
V minulém článku ze seriálu PharmDr. Tomáše Arndta: SLAVNÉ ČS FARMACEUTICKÉ FIRMY jsme si připomněli mimo jiné i Aviril H čípky nebo Kutvirtovo kloktadlo na bolest v krku. Tyto léky měly původ v lékárně otce a syna Schnöblingových. František Schnöbling starší byl dokonce v letech 1889 až 1892 předsedou České farmaceutické společnosti.
Také u zrodu společnosti, které je věnován aktuální díl seriálu, stál lékárník. Případ výrobního družstva invalidů "Vřídlo" se trochu vymyká z řady "velkých" farmaceutických firem. Nicméně dovolil jsem si ho zařadit do tohoto seriálu nejen proto, že ji zakládal lékárník, ale také protože jsme se mohli s jeho přípravky (ač se nejednalo výslovně o léky) setkávat v lékárnách. A vlastě stále můžeme...
.........................
Red. pozn.
Dnes na stránkách výrobce najdeme text hlásící se k lékárnické tradici:
„Výrobní družstvo VŘÍDLO se sídlem v Karlových Varech pro Vás vyrábí kosmetické přípravky s využitím původních receptur karlovarských lékárníků 19. a 20. století za použití moderních a špičkových výrobních technologií..."
.........................
Na počátku stál lékárník, PhMr. Richard Teichmann, který koupil od dosavadního majitele lékárnu "Orion" v Karlových Varech. PhMr. Richard Teichmann se narodil 13. 3. 1889 v Moravské Ostravě. Farmacii vystudoval na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze a promoval 18. 4. 1913. PhMr. Teichmann byl zručným obchodníkem a podnikatelem. Vyvedl lékárnu ze ztráty, navíc vyráběl řadu speciálních přípravků na doplnění lázeňské léčby. Velmi oblíbená byla přísada Fluorin. Národnostní prostředí se v polovině 30. let 20. století v Karlových Varech stále více zostřovalo, a tak PhMr. Teichmann (patřil k židovské menšině) prozíravě prodal lékárnu a podstoupil koncesi PhMr. Brychtové - Hellové, které zanechal i své některé předpisy na speciality lékárny „Orion". Nová majitelka začala lékárnu provozovat 1. 6. 1935.
Poválečný návrat a znárodnění
PhMr. Teichmannovi se podařilo přežít válku a roku 1945 se vrací do Karlových Varů, kde zakládá ve čtvrti Bohatce, výrobnu kosmetických a léčivých přípravků Carlotherm. Na svoji dobu měl výrazné sociální cítění. Soudíme dle toho, že ve firmě zaměstnal několik zaměstnanců se sníženou pracovní schopností.
K nejznámějším výrobkům firmy Carlotherm patřily značky Carlotherm, Tarlon, Ozal nebo Arnika.
Zdroj: Rozhlas.cz
Jeho podnik byl pak roku 1950 znárodněn a od roku 1954 působil jako Výrobní družstvo invalidů. Za první rok činnosti nově založeného družstva bylo dosaženo obratu ve výši 239 tisíc tehdejších Kčs, zisk družstva byl 23.000 Kčs. Družstvo mělo tehdy 54 zaměstnanců. V počátečním období firmy se nevyráběla jen kosmetika a chemické přípravky, ale také řada dalších výrobků. Zaměstnanci vyráběli doma různé textilní výrobky, upomínkové předměty, hmyzové špendlíky v Plesné na Chebsku nebo proutěná březová košťata.
Z oboru kosmetiky se v tomto období začaly vyrábět výrobky Aseptor k ošetření nohou, voda po holení Ozalon, dámská pleťová voda Sysex, masážní krém Campherol, koupelová sůl a sůl pro koupel nohou Ozal.
V roce 1961 byl název Lidové družstvo invalidů změněn na „Vřídlo".
V 7o. letech minulého století převzala firma výrobu řady kolínských, pamětníkům dosud známé Živé květy, ojedinělý patentovaný výrobek ve světě.
V tomto období byl sortiment kosmetiky rozšířen o koupelové přísady, jako první koupelový přípravek byl v roce 1974 uveden na trh koupelový olej Ozalur.
V 80. letech byl sortiment firmy doplněn stále dnes dobře známým výrobkem Arnika - masážní roztokem na dásně.
V současnosti firma stále vyrábí masážní krém Campherol, Carlotherm (zubní pasta, ústní vody), pleťová kosmetika Cosmetica Carolinum, pleťová kosmetika Karlovarská kosmetika, koupelové soli a přísady nebo norková kosmetika.
Léčivá síla rostlin
Výrobky firmy obsahují extrakty z řady rostlin, ke kterým náleží arnika horská, rozmarýn, řepík lékařský, tymián, dobromysl, šalvěj, eukalyptus, heřmánek, máta peprná, balšám, kafr, mentol a řada jiných. Jistou "erbovní" léčivou rostlinou se z výše jmenovaných stala arnika horská (Arnika masážní krém či masážní roztok na dásně). Tato bylina (latinsky Arnica montana) je též označována jako prha horská. Z účinných látek obsahuje hořčiny, karotenoidy, silice a flavonoidy. V léčebné kosmetice i při samoléčbě je používání doporučeno jen v zevní formě. Tímto způsobem se používá jako antiflogistikum (protizánětlivý účinek) a jako kožní dezinficiens. Dále se arnika horská uplatňuje při pohmožděninách, hematomech, ischiasu, otékajících nohou či zánětech křečových žil, dále na rány, vředy a ekzémy. Uplatňuje se také při svalovém revmatismu a kloubních potížích.
PharmDr. Tomáš Arndt
Zdroje obrázků v textu jsou u autora.
Úvodní ilustrační foto seriálu: Penicilinová výrobna, pro běžné lidi známá jako „Penicilinka". Zdroj: Aktualne.cz
SLAVNÉ ČS FARMACEUTICKÉ FIRMY: FR. SCHNÖBLING, PRAHA
SLAVNÉ ČS FARMACEUTICKÉ FIRMY: NORGINE
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.