Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SLAVNÉ ČS FARMACEUTICKÉ FIRMY: ING. ROBERT HEISLER



Nový letošní seriál, který připomíná (zapomenutou?) slávu českých a československých farmaceutických firem, jsme odstartovali příběhem společnosti Mariatherma z Mariánských Lázní. Na počátku firmy stála společnost "Průmysl léčiv", která byla založena společně PhMr. Gustavem Welzem a PhMr. Karlem Kosinkou. Jak připomíná autor seriálu, PharmDr. Tomáš Arndt, firma sice nepatřila v meziválečném Československu k největším, přesto ale byla úspěšná a řadu jejích přípravků převzal po druhé světové válce národní podnik SPOFA.

K největším farmaceutickým firmám meziválečného Československa ale rozhodně patřila firma Ing. Robert Heisler, o které pojednává aktuální díl. Jednalo se o rodinný podnik. Její historie souvisí také s dalším podnikáním rodiny Heislerů, obecně i s rozvojem podnikání v českých zemích ještě v 19. století, ale také s významným podílem židovských obyvatel na něm. Na začátku všeho byli manželé Heislerovi (psali se ještě Häuszlerovi), Mojžíš (1816-1883) a Sára, rozená Weissensteinová (1813-1893). Do Chrasti u Chrudimi se přestěhovali na počátku druhé poloviny 19. století pravděpodobně z Hroubovic, kde byla židovská komunita. Měli tři dcery a čtyři syny. Pro nás jsou zajímaví dva: Josef (1842-1899) a Jindřich (1851-1912).

Podnikatelská dynastie

Už zakladatel, dá se říct, podnikatelské dynastie, Mojžíš Heisler se věnoval obchodu. Jeho syn Josef začal podnikat už v 18 letech, založil si firmu na zpracování lidských vlasů (společně s dalším bratrem, Jákobem) a postupně ji rozšiřoval. V expanzi firmy pokračoval jeho syn Bedřich (Friedrich Wilhelm) Heisler (1872-1950), který ještě navíc zpracovával žíně z buvolích ocasů. V jeho případě už můžeme hovořit o prosperující továrně. Jak se dá tušit, vyráběly se z lidských vlasů zejména paruky, ale také dámské umělé copy, účesy a z těch méně kvalitních vlásenky pro loutky apod. Bedřich Heisler vyvážel do Německa, USA a Velké Británie a byl také, podle dobových svědectví, velmi oblíbený u zaměstnanců. Proto mezi nimi zavládlo rozčarování, když firmu v roce 1918 prodal a odstěhoval se do Berlína. Josef Heisler navíc ještě založil (společně s dalším podnikatelem, Hynkem Kobiasem) továrnu na výrobu dámského prádla. 

Další ze zmiňovaných synů, Jindřich (Heinrich) Heisler stál u zrodu farmaceutické továrny. Ovšem na začátku byla továrna na tehdy velmi módní špičky k doutníkům a cigaretám (kromě toho byl ještě majitelem továrny na likéry). Doutníkové špičky se vyráběly z husích brků, na kterých se po úpravě v náustek připevnily papírové kornoutky potažené různobarevnými vinětami. Velmi důležité pro prosperitu firmy bylo také, že tyto špičky sloužily jako reklamní předměty hotelů, restaurací a lázní, které si je objednávaly ve statisícových nákladech (až někdy údajně milionových). Velký rozvoj závodu vedl k další výstavbě a modernizaci technického vybavení. Jeho firma velmi prosperovala, zúčastnil se mezinárodních výstav a podařilo se mu dokonce prorazit až na americký trh. Za svoje zásluhy získal titul c. a k. císařského rady (1900). Byl váženým občanem a stal se také prvním chrasteckým radním, který byl židovského vyznání.

Jindřich Heisler se oženil s Marii Frankovou (1856-1939), s kterou měl tři syny: Františka (1882-1932), Roberta (1884-1971) a Oskara (1887-1943).

Po jeho smrti převzali továrnu jeho synové.

Rodina Jindřicha Heislera (zdroj: pardubice.rozhlas.cz)

Robert absolvoval Vysokou školu chemickou v Praze, kde obdržel i diplom doktora chemie. Praktické znalosti získal při svém pobytu v Německu. Nezávisle na otci si v roce 1911 otevřel v Chrasti Lučební továrnu Ing. Robert Heisler. Za rok poté jeho otec zemřel, Robert převzal jeho továrnu a sloučil ji se svou firmou. Výroba nejprve chemikálií, a posléze léků, postupně vytlačila původní sortiment doutníkových a cigaretových špiček. Ve firmě Robert Heisler spolupracoval se svými bratry Františkem a Oskarem. František byl spolumajitelem a měl na starosti ekonomické oddělení. Druhý bratr, Oskar byl ve vedení firmy a měl na starost tu část společnosti, která vyráběla chemické výrobky.

První jejich úspěch na poli farmaceutického průmyslu ještě vycházel z původního zaměření firmy jejich bratrance Bedřicha Heislera, který používal ve své firmě peroxid vodíku k barvení vlasů. A právě Robert Heisler se stal dvorním dodavatelem peroxidu pro rakousko-uherskou armádu. V roce 1914 vypukla první světová válka, a to znamenalo obrovskou poptávku po "Heislerově vodě", jak znělo dobové označení pro výrobek. Ten byl dodáván na frontu až v padesátilitrových demižónech.

Nicméně už v době války začala firma vyrábět "opravdové" léky. Na začátku se jednalo o tehdy velmi rozšířené tzv. organopreparáty (nativní adrenalin a pituitrin), které se vyráběly z hovězích a vepřových hypofýz. V roce 1919 portfolio firmy obohatil ethylchlorid, piperazin nebo glycerolfosfát. Ethylchlorid se používal pro lokální anestezii i pro narkózu. V roce 1921 bylo otevřeno zvláštní oddělení pro výrobu alkaloidů jako arekolinu, fysostigminu a dalších.

Kokain a heroin

Na počátku třicátých let se firma zaměřila na další skupinu léků, na opiáty. V roce 1931 začala vyrábět ethylmorfin, diacetylmorfin a od roku 1932 kokain. Příklad léčivých přípravků z těchto surovin byl lék Novopon, který obsahoval souhrn alkaloidů opia bez balastních látek s konstantním obsahem morfinu. Vyrobený heroin byl distribuován pod obchodním názvem Herolan. Léky byli prvotřídní kvality a staly se oblíbenými mezi lékaři, ale bohužel také mezi domácími narkomany. Ovšem firma v tomto ohledu spolupracovala velmi vstřícně s policií a na její podnikání nepadl nikdy stín pochybností z porušení zákona. Rodinný charakter firmy potvrzuje, že jejím generálním ředitelem (sídlili v Praze) byl Richard Frankl, bratranec Roberta Heislera. Lékárníkem, který uváděl léky firmy na trh (tzv. smluvní oznamovatel), byl chrastecký lékárník, PhMr. Jan Lupp. Funkce smluvního ohlašovatele vycházela ještě z rakousko-uherských zákonů, konkrétně z c. k. ministerstva vnitra a obchodu č. 152/1883.ř.z., z něhož vyplývala povinnost uvádět léky na trh přes smluvní lékárny.

Na obr. postupně zprava: Výrobní program firmy, dobová fotografie továrny Ing. Robert Heisler (pardubice.rozhlas.cz) a obchodní korespondence (philashop.cz)

Jak byly proslulé léky firmy?!

Kathesin (účinná látka syntetický derivát cholinu - bromocholin) - proti vysokému tlaku a dalším kardiovaskulárním nemocem. Podle dobového výkladu měl stimulovat parasympatomimetickou inervaci a brom působil sedativně.

Isoneurin (bromisoval) - byl určen jako sedativum a hypnotikum. Je zajímavé, že bromisoval jako účinná látka se vyráběl u nás až do začátku 90. let minulého století jako Bromisoval SPOFA.

Piperazidin (piperazin) - vyráběl se ve formě šumivých granulek a byl předepisován jako uratolytikum při dně a revmatismu. Poučné pro farmaceuty je, že obsažená látka, piperazin, chemicky hexahydropyrazin, se posléze v poválečném Československo používala jako anthelmintikum. Pod názvem Helmirazin Spofa se vyráběla až do 90. let minulého století a předepisovala se při askarióze (proti škrkavce), ale také ve veterinárním lékařství.

Menthylan (menthol-thymol-terpilan) - k léčbě pneumonie a bronchitidy.

Tablety, injekce a prášek Dormiral (fenylethylmalonylcarbamid) - jako silné hypnotikum, sedativum a antiepileptikum.

Dražé Ovarsinat (ovarialferrsinat) - k léčbě anémie a chlorózy (tzv. blednička, nedostatek železa) u žen.

Kapky Otalgicin (novoponglycerinový roztok) - k léčbě zánětu středního ucha.

Tablety Dormotropin (kombinace dormiral - atropin) k léčbě epilepsie.

Bismosalin (bismuthum subsalicylicum) - byl předepisován k léčbě syfilidy, ale také akutní tonsilitidy (při syfilis inhiboval růst spirochet), Ještě v 60. letech minulého století byly používány sloučeniny bismutu jako doplněk léčby syfilis penicilinem (vyráběl se jako Bismosalin Spofa).

K nežádoucím účinkům patřila velké riziko intoxikace (kolitida, nefróza), při akutní otravě smrt v kolapsu.

Kathesin (bromacetylcholin) byl předepisován na zvýšený krevní tlak, při arterioskleróze, ledvinových chorobách spojených s hypertenzí nebo u anginy pectoris.

V psychiatrii byl používán k vyvolání šoku. 

Lék Kathesin patřil v meziválečném období k předním exportním lékům chrástecké firmy Ing. Robert Heisler. 

Úspěšný export

Firma rovněž úspěšně vyvážela své výrobky do zahraničí: do Německa, Jugoslávie, Polska, Španělska nebo Švýcarska. V Jugoslávii založila dokonce v roce 1922 pobočnou továrnu (tehdy se ještě stát nazýval Království SHS - Srbů, Chorvatů a Slovinců). Vydávala také velmi podrobnou příručku Remedia s podrobnými informacemi o svých výrobcích včetně cen a referencí.

Okupace a emigrace

Slibný rozvoj firmy ukončily tragické události konce 30. let dvacátého století. Robert Heisler pochopil, že je vzhledem ke svému původu ohrožen a po okupaci Sudet nacisty prodal svoji továrnu firmě Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Praze, která potřebovala náhradu za své továrny, které zůstaly v obsazeném pohraničí. Robert Heisler po prodeji emigroval s družkou Alžbětou a synem Jiřím do Anglie. Zde žil až do své smrti v roce 1970. Jeho žena zemřela už v roce 1967. Syn Roberta, Jiří Heisler se stal v Anglii elektroinženýrem (zemřel 2009). Poslední z bratrů Oskar, bohužel takové štěstí neměl. Jeho vilu mu nejprve zabavili nacisté. Za okupace byl v 9.12.1942 deportován se svou manželkou Zdenou do terezínského ghetta (transport Cg, č. 304/308 z Pardubic) a odtud 6.9. 1943 do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde byli zavražděni (transport Dl, č. 756/757). Válku přežila jejich dcera Hana, která emigrovala do Švýcarska (zemřela 2010). Třetí z bratrů, František, zemřel před válkou již v roce 1932.

Po válce byl nový majitel továrny, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, mezi farmaceutickými firmami znárodněnými 24. 10. 1945 Dekretem prezidenta republiky a v roce 1946 zařazena do národního podniku SPOFA. V roce 1949 byla ukončena výroba opiátů a přesunuta posléze až do Lučence na Slovensku.

O tři roky později, z laboratoří Spolku pro chemickou a hutní výrobu vznikl Výzkumný ústav organických syntéz. Zůstala pouze výroba kartonáží, která už neměla s farmacií nic společného, a tak byla začleněna do národního podniku Východočeské papírny. Po pádu komunistického režimu byl podnik v roce 1994 přejmenován na Orlické papírny a 10 let později prodán firmě Slunap.

Na závěr bych zmínil, že jeden ze členů rodiny Heislerových se dostal dějin nejen české, ale také francouzské poezie a výtvarného umění.

Jednalo se o syna Františka Heislera, Jindřicha (1914-1953). V duchu rodinné tradice začal studovat chemickou průmyslovku v Praze, ale tu nedokončil (maturoval v Banské Štiavnici).

Básník Jindřich Heisler (cs.wikipedia.org) a obálka knihy Na jehlách těchto dní (antikvariat benes.cz)

V druhé polovině 30. let minulého století se Jindřich Heisler zapojil do činnosti surrealistické skupiny v Československu (po roce 1938 z ní vystoupil). Velmi úzce se přátelil s proslulou malířkou Marií Čermínovou, dnes známější pod pseudonymem Toyen. Ta mu také pomohla (společně s dalšími přáteli z uměleckého světa, jako byl Karel Teige nebo František Tichý) se celou válku skrývat před nástupem do transportu. Po válce byla obnovena činnost Surrealistické skupiny a Heisler s Toyen byli jejími členy. V březnu 1947 oba odcestovali do Paříže, kde spolupracovali na přípravě "Mezinárodní výstavy surrealismu". Do Prahy už se ani jeden z nich nevrátil. V Paříži se spřátelil a spolupracoval s André Bretonem, který byl vůdčí osobností surrealismu ve Francii. V Paříži také (4. 1. 1953) při cestě na návštěvu k André Bretonovi předčasně zemřel. Po roce 1989 začalo být jeho dílo znovu vydáváno, ale soubornou výstavu dosud neměl.

Z jeho děl je možno uvést Na jehlách těchto dní (1941, báseň v próze, s fotografiemi Jindřicha Štyrského z let 1934-1935) nebo Z kasemat spánku (1940; sbírka realizovaných básní, s Toyen). Svými básněmi doprovodil malby Toyen v cyklu kreseb Střelnice (z let 1939-1940) a Schovej se, válko! (1944). Obě díla vyšla až po roce 1945.

PharmDr. Tomáš Arndt

Použité obrázkyPokud není uvedeno jinak, obrázky jsou z Národní digitální knihovny Kramerius. 
Úvodní ilustrační foto seriálu: V Roztokách u Prahy se v roce 1949 rozjela penicilinová výroba, závod se jmenoval stejně - Penicilinová výrobna, pro běžné lidi známý jako „Penicilinka". Zdroj úvodního fota seriálu: Aktualne.cz

Další díl přinese: ...v roce 1907 v Ústí nad Labem vzniká nová chemická továrna s názvem Norgine, kterou založil Dr. Victor Stein...

SLAVNÉ ČS FARMACEUTICKÉ FIRMY: MARIATHERMA

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY III.: KATHESIN

Zpět

15 LET OD PRVNÍHO KONGRESU

V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.

V DUBNU V BRNĚ

Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR

JUBILEJNÍ X. ON-LINE KONGRES HEALTHCOMMU

Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.

DOPORUČUJEME