PRO ZDRAVÍ DÝCHACÍCH CEST

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie