
Ženské hormony hrají celý život důležitou roli ve fyzické i psychické pohodě ženy, a to od dětství až po stáří. Estrogen i progesteron mají vliv již na vývoj sekundárních ženských pohlavních znaků jako je růst prsou či ochlupení, ukládání tuku nebo zahájení menstruačního cyklu. Umí ovlivnit náladu i emoce.
Již samotný menstruační cyklus je řízen oběma hlavními ženskými pohlavními hormony, přičemž jejich hladiny během celé doby cyklu kolísají: hladina estrogenu stoupá v první polovině a vrcholí kolem ovulace a hladina progesteronu stoupá ve druhé polovině cyklu a vrcholí těsně před menstruací. Tyto pravidelné cyklické změny ovlivňují primárně samotnou plodnost, ale v nemalé míře také životní energii nebo chuť k jídlu. A vedle toho způsobují i řadu nekomfortních stavů, například zadržováním vody v těle nebo různě intenzivní symptomy tzv. premenstruačního syndromu (PMS). Za PMS se označují psychické i fyzické obtíže, které se objevují u žen zhruba v posledním týdnu před menstruací. Nejčastěji se jedná o bolest hlavy, zvýšenou citlivost a napětí v prsou, bolest v podbřišku, pocit plnosti břicha a nadýmání, únavu a již zmíněné zadržování vody v těle a zvýšení hmotnosti.
Velmi „dramatické" jsou pak hormonální změny během těhotenství. Vyznačují se vysokými hladinami progesteronu, které udržují těhotenství, a estrogenu, který podporuje růst dělohy a prsou nastávající matky. V období kojení jsou naopak tyto hormony potlačeny produkcí dalšího hormonu - prolaktinu, který stimuluje produkci mateřského mléka. I během těhotenství je běžné zadržování vody v těle, což se může objevit i později v životě, během etapy klimakteria. Opět za tím stojí nízké hladiny hormonů. Konkrétně progesteronu.
Výraznou změnou prochází žena v menopauze
Menopauza je předěl v životě ženy, kdy přechází z reproduktivní do nereproduktivní fáze svého života. Na jedné z letošních tiskových konferencí pronesla gynekoložka, MUDr. Svatava Žalmanová, krásnou myšlenku, že menopauzu by měla mít každá žena „za odměnu" - již se nemusí starat o děti, které „vylétly z hnízda" a může se opět konečně věnovat sama sobě, svým zálibám... a třeba se pouštět do nových výzev a dobrodružství, které si jako „matka na plný úvazek" nemohla dovolit.
Ale...
S nástupem menopauzy, nejčastěji kolem 45. roku věku, se začíná funkce vaječníků snižovat a ty produkují stále méně ženských pohlavních hormonů: progesteronu i estrogenů. To vede k hormonálním výkyvům a nižší frekvenci ovulací, až po poslední ovulaci nastává menopauza. Díky nízkým hladinám progesteronu většina menopauzálních žen přibírá na váze. S menopauzou se mění i produkce hormonů v mozku. Jak vaječníky produkují během klimakteria čím dál méně estrogenu, mozek vylučuje větší množství hormonů ze skupiny gonadotropinů, a to převážně tzv. folikulostimulační hormon (FSH). Relativní hodnoty FSH lze použít k monitorování hormonální léčby v menopauze. V důsledku této hormonální změny se mohou během klimakteria objevit různé nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka a pocení. Škála menopauzálních potíží je velmi široká a značně individuální. Vedle zmíněných „návalů" se nejčastěji jedná o poruchy nálady, zhoršení kvality spánku nebo bušení srdce. Sliznice vysychají, na kůži je vidět ztráta její elasticity, vlasy ztrácejí lesk. Vaječníky přestávají s koncem plodného období produkovat i androgeny, což snižuje energii a libido žen. Řada z nich přibere na váze, jejich tělo se změní, více se třeba typicky ukládá tuk do oblasti břicha. Za nárůstem hmotnosti stojí i zadržování vody v těle.
Samostatnou kapitolou pro ženy 40+ je prevence osteoporózy, kde je deficit estrogenů opět jedním z nejsilnějších rizikových parametrů. Pro snížení rizika je velmi důležitá správná výživa s dostatečným příjmem vápníku vitaminu D, a také pravidelná pohybová aktivita. Také fytoestrogeny mají potenciálně osteoprotektivní účinek.
Jedná se tedy o komplex potíží z nedostatku pohlavních hormonů. Jak tuto hormonální ztrátu řešit? K rozhodnutí o zahájení hormonální terapie (HRT) je třeba odborného posouzení gynekologa, protože HRT nese i rizika a u některých žen může být tato léčba dokonce kontraindikována. Například, pokud je žena léčena s kardiovaskulárním onemocněním nebo u ní hrozí zvýšené riziko mrtvice nebo žilní trombózy. I když potíže klimakterického syndromu neohrožují bezprostředně život ženy, zhoršují ale kvalitu jejího života a signalizují možné riziko vážnějších poruch v pozdějším věku.
Příroda ale zná látky - fytoestrogeny, jejichž struktura je podobná estrogenům tvořeným v lidském těle, které se mohou využívat jako řešení klimakterického syndromu u žen, které nemohou nebo nechtějí užívat HRT. Nejznámější skupinou fytoestrogenů jsou isoflavony, například ze sóji nebo jetele.
Rady pro zvládnutí menopauzy má RNDr. Pavel Suchánek, přední odborník na výživu a zdravý životní styl, podle kterého je klíčem k úspěšnému zvládání menopauzy prevence a péče o zdraví prostřednictvím vyvážené stravy, cvičení a dalších látek, které řeší specifické potřeby ženského organismu:
Přednáška RNDr. Pavla Suchánka: Specifické změny a požadavky na výživu žen v menopauze - současné poznatky a výhledy do budoucna, bude součástí odborného programu on-line kongresu SENIOR 2024.
Kongres bude přístupný na https://www.healthcomm.cz/kongres_267_kongres-senior.html v období 7. 5. 2025 až 5. 6. 2025.
Forfemina rozumí ženám v každé životní etapě
Forfemina je značka doplňků stravy zaměřených na podporu zdraví žen. Nabízí široké spektrum produktů navržených tak, aby řešily specifické potřeby ženského organismu. Produkty Forfemina jsou vyvinuty s cílem pomoci ženám udržovat rovnováhu tekutin v těle, podporovat zdravý metabolismus a zajišťovat optimální fungování organismu v náročných obdobích jejich života. Produkty značky Forfemina jsou navrženy s ohledem na potřeby žen všech věkových kategorií. Kombinace přírodních bylinných výtažků, vitaminů a dalších účinných složek zajišťuje šetrný a zároveň efektivní přístup k řešení „ženských problémů". Je ideální volbou pro ženy, které chtějí pečovat o své tělo a cítit se komfortně každý den.
Doplněk stravy Forfemina odvodnění s extraktem z kopřivy, brusinky, s jablečným octem a zinkem. Tato kombinace přispívá k normální činnosti ledvin a vylučování vody z organismu.
Doplněk stravy Forfemina Slim je navíc obohacen o extrakt z hořkého pomeranče, extrakt z černého pepře a o chrom. Pomáhá bojovat se zadržováním vody v těle a přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti. Tyto složky společně pomáhají tělu účinněji zbavovat se přebytečné vody, podporují metabolismus a napomáhají udržovat optimální tělesnou hmotnost.
Forfemina URO je doplněk stravy určený pro ženy, které se například kvůli opakovaným porodům nebo věku musí aktivně starat o zdraví svého urogenitálního systému. Pečlivě zvolená kombinace bylinných extraktů a vitaminů efektivně podporuje fyziologickou funkci sliznic urogenitálního traktu. Extrakt z dýňových semen podporuje normální funkci močových cest a přispívá k udržení zdravého močového měchýře. Extrakt z brusinek je bohatý zdroj přírodních flavonoidů, které jsou známé svými pozitivními účinky na zdraví močových cest. Extrakt z kopřivy podpoří normální činnost ledvin a vylučování vody a toxinů z těla.
Nejmladším členem rodiny Forfemina je loňská novinka Forfemina Menopauzální komfort, která cílí na potřeby žen v období menopauzy efektivním systémem dvou tablet (na den a na noc) s výtažky z bylin, vitamíny a minerály.
Forfemina menopauzální komfort 2x 28 kapslí
Efektivní systém dvou tablet s rozdílným složením na DEN a NOC inspirovaný potřebami žen v období menopauzy.
Přípravek není vhodný pro osoby s alergií nebo intolerancí sóji.
Více na: Forfemina | DR. THEISS (drtheiss.cz)
Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
FYTOTERAPIE U NEMOCÍ Z NACHLAZENÍ
ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.