Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySOUTĚŽ O KNIHU: AMINIKYSELINYZe školy víme, že jsou aminokyseliny (AMK) základní stavební složkou proteinů, jejichž biologické vlastnosti jsou dány právě druhem, pořadím a vzájemnými prostorovými vztahy AMK. I když živý svět zná více než 300 AMK, pouze 20 z nich se objevuje v lidských proteinech, a to výhradně ve formě L-α-aminokyselin (kromě glycinu). Aminokyselin je ve skutečnosti 21, protože 21. aminokyselina - Selenocystein - nahrazuje cystein v některých lidských enzymech. Tyto aminokyseliny se označují často jako biogenní nebo proteinogenní. Některé si tělo dokáže vytvořit, a tím i pokrýt jejich potřebu pro organismus. Esenciální jsou ty, které si tělo nedokáže samo vytvořit a jsme tedy odkázáni na jejich příjem v potravě nebo na jejich suplementaci prostřednictvím výživových doplňků.

V knize Aminokyseliny - fyziologie, patofyziologie a jako doplněk stravy, kterou vydala Grada na konci letošního leda, je vysvětlen metabolismus a úloha jednotlivých aminokyselin u různých fyziologických a patologických stavů a jsou poskytnuty údaje o možnostech jejich uplatnění ve formě nutričních doplňků u zdravého i nemocného jedince. Tato výborná didakticky zaměřená publikace je doplněna 171 barevnými originálními obrázky a 38 přehlednými tabulkami. I když může sloužit jako „učebnice" medikům, lékařům a nutričním terapeutům, může být skvělým pomocníkem i poučeným laikům.

Kniha nás provede přes základní informace o struktuře, klasifikaci a mechanismech transportu aminokyselin přes buněčné membrány ke zdrojům v potravě a jejich význam pro syntézu proteinů.

Hlavní část knihy se zabývá metabolismem jednotlivých aminokyselin a jejich úlohou při tvorbě biologicky významných látek (jako jsou histamin, serotonin, dopamin, sfingolipidy, desmosiny, polyaminy, kreatin, karnitin a karnosin), primárními a sekundárními poruchami jejich metabolismu a možnostmi terapeutického využití aminokyselin. 

Důležitou částí knihy jsou kapitoly s popisem vybraných orgánů (střevo, střevní mikrobiom, játra, kosterní sval, ledviny, mozek a plíce), kde je rozebrán metabolismus aminokyselin u odlišných fyziologických stavů (příjem potravy, hladovění, fyzická zátěž a stáří) a u některých nemocí (systémová zánětlivá reakce, sepse, cirhóza jater, diabetes mellitus, chronická renální insuficience a nádory). 

Lékárníky jistě zaujme kapitola, která je věnována vedlejším účinkům a rizikům zvýšeného příjmu aminokyselin ve formě doplňků stravy. 

Holeček Milan
Aminokyseliny - fyziologie, patofyziologie a jako doplněk stravy
Grada, 2023
Cena: 999 Kč, stran: 296
ISBN: 978-80-271-3655-1

Autor, prof. MUDr. Milan Holeček, DrSc., se problematikou zabývá přes 40 let a v knize zúročil své celoživotní znalosti o úloze aminokyselin za různých fyziologických a patologických stavů.

Přináší praktické informace o možnostech využití aminokyselin jako doplňků stravy. 

NAŠE SOUTĚŽ O 5 KNIH

Zapojte se do naší soutěže! Můžete se stát jedním z pěti šťastných výherců báječné knihy Aminokyseliny - fyziologie, patofyziologie a jako doplněk stravy, která vám pomůže v profesním i osobním životě. Stačí správně odpovědět na položenou otázku. Své odpovědi posílejte na magazin@hcom.cz do 15. března 2023. Heslo v předmětu e-mailu: GRADA.

Soutěžní otázka:

Nakladatelský dům Grada provozuje i elektronickou knihovnu. Pod jakou značkou?

a) BOOKPORT

b) BOOKWINDOW

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie