Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySOUTĚŽ O KNIHU: AMINIKYSELINYZe školy víme, že jsou aminokyseliny (AMK) základní stavební složkou proteinů, jejichž biologické vlastnosti jsou dány právě druhem, pořadím a vzájemnými prostorovými vztahy AMK. I když živý svět zná více než 300 AMK, pouze 20 z nich se objevuje v lidských proteinech, a to výhradně ve formě L-α-aminokyselin (kromě glycinu). Aminokyselin je ve skutečnosti 21, protože 21. aminokyselina - Selenocystein - nahrazuje cystein v některých lidských enzymech. Tyto aminokyseliny se označují často jako biogenní nebo proteinogenní. Některé si tělo dokáže vytvořit, a tím i pokrýt jejich potřebu pro organismus. Esenciální jsou ty, které si tělo nedokáže samo vytvořit a jsme tedy odkázáni na jejich příjem v potravě nebo na jejich suplementaci prostřednictvím výživových doplňků.

V knize Aminokyseliny - fyziologie, patofyziologie a jako doplněk stravy, kterou vydala Grada na konci letošního leda, je vysvětlen metabolismus a úloha jednotlivých aminokyselin u různých fyziologických a patologických stavů a jsou poskytnuty údaje o možnostech jejich uplatnění ve formě nutričních doplňků u zdravého i nemocného jedince. Tato výborná didakticky zaměřená publikace je doplněna 171 barevnými originálními obrázky a 38 přehlednými tabulkami. I když může sloužit jako „učebnice" medikům, lékařům a nutričním terapeutům, může být skvělým pomocníkem i poučeným laikům.

Kniha nás provede přes základní informace o struktuře, klasifikaci a mechanismech transportu aminokyselin přes buněčné membrány ke zdrojům v potravě a jejich význam pro syntézu proteinů.

Hlavní část knihy se zabývá metabolismem jednotlivých aminokyselin a jejich úlohou při tvorbě biologicky významných látek (jako jsou histamin, serotonin, dopamin, sfingolipidy, desmosiny, polyaminy, kreatin, karnitin a karnosin), primárními a sekundárními poruchami jejich metabolismu a možnostmi terapeutického využití aminokyselin. 

Důležitou částí knihy jsou kapitoly s popisem vybraných orgánů (střevo, střevní mikrobiom, játra, kosterní sval, ledviny, mozek a plíce), kde je rozebrán metabolismus aminokyselin u odlišných fyziologických stavů (příjem potravy, hladovění, fyzická zátěž a stáří) a u některých nemocí (systémová zánětlivá reakce, sepse, cirhóza jater, diabetes mellitus, chronická renální insuficience a nádory). 

Lékárníky jistě zaujme kapitola, která je věnována vedlejším účinkům a rizikům zvýšeného příjmu aminokyselin ve formě doplňků stravy. 

Holeček Milan
Aminokyseliny - fyziologie, patofyziologie a jako doplněk stravy
Grada, 2023
Cena: 999 Kč, stran: 296
ISBN: 978-80-271-3655-1

Autor, prof. MUDr. Milan Holeček, DrSc., se problematikou zabývá přes 40 let a v knize zúročil své celoživotní znalosti o úloze aminokyselin za různých fyziologických a patologických stavů.

Přináší praktické informace o možnostech využití aminokyselin jako doplňků stravy. 

NAŠE SOUTĚŽ O 5 KNIH

Zapojte se do naší soutěže! Můžete se stát jedním z pěti šťastných výherců báječné knihy Aminokyseliny - fyziologie, patofyziologie a jako doplněk stravy, která vám pomůže v profesním i osobním životě. Stačí správně odpovědět na položenou otázku. Své odpovědi posílejte na magazin@hcom.cz do 15. března 2023. Heslo v předmětu e-mailu: GRADA.

Soutěžní otázka:

Nakladatelský dům Grada provozuje i elektronickou knihovnu. Pod jakou značkou?

a) BOOKPORT

b) BOOKWINDOW

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie