
V ročníku 2024 se s námi PharmDr. Tomáš Arndt vypravil do historie (a dob slávy) českých léčivých přípravků. Některé zmizely z lékopisů, lékáren i z paměti lidí. Jiné se staly tradičními léky, často prošly inovací, a/nebo na ně navázala výroba dalších produktů lékárenského sortimentu. Často se autor zmínil o výrobci, jeho životním příběhu a také o místě, kde lék vznikal. Rozhodli jsme se proto letošní seriál věnovat slavným česko-slovenským výrobcům léčivých přípravků a volně tak navázat na téma z minulého roku.
První příběh se odehrál v krásném, západočeském lázeňském městě. Mariatherma (jak napoví její jméno) vznikla v Mariánských Lázních těsně po první světové válce. Na počátku firmy stála společnost "Průmysl léčiv", která byla založena společně PhMr. Gustavem Welzem (1875 -?), který působil jako lékárník v Touškově (1905-1921) a poté od roku 1922 v Mariánských Lázních, a PhMr. Karlem Kosinkou (1887-1935) z Litomyšle. Jako náplň podnikání byla uvedena výroba jedů, léčiv a přípravků, jejich prodej a obchod s nimi (pokud nebyla vyhrazena lékárnám).
V roce 1921 začala zavádět firma nový způsob výroby a ve spojení s ním si změnila název na Mariatherma (továrna na výrobu léčiv v Mariánských lázních, akciová společnost).
Společnost tehdy zaměstnávala 20 osob.
Zároveň podle platné legislativy uváděla na trh přípravky společnosti, kterou byla místní lékárna U Zlaté koruny Dr. PhMr. Friedricha Sperlinga. Byla zároveň firemní lékárnou, která sloužila jako „vzorková síň a reprezentativní místnost závodu". Ve stejném roce koupil PhMr. Kosinka také pražskou farmaceutickou firmu B. Klockler, známou výrobou léčivých vín.
.........
Lékárna byla později přejmenována na "Mariatherma"
V roce 1924 se stal majitelem lékárny PhMr. Welz. Provisorem (správcem) lékárny byl PhMr. Josef Koloušek (1890-1948). Od roku 1927 byl uveden jako majitel lékárny PhMr. Kosinka. Správci lékárny byli: do roku 1935 PhMr. Oskar Klement, vlastním jménem Kohn (1895-1944, Osvětim), v letech 1935-1938 PhMr. Ida Klementová (rozená Wantochová, 1897-1949). Kromě lékárníků Welze a Kosinky (a několika dalších osob) byl jedním že zakladatelům a zároveň vůdčí osobností MUDr. Vladislav Mladějovský (1866-1936), lékař v Mariánských Lázních a od roku 1907 profesor balneologie a klimatologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
.........
Přípravky, které překročily státní hranici i moře
Právě Mladějovský přišel s originálním způsobem výroby léčiv. Ve svých přípravcích kombinoval tzv. organopreparáty (léčivé látky ze živočišných tkání) nebo rostlinné extrakty s léčivy syntetickými. K živočišným zdrojům patřily podvěsek mozkový, štítná žláza, brzlík, nadledvinky, vaječníky nebo varlata z hospodářských zvířat. Lékům tohoto složení se profesor Mladějovský věnoval již od roku 1900. K prvním přípravkům patřily Pilulae thyreotheobromincae, kde spojil výtažek ze štítné žlázy s theobrominem (tehdy ho vyráběla ještě firma B. Fragner z Prahy) nebo Granubletae k léčbě dny. K jeho prvním léčivům pro Mariathermu patřil sirup a tablety Pulmosan (registrován 1924) proti onemocnění dýchacích cest (bronchitida, černý kašel, TBC apod.). Obsahoval koloidní křemík a křemík, železo a kalium sulfoguiajacolum (draselná sůl organické sloučeniny guajakolu, tehdy používané jako expektorans a antiseptikum).
Velmi oblíbeným se stal Sklerolsyrup, který obsahoval koloidní křemík s extraktem z rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia).
Již křemík sám o sobě byl používán při tzv. silikátové léčbě tuberkulózy. Profesor Mladějovský k němu přidal droseru.
Lék byl indikován u substituční léčby aterosklerózy.
Jednu doby byl dokonce nejvíce vyváženým československým lékem a vyráběl se v licenci také v Jugoslávii.
Byl inzerován jako prostředek "proti zkornatění tepen a všech souvisejících nemocí, srdečních potíží, nespavosti, asthmatu atd."
Lék se stal dokonce předmětem soudního sporu, který Mariatherma vedla se svým bývalým zástupcem PhMr. B. Vospálkem o původnosti jeho přípravku Arteriosklerine, který označila za plagiát Sklerolysyrupu, ale neuspěla (protože magistr Vospálek nebyl jeho stvořitelem, ale byl jím profesor MUDr. Otakar Rybák, jenž neměl žádnou vazbu na Mariathermu).
Proslulost Sklerolsyrupu, jak vzpomínal profesor Mladějovský v jednom článku, se dostala až do USA. Náhoda tomu chtěla, že lék pomohl jednomu americkému novináři, který se léčil v Československu. Ten byl nadšen a udělal přípravku v zámoří dobrou reklamu. Jak už tomu bývalo (a bývá dodnes), úspěch v zahraničí vyvolal u nás doma závist a pohoršení, slovy pana profesora. Významný psychiatr, profesor Vondráček, ve svých známých vzpomínkách uvádí, že firma natočila propagační šot s profesorem Mladějovským na Karlově mostě (v pozadí s Hradčany) jako vynálezcem proslulého Sklerolsyrupu. Drosera v ní obsažená se také stala oblíbeným údajným prostředkem posilujícím ("omlazujícím"), což mělo za následek, že se díky nadměrnému sběru až drancování dostala mezi chráněné rostliny.
.........
K dalším tehdejším přípravkům patřily:
Pilulae Pituitariae, Pilulae Thyroideae, Pilulae Thyreotesticularis, Carica sirup (projímadlo, reg. 1928; obsahoval extrakt z caricy, tedy fíkovníku smokvoně, senny, reveně a máty), tablety Forangin (obsahovaly trioxymethylen, mentol, eukalyptový olej a kyselinu citronovou) používané při angíně (reg. 1928), globule Theovagin (obsahoval extractum Belladonnae, kyselinu boritou, ichtyol, glycerin), dezinficiens v gynekologii (reg. 1924) nebo antirevmatikum Trichlormenthol (reg. 1928). Poslední z nich obsahoval mentol, chloroform, aether aceticus, česky octový éter a líh (vyráběl se jako linimentum, česky mazání).
.........
Další léky první poloviny dvacátých let: Enzymol, roztok a tablety (proteolytický enzym drosery k léčbě zánětů traktu nasopharyngeální); Purganol "pro děti nemocné, dospělé" - projímadlo obsahující tehdy velmi oblíbený fenolftalein; Extractum hypophysis (Pituirorial) - z čerstvé hypofýzy k léčbě slabé bolesti porodní, astmatu, osteomalacii nebo kachexii; Extractum Ovarii cum corpus luteo - léčba amenorrhoe, klimakterických obtíží; Extractum thymi - léčba status lymphaticus, rachitis, psoriasis a infantilismus; Extractum thyroideae - léčba strumy, rachitidy, sterility a menstruačních obtíží; Jodena (analgetická jodová tinktura v ozonizovaném eukalyptovém oleji k dezinfekci); Lienis tablety (složení neuvedeno, jen z "čerstvé žlázy") k léčbě anémie, chlorózy; Panglandin femininum a masculinum - soubor glandulárních extraktů v injekcích a tabletách k léčbě obezity a další mnohé organopreparáty, jejichž celkový výčet a popis by zdaleka přesahoval rozsah tohoto článku.
Předválečné stěhování
V roce 1922 přesunula firma své kanceláře do Prahy na Smíchov a odtud do Spálené ulice v centru. Prezidentem společnosti se stal profesor Mladějovský. Firma spolupracovala při přípravě nových léčiv s profesory MUDr. Aloisem Velichou (1869-1952) a MUDr. Emanuelem Formánkem (1869-1929). Druhý z nich byl autorem přípravku z živočišného uhlí "syceného chlorovanými uhlovodíky", zásypu Ulcosan (později se koncem 20. století pod tímto názvem vyrábělo antiulcerosum!). Tento lék byl používán při terapii bércového vřed nebo u špatně se hojících ran (reg. 1922).
V roce 1923 firma dále expandovala. Převzala hlavní sklad výrobků lékárny U Sv. Vojtěcha PhMr. Otakara Jahna (1878-1960) v Praze. Ve stejném roce se stal ředitelem společnosti PhMr. Pavel Neumann (1878 -?).
V letech 1936-1938 již po spojení se zmíněnou firmou B. Klockler převedla svoji výrobu do Prahy (v předtuše problémů v Sudetech). To také umožnilo rozšířit výrobu, například o injekční roztoky.
.........
Firma se také věnovala charitativní činnost: věnovala své léky pro chudé a potřebné.
Ze zisků také podporovala své menšinové, méně výdělečné podniky.
.........
K dalším vyráběným druhům léčivých přípravků patřily kromě uvedených organopreparátů také fytoterapeutika, galenika nebo léčivá vína firmy B. Klockler. Jako příklady léků z meziválečných let lze uvést tablety k léčení hypertyreózy Opolumin (reg. 1929) nebo tablety indikované při léčbě tuberkulózy Gluchinal (reg. 1933). Zajímavým svým složením byl sirup Sibrol (bromoform, tinktura aconiti z kořene oměje, kodein, toluánský sirup z kůry stromů druhu Myroxylon Balsamum, sirup z okvětních lístků červeného máku neboli latinsky Syrupus Rhoeados) k léčbě bronchitidy nebo chřipky. Firma vyráběla také veterinární přípravky.
Širšímu okruhu zákazníků byly určeny Pravé Mariánské lázeňské redukční pilulky (reg. 1928) a Pravé Mariánsko-lázeňské odtučňovací thé.
Ohledně přípravku vytvořil v roce 1927 propagační obrázkový seriál pro firmu známý malíř a spisovatel Ondřej Sekora.
Odtučňovací thé bylo natolik známé, že o něm najdeme zmínku ve známém románu Jarmily Glazarové Roky v kruhu (1941) nebo v Divadelních zápiscích Olgy Scheinpflugové (1985).
Válečná výroba
Po okupaci českých zemí v březnu 1939 nacisté sice firmu nezrušili, ale vynutili si kontrolu převodem akcií na německé občany. Firma měla také od roku 1943 paralelní název Mariatherma Chemikalien - und Medikamentenfabrik A.G. in Prag. Firma tedy mohla, byť s jistými omezeními, pokračovat v podnikání. Otevřela výzkumné a kontrolní oddělení, kde se provádělo biologické hodnocení přípravků před jejich klinickým zkoušením. Také začala vydávat podrobné informace o jednotlivých přípravcích. Podle dobové tisku byla v roce 1941 ohlašovatelem léčivých přípravků podniku lékárna PhMr. Františka Zelinky U Starého kostela v Praze - Vršovicích, kde byl i její depozitní sklad.
K tehdejším lékům patřil například Chinascorbin (kombinace chininu a vitamínu C), který se pod hlavičkou SPOFY vyráběl ještě se stejným složením v 80. letech 20. století, dále tablety Dormiphen, Choleverin, Olsan nebo roztok Somnyl.
Choleverin obsahoval Fel tauri neboli býčí žluč, extrakt ze senny, kodein, kmínový olej a extractum Belladonnae a byl předepisován proti cholangitidě (bakteriální infekce intrahepatálních žlučových cest), nadýmání nebo také při tvrdnutí jater neznámého původu (induratio hepatica non specifica).
Je zajímavé, že v roce 1941 firma uváděla zastoupení v tehdejší nacistické Německé říši (Berlín, Vídeň), Švýcarsku, Francii, Velké Británii, Švédsku, SSSR (lotyšská Riga), ale dokonce také v Egyptě, Britské mandátní Palestině nebo v Jižní Americe (v uruguayském Montevideu).
V roce 1941 ke dvacátému výročí založení firma vydala bohatě zpracovanou publikaci Remedia Mariatherma, která nám dodnes slouží nejen jako zdroj informací o lécích, ale také jako informaci o lidech a továrních prostorách firmy.
Firma po osvobození Československa sice ustála znárodnění v říjnu 1945, ale krátce po únorovém puči v roce 1948 byla 27.2. 1948 "převzata do národní správy".
Reklama firmy z roku 1948 již pod národní správou.
Tím skončila historie firmy, která sice v meziválečném Československu nepatřila k největším, ale byla přesto velmi úspěšná a řadu jejích přípravků převzal po druhé světové válce národní podnik SPOFA.
PharmDr. Tomáš Arndt
Použité obrázky: Pokud není uvedeno jinak, obrázky jsou z Národní digitální knihovny Kramerius.
Úvodní ilustrační foto seriálu: V Roztokách u Prahy se v roce 1949 rozjela penicilinová výroba, závod se jmenoval stejně - Penicilinová výrobna, pro běžné lidi známý jako „Penicilinka".
Zdroj úvodního fota seriálu: Aktualne.cz
Máme před sebou jedenáct dalších článků o významných česko-slovenských firmách, které přinášely na trh léčivé přípravky. Hned další díl bude věnovaný firmě, založené ing. Robertem Heislerem v Chrasti u Chrudimi v roce 1911. Na počátku vyráběla chemikálie. Za první světové války zbohatla dodávkami demižónů peroxidu vodíku pro c. a k. rakousko-uherské vojsko. Po válce se ale začala orientovat na výrobu léčiv...
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.